Be2Can | Kmen vyžaduje soustředění – nabízí však nekonvenční a šokující zážitek

Pokud jste neviděli na letošním karlovarském festivalu ukrajinský snímek Kmen (Plemya), máte možnost na festivalu Be2Can. Ten včera odstartoval v Praze a koná se v několika krajských městech i na Slovensku. Od čtvrtka pak snímek putuje do běžné distribuce. Film o mladíkovi z internátní školy hluchoněmých natočil režisér Myroslav Slaboshpytsky. Naprosto šokující děj krouží kolem skupinky mladých mužů bez jakýchkoliv skrupulí a dvou dívek, které si v područí mladíků přivydělávají prostitucí. Náš hrdina se do jedné z nich zamiluje a odchylí se díky tomu postupně od party. To se chlapcům pochopitelně nelíbí. Vygraduje to v závěrečný konflikt, který končí fatální událostí. Film je ověnčený Velkou cenou kritiky letošního canneského festivalu.

be2canside

Kmen (foto: 24fpsverite)

Kmen (foto: 24fpsverite)

Bezskrupolózní děj, který nutí některé slabší povahy opustit sál není ale to nejdůležitější. Zajímavý je především způsob zpracování. Ve filmu se nemluví, pouze znakuje. Neobsahuje titulky ani žádná vysvětlení. Od diváka tedy vyžaduje maximální soustředění. Díky dobrému scénáři a režii lze ale bez problémů dění na plátně do puntíku pochopit.

Kmen (foto: UCA)

Kmen (foto: UCA)

V druhé polovině filmu dokonce zapomenete, že neslyšíte dialogy. Vše doplňuje sugestivní a přesná kamera, která hrdiny neúnavně sleduje. Občas má trochu špionský nádech. Po většinu času ale bez exhibicí pozoruje. Syrovost a přirozená krása erotických scén kontrastuje s odpudivým způsobem života, jaký vedou hlavní hrdinové.

Kmen (foto: UCA)

Kmen (foto: UCA)

Závěrečná půle filmu rozhodně není pro slabší povahy. Mezi zobrazovanými těžce surovými scénami vyniká především potratová, kdy jedna z dívek neuvěřitelně trpí při improvizovaném domácím potratu v koupelně. Všechno tohle ale není nic proti konci, který je natolik surový a šokující, že zcela zastíní hollywoodské násilné scény plné krve a detailů. Moc toho vidět není, ale bohatě, přebohatě to stačí.

Kmen (foto: UCA)

Kmen (foto: UCA)

Na tomto nekonvenčním snímku překvapuje s jakou samozřejmostí se některé věci na plátně dějí. Ať už to platí o konání hrdinů nebo režii Myroslava Slaboshpytskyho. Jednoznačně jde ale o jeden z nejzajímavějších a nejrozporuplnějších filmů letošního festivalového roku. Těžko říct, zda šlo Slaboshpytskymu o touhu šokovat nebo jde o způsob dokonale promyšleného sdělení. Názor si můžete udělat sami. Svým ojedinělým zpracováním i nekompromisním sdělením patří Kmen k nutnostem každého kinofila.
[usr 8]

Časy a místa projekcí filmu Kmen najdete zde.
icon_csfd

Martin Staněk, totalfilm.cz
foto: UCA, 24fpsverite, Film Europe

Kmen
Plemja
Племя
Krimi / Drama
Ukrajina / Nizozemsko, 2014, 130 min
Premiéra: 9. 10. 2014 Film Europe

Režie: Miroslav Slaboshpitsky
Scénář: Miroslav Slaboshpitsky
Kamera: Valentyn Vasjanovyč
Hudba: Sergey Stepanskiy
Hrají: Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy, Alexander Dsiadevich, Yaroslav Biletskiy, Ivan Tishko, Alexandr Osadčij

kmen plakat

  1. […] Be2Can | Kmen vyžaduje soustředění – nabízí však nekonvenční a šokující zážitek […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.