Nepřehlédněte

Jiří Mádl: Nekradu filmy ani koblihy (audio)

Jiří Mádl dnes při představení nové online knihovny filmů zdarma ivio.cz poskytl rozhovor Totalfilmu a vysvětlil, proč se mu nelíbí ilegální stahování filmů.

Jiří Mádl režíruje Pojedeme k moři

Jiří Mádl režíruje Pojedeme k moři

Jiří Mádl - Vejška

Jiří Mádl – Vejška

Co vyprovokovalo vaši dlouhodobou snahu odrazovat vrstevníky a kamarády od nelegálního stahování filmů a šířit v tomto osvětu?

Veškerá moje iniciativa začla naprosto spontánně na facebooku, kde jsem si všiml, že spousta lidí pirátí, ale navíc se o tom nebojí mluvit. Dost mě vyprovokovalo, když si moji kamarádi začali dávat do statusů, jestli někdo neví, jestli je daný film v kinech už ke stažení na internetu. A já jsem na to začal reagovat. Ptal jsem se jich, kde bych si mohl vzít zadarmo koblihu. Takže začalo to úplně spontánně. Řekl bych, z mé strany až hystericky. Ale mě to přinutilo se nad tím zamyslet. Dával jsem dohromady argumenty a ta má analogie s koblihou spustila na tom facebooku takovou vřavu, že jsem nikdy neviděl tolik komentářů pod žádným z mých příspěvků. To se pomalu rozšířilo a postupně jsem byl oslovován několika platformami legálního obsahu ke spolupráci.

Jiří Mádl na natáčení s M. Táborským

Jiří Mádl na natáčení s M. Táborským

Vybíral jste dlouho s kým budete spolupracovat?
Dlouho jsem si vybíral. Ty snahy byly a jsou, ale myslím, že to stojí a padá na jednoduchosti. Provozovatel nesmí chtít měnit chování uživatele. Musí to být prostě jednoduché, na tři kliky a služba musí nabízet obsah. Ten HCE má a navíc mi IVIO přijde technicky nejzdařilejší.

Vy sám chápete nejčastější argument internetové generace, když to není k dispozici legálně, dostanu se k tomu nelegálně?
Tuhle argumetaci jsem v jednu chvíli skoro přijal. Ale pak jsem si řekl, že musím vycházet z toho, i když to zní banálně, že krást se prostě nemá. A když už jsme u té koblihy: vždyť i ten pekař, kdyby nevěděl, jak dostat tu koblihu z pece na pult, tak mu ji přece nikdo nesmí vzít. Jde o nějaké obecné jednání a obecné principy. 

Jiří Mádl na karlovarském festivalu

Jiří Mádl na karlovarském festivalu

Bojíte se pirátství v souvislosti s vaším režisérským debutem Pojedeme k moři, který se za měsíc objeví v kinech?
Samozřejmě mě to bude trápit, ale zase spíš kvůli tomu principu. Samozřejmě primárně chci, aby se ten film k lidem dostal, ale ne za cenu toho, že ho lidi budou krást.

Ivio logoJiří Mádl nikdy nelegálně nestáhl z internetu jediný film?
Možná mi to nebudete věřit, ale já jsem strašně technicky neschopný, byť jsem součástí tady toho projektu. I když mi to kdysi kamarád vysvětloval, přesto mi to nešlo. Jednou jsem se o to pokusil u filmu American Graffiti, který jsem sháněl, protože jsem točil Gympl a ten film jsem chtěl vidět. A opravdu nebyl nikde k sehnání. Nepovedlo se.
Já jsem dokonce tak pozadu, že pořád jedu doma na DVDčkách.

připravil: totalfilm.cz
foto: Falcon, KVIFF, archiv

 1. […] Během 14 dnů bude k dispozici aplikace pro ios, za měsíc i pro android. Za další dva měsíce se objeví první aplikace pro chytré televize napříč různými značkami. Příprava IVIA trvala přes rok a jeho mediální tváří se stal herec a režisér Jiří Mádl. Ten poskytl Totalfilmu rozhovor na téma nelegální stahování. […]

  Reagovat na tento komentář
 2. T. Petrák 15.3.2014, 18:30

  Krádež? Jenže koblih nestojí 400

  Reagovat na tento komentář
 3. Dokud budou na DVD která si koupím nepřeskočitelné reklamy a upozornění pirátského svazu – nebudu si je kupovat. Nechápu proč tohle musím trpět, když jim svoje peníze dám. Chci mít na disku jen film a bonusy a maximálně znělku studia!!!!!!!!!

  Reagovat na tento komentář
 4. Jo, až na to, že Mádl má na to aby si ty dvd kupoval…

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.