Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

VÍTÁME VÁS NA NAŠEM NOVÉM WEBU. Doufáme, že se vám tu bude líbit. ZAČALI JSME TAKÉ MĚNIT K LEPŠÍMU YOUTUBE KANÁL.

Recenze | Labyrint: Útěk – napětí a dobré obsazení

Celovečerní debut amerického režiséra Wese Balla Labyrint: Útěk nabízí překvapivou dávku inteligentní zábavy a dobře vystavěného napětí. V lecčems pokulhává, ale obecně řečeno, film to není špatný.

Labyrint: Útěk (foto: Cinemart)

Labyrint: Útěk (foto: Cinemart)

Hlavní hrdina Thomas se probudí ve výtahu, který ho vyveze na louku obklopenou vysokými zdmi. Nic si nepamatuje a na louce ho přivítá skupina podobně starých chlapců, které dříve potkal stejný osud. Za tu dobu si vytvořili svou komunitu a pokouší se dostat ven. Za zdmi je ale obrovský labyrint, z kterého není šance dostat se pryč.

Labyrint: Útěk (foto: Cinemart)

Labyrint: Útěk (foto: Cinemart)

Každý den se sice brány bludiště otvírají a ti neodvážnější z nich vyrážejí hledat cestu ven a mapovat, nemá to ale velký smysl, protože cesty v bludišti se každou noc mění. Večer se brány opět uzavírají a ještě nikdy nikdo za zdmi noc nepřežil. Thomas je jiný než ostatní chlapci – zdávají se mu sny o minulosti, a jako nově příchozí má velké ambice svou situaci změnit. Odvážně se tedy pouští do záchrany sebe i ostatních.

Ve filmu se velmi podařilo několik věcí. Předně to, jakým způsobem se zde pracuje s napětím. Atmosféra je místy skoro až hororová a boj s něčím neznámým funguje perfektně. Právě proto je tak film zajímavější do momentu, než se poprvé objeví příšery z labyrintu, než když už divák ví, proti čemu chlapci stojí. Ale i poté napětí trvá a funguje. Kontrast uklidňující zelené louky a děsivého labyrintu, přes který ale vede cesta ven, je nezvyklý a vcelku dobře promyšlený. Důležité také je, že ač film trvá dvě hodiny, ani chvilku se netáhne a diváka nenudí – udržuje konstatní napětí a příjemně ubíhá.

Labyrint: Útěk (foto: Cinemart)

Labyrint: Útěk (foto: Cinemart)

Scénář vznikl podle knižní předlohy Jamese Dashnera, je ale jasné, že velký podíl má na konečné podobě filmu především režisér, kterému se podařilo vystavět akci i vybrat zajímavé herce. Zápletka je sama o sobě podivná – primitivní teenagerovské společenství proti hrozivému světu bůhvíkoho, překvapivě ale – možná právě díky své nezvyklosti – velmi dobře funguje. Zároveň tím, že sledujeme pouze chlapecké společenství, je snímek úplně oproštěn od milostných zápletek i patosu – což mu jako akčnímu filmu hraje do karet.

předobjednat

Logických nesrovnalostí i všelijakých berliček je tam přesto hodně. Samozřejmě, že se každý divák zamyslí nad tím, jak by se dalo z vězení utéct. A tak samozřejmě, že ve filmu musí zaznít věta “Zkoušeli jsme už všechno, kámo.”, aby bylo nad slunce jasné, že cokoliv by mohlo kohokoliv napadnout, už to hoši vyzkoušeli. Co se dá však obecně říci je bohužel fakt, že film nenabízí žádné uspokojivé vysvětlení celé situace a závěr je špatný. Jak jsou první třičtvrtiny snímku zábavné a dobré, tak je poslední čtvrtina nepovedená. Nejednoznačné náznaky toho, že se vše více vysvětlí v dalším dílu, nestačí a příběh tak po dvouhodinách vlastně nemá žádný ucelený závěr, což je velká škoda.

Labyrint: Útěk (foto: Cinemart)

Labyrint: Útěk (foto: Cinemart)

Co se ale podařilo jednoznačně, je výběr herců. Zatímco ústřední postavu Thomase si zahrál lehce nemastný-neslaný Dylan O’Brien, obsazení dalších rolí je brilantní. Uvidíme například Willa Poultera (známý například z filmu Millerovi na tripu), zatím nepříliš známého, ale přesto výborného Hong-ki Leea a především Thomase Brodie-Sangstera (Láska nebeská, Hra o trůny). Všichni dohromady působí velmi sehraně a přirozeně, a film svým herectvím dostávají zase o úroveň výše.

Labyrint: Útěk (foto: Cinemart)

Labyrint: Útěk (foto: Cinemart)

Labyrint: Útěk nabízí zajímavou a nezvyklou podívanou, u které se diváci rozhodně nebudou nudit. Na celovečerní debut se jedná určitě o velmi povedený snímek, který pokud si v dalším pokračování uchová – nebo ideálně ještě zvýší – svou úroveň, máme se rozhodně na co těšit. I přes chyby, které snímek rozhodně má, nebude pro fanoušky tohoto žánru zklamáním.
[usr 7]

Alžběta Kovandová, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Cinemart © 2014

Labyrint: Útěk
The Maze Runner
Akční / Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi
USA, 2014, 114 min
Premiéra: 18. 9. 2014 Cinemart

Režie: Wes Ball
Předloha: James Dashner (kniha)
Scénář: T.S. Nowlin, Grant Pierce Myers, Noah Oppenheim
Kamera: Enrique Chediak
Hudba: John Paesano
Hrají: Dylan O´Brien, Aml Ameen, Hong-ki Lee, Thomas Brodie-Sangster, Will Poulter, Dexter Darden, Kaya Scodelario, Chris Sheffield, Joe Adler, Alexander Flores, Patricia Clarkson, Don McManus, Blake Cooper

labyrint utek_plakat

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast