Recenze | Strážci Galaxie jsou nejvtipnější Marvelovkou všech dob

Další větev marvelovského univerza s hrdiny, kteří jsou spíš psanci a sobci, než cokoliv jiného, je na světě. A jejich první vstup na stříbrná plátna je opravdu velkolepý. Na první pohled antihrdinové, které spojí nutnost bojovat proti opravdovým padouchům, jsou především vtipná sebranka různorodých individualit.

Strážci Galaxie

Strážci Galaxie

Peter Quelle (Chris Pratt) si říká Star Lord. Kdysi ho unesli ze Země do vesmíru. Po dvaceti letech se z něj stává člen skupinky plenitelů, kterým není nic svaté. Jednoho dne to ale vážně přepískne, když ukradne prastarý kámen, po kterém prahne leckterý zlosyn v galaxii včetně Ronana (Lee Pace), vládce rasy Kree. Ten se snaží tajemný kámen získat pro obávaného Thanose. Star Lord shodou náhod narazí na Gamoru (Zoe Saldana), nelítostnou bojovnici, která chce napravit své špatné činy.

Strážci galaxie

Strážci galaxie

marvel-logoDo cesty se mu připlete i Drax (Dave Bautista), který se chce pomstít Ronanovi za svou vyvražděnou rodinu. Je tu také Rocket (Bradley Cooper), geneticky upravený mýval se schopnostmi nelítostného a cynického bojovníka se svým bodyguardem Grootem (Vin Diesel), humanoidním stromem. Když celá tahle nesourodá parta spojí síly, lítají třísky. Doslova. A to ještě partička netuší, že bude muset zachránit planetu Xandar před jejím definitivním zničením…


předobjednat

Postav je ve Strážcích Galaxie mnohem víc a je skvělé, že se podařilo všem vytvořit takový prostor, aby si je divák velmi lehce zapamatoval. Zmínit musím ještě Johna C. Reillyho jako velitele Novy, vojenských jednotek Xandarianů a jejich hlavní velitelku Novu Prime (Glenn Close). Objevuje se tu také Sběratel (Benicio Del Toro), kterého jste nedávno poprvé viděli v potitulkové scéně druhého Thora.

Strážci galaxie

Strážci galaxie

Strážci Galaxie se poprvé v komiksovém sešitě představili v roce 1969. Marvel tato adaptace lákala už dlouho, ale přinést na světlo filmového světa tak trochu jiné postavy, než na které jsou čtenáři zvyklí, studio chápalo jako risk. Je tedy s podivem, že tak zásadní projekt svěřili scénáristovi Jamesi Gunnovi. Ten za sebou dosud neměl žádný větší projekt. Jako režisér a scénárista ale uspěl na plné čáře.

Čtěte také:
Strážcové Galaxie – Chris Pratt: neuvěřitelná proměna tlouštíka ve svalovce

Vzhledem k tomu, jaký profil mají jednotlivé postavy, bylo víc než zřejmé, že bylo potřeba zachovat atmosféru původních komiksů. Není tu nikdo tak heroický a ikonický jako třeba Thor nebo Captain America.

Strážci galaxie

Strážci galaxie

Strážci Galaxie jsou proto co do vtipu naprosto otevření a mnohem přímočařejší než ostatní filmy marvelovské stáje. Přímočarost ale neznamená prvoplánovost. Všechny vtipy a vtípky jsou dobře napsané, hlášky skvěle postavám sedí. Je evidentní, že tvůrci dostali velkou svobodu. Jak produkční tak tvůrčí. Vypilovaný výsledek opravdu stojí za to. Nemá smysl chválit výpravu a CGI. Jejich vysokou kvalitu od studia Marvel očekáváme automaticky. Ani to ale dnes není standardem plošně. Vzpomeňte na posledního Hobita, i v takovém velkém projektu se objevilo pár scén, které se digitálně nepovedly. Nic takového ale ve Strážcích Galaxie nenajdete. Díky tomu má i 3D projekce opodstatnění.

Strážci galaxie

Strážci galaxie

Je tu i spousta technických a kostýmových vychytávek. Víc než kdy jindy jsem si všímal vtipných a funkčních kostýmů. Jejich vzhled napovídá, k čemu byly navrženy a proč vypadají tak jak vypadají.

V žádném případě tu nebudu prozrazovat skvělé vtipy, kterých je tenhle film prostě plný od začátku do konce. Mám ale neochvějný pocit, že se jedná o bezkonkurenčně nejvtipnější Marvelovku všech dob. Skvěle v minulosti bavil i Iron Man, užili jsme si hláškování v prvních Avengerech, ale tohle je něco docela jiného. Navíc ve spojení s popkulturními fenomény osmdesátek a Awesome Star Lordovou kazetou, na které tenhle týpek permanentně ujíždí, je to prostě boží.

Strážci galaxie

Strážci galaxie

Není to ale jen o vtipu. Příběh drží pohromadě, je poměrně přímočarý, ale ne hloupý. Z padouchů jde strach, který v pravou chvíli naše partička naruší humornou vložkou. Ani náznak klasických stereotypů a dojáků nevydrží na plátně dlouho bez nejapného komentáře přímých účastníků. A ten soundtrack! Boží. Awesome kazeta s největšími osmdesátkovými hity vyšla i jako součást soundtracku. Chytlavý song Hooked on a Feeling mi bude znít v hlavě ještě hodně dlouho.

Strážci galaxie

Strážci galaxie

Pokud celé léto čekáte na ten správný blockbuster, velkou zábavu nebo prostě jen milujete komiksové adaptace, v případě Strážců Galaxie nešlápnete vedle ani náhodu. Já vyrazím znovu, abych pro vás ještě doplnil informaci o kvalitě dabingu.
[usr 9]

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Falcon, Marvel ©2014

Strážci Galaxie
Guardians of the Galaxy
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2014, 122 min
Premiéra: 31. 7. 2014 (Falcon)
Režie: James Gunn
Předloha: Andy Lanning (komiks), Dan Abnett (komiks)
Scénář: James Gunn, Nicole Perlman
Kamera: Ben Davis
Hudba: Tyler Bates
Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close, Benicio Del Toro, Laura Haddock, Sean Gunn, Peter Serafinowicz, Gregg Henry, Tom Proctor, Sharif Atkins, Brendan Fehr, Tomas Arana, Alexis Rodney, Nathan Fillion, Alexis Denisof, Enzo Cilenti, Richard Katz, Ophelia Lovibond, Marama Corlett, Rob Zombie, John Brotherton, James Gunn, Josh Brolin, Lloyd Kaufman, Julian Seager
V českém znění: DENARIAN SAAL – Alexej Pyško, RHOMAN DEY – Hynek Čermák, DRAX DESTROYER – Martin Zahálka, GAMORA – Antonie Talacková, GROOT – Tomáš Bartůněk, NEBULA – Adéla Pristášová, NOVA PRIME RAEL – Eliška Balzerová, PETER QUILL – STAR LORD – Roman Říčař, ROCKET RACOON – David Novotný, THE COLECTOR (SBĚRATEL), TANELEER TIVIAN – Vladimír Beneš, YONDU UDONTA – Miroslav Táborský, KORATH THE PURSUER –Martin Stránský, RONAN THE ACCUSER – Petr Lněnička

Strazci-galaxie-plakat

 1. […] Skvěle v minulosti bavil i Iron Man, užili jsme si hláškování v prvních Avengerech, ale tohle je něco docela jiného. Navíc ve spojení s popkulturními fenomény osmdesátek a Awesome Star Lordovou kazetou, na které tenhle týpek permanentně ujíždí, je to prostě boží. Není to ale jen o vtipu. Příběh drží pohromadě, je poměrně přímočarý, ale ne hloupý. Z padouchů jde strach, který v pravou chvíli naše partička naruší humornou vložkou. Ani náznak klasických stereotypů a dojáků nevydrží na plátně dlouho bez nejapného komentáře přímých účastníků. Recenze: 90% […]

  Reagovat na tento komentář
 2. Byli jsme včera. Skvělý!

  Reagovat na tento komentář
 3. Tesim se. O vikendu jdeme s pritelkyni, ktera je do Marvelaku jeste vetsi blazen nez ja

  Reagovat na tento komentář
 4. […] Recenze | Strážci Galaxie jsou nejvtipnější Marvelovkou všech dob […]

  Reagovat na tento komentář
 5. Už mám koupený lístky na 1.8.!!!

  Reagovat na tento komentář
 6. Tereza Válková 31.7.2014, 08:03

  Já tady žádný blábol nenašla. Tohle není Cinepur. Nevím co chce pán rozebírat u komiksový adaptace

  Reagovat na tento komentář
 7. To by mě zajímalo, co by Martin chtěl. Analytický text? Působí to jako bezprostřední dojmy a to je kolikrát lepší než číst dlouhé analýzy se spoilery.

  Reagovat na tento komentář
 8. Proč si raději nenecháte film rozležet pár hodin/dní v hlavě a poté nenapíšete text, který by nebyl přepsaný presskit s několika univerzálními hodnotícími kritérii (=je to vtipné, má to super 3D a efekty) a skutečně by něco řekl? Tohle blábolivé psaní ihned po vidění filmu je naprosto nesnesitelné.

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.