Recenze | Kráska a zvíře vsadila na vizuál – vyplatilo se

V krátké době se v kině objevuje další restart známého příběhu. Angelika dopadla velmi neslavně. Kráska a zvíře to bude mít u diváků jednodušší. Slavný příběh krásky, která se obětuje za milovaného otce znají čeští a slovenští diváci z verze, kterou natočil Juraj Herz v roce 1978. Panna a Netvor se Zdenou Studénkovou a Vlastimilem Harapesem je velmi působivý film s hlubokou atmosférou.

Kráska a zvíře (foto: HCE)

Kráska a zvíře (foto: HCE)

Známý příběh byl zpracován nesčetněkrát v televizi a mnohokrát na plátně. Nejslavnější francouzská verze pochází z roku 1946 a zvířetem byl tenkrát v režii Jeana Cocteaua slavný Jean Marais.

Kráska a zvíře (foto: HCE)

Kráska a zvíře (foto: HCE)

Jaká je adaptace z roku 2014? Kupec objevuje zakletý zámek a nádherné poklady, které si odváží domů. Cestou utrhne růži pro svou nejmladší dceru. V tu chvíli se objeví obludné zvíře a žádá za růži smrt. Muž se jede rozloučit se svou rodinou, nejmladší dcera Belle se obětuje a do zámku se vrací místo otce. Není to ale smrt, co statečnou dívku v zámku čeká…

Příběh krásné Belle v nové verzi to má pochopitelně těžké. Výsledek ale není vůbec špatný. Nároky dnešních diváků jsou samozřejmě jiné a režisér Christophe Gans klade důraz především na vizuální stránku.
Na filmu je na první pohled vidět, že nechyběly peníze. Není v něm téměř jediný záběr, který by v postprodukci neprošel počítačem. Vizuál je místy velmi krásný, úchvatný a snový.

Kráska a zvíře (foto: HCE)

Kráska a zvíře (foto: HCE)

Zvířete hraje Vincent Cassel, známý především z rolí padouchů ve francouzské i americké produkci. Mladičká Léa Seydoux svým vzezřením potvrzuje titul filmu. Umí ale i hrát a nepostrádá charisma (narozdíl od nové představitelky Angeliky, vzpomínané na začátku).

Kráska a zvíře (foto: HCE)

Kráska a zvíře (foto: HCE)

Ve filmu nenajdeme jen líbivý a pohádkový vizuál, melencholii a snové okamžiky. Je tu místo i pro humor (Belliny marnivé sestry), fantasy prvky a akční scény. Režisér vytváří vlastní fantasy svět s gotickými prvky. Stavba polozbořeného zámku a barvy, jež září v dokonalé a příjemné obrazové harmonii. To je stručně řečeno obraz, který se jako linka táhne celým filmem.

Kráska a zvíře (foto: HCE)

Kráska a zvíře (foto: HCE)

Co mi trochu nesedí jsou Belliny sny, v nichž rozplétá postupně osud zakletého zvířete. Pokud by nám tvůrci jeho příběh odvyprávěli celý na začátku nebo konci filmu, udělali by lépe. Takhle to místy působí rušivě a zbytečně to tříští celek.

Fotogalerie návrhů realizovaných vizuálů filmu 

This slideshow requires JavaScript.

Christophe Gans natočil okázalý snímek, kterému nechybí pohádkovost a velkolepost. Trochu se ve vší té pompéznosti ztrácí cit a identifikace diváka s Bellou. Není úplně jasné, proč se do zvířete zamilovala. Ten postupný přerod od odporu k lásce tu chybí (narozdíl od vzpomenutého Herzova filmu).
Přesto – jeden z vizuálně nejpůsobivějších komerčních titulů evropské provenience poslední doby. Už proto se vyplatí na něj zajít.
[usr 8]

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Hollywood Classic Entertainment

Kráska a zvíře
La Belle et la bête
Fantasy / Romantický / Thriller
Francie, 2014, 112 min

Režie: Christophe Gans
Scénář: Christophe Gans
Kamera: Christophe Beaucarne
Hudba: Pierre Adenot
Hrají: Léa Seydoux, Eduardo Noriega, Vincent Cassel, André Dussollier, Audrey Lamy, Sara Giraudeau, Mickey Hardt, Myriam Charleins, Marie Gruber, Richard Sammel

KraskaAZvire_poster_balkon

  1. […] Recenze | Kráska a zvíře vsadila na vizuál – vyplatilo se […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.