Recenze | Mapy ke hvězdám – důmyslné drama šokuje i ostřílené diváky

Od Davida Cronenberga lze čekat úplně cokoliv kromě nudy nebo klišé. Dokazuje to i v nejnovějším snímku Mapy ke hvězdám, který  svou festivalovou cestu započal v Cannes oceněním Julianne Moore za její herecký výkon.

Mapy ke hvězdám (foto: CinemArt)

Mapy ke hvězdám (foto: CinemArt)

Sama Julianne Moore jako zneuznaná herečka Havana Segrand je asi na první pohled nejkřiklavější, ale přes svou nesnesitelnost a výstřelky vlastně nejnormálnější postavou celého filmu – ačkoliv ji (zřejmě díky užívání barbiturátů) straší její zemřelá matka. Je tu ještě Stanford Weiss (John Cusack), Havanin psychoterapeut s manželkou Christinou (Olivia Williams).

Mapy ke hvězdám (foto: CinemArt)

Mapy ke hvězdám (foto: CinemArt)

Spolu mají třináctiletého syna Benjieho, rozmazlenou hereckou hvězdičku. Matka o něj pečuje po protidrogové odvykací kůře a zároveň se snaží rozvíjet jeho kariéru. Mají ale ještě dospělou dceru Agátu (Mia Wasikowska), ta se vrací z psychiatrické léčebny. Rodina ji ale zpátky nechce a Agáta to ví. Vloudí se tedy jako osobní asistentka k Havaně…

Popis děje nenapovídá nějaké výrazné drama. Ale vězte, že rodina Stanforda Weisse ukrývá velké a temné tajemství.
Mapy ke hvězdám jsou především obžalobou Hollywoodu, vyprázdněnosti a mnohdy absurdního života jeho obyvatel. Scénář Bruce Wagnera je velmi promyšlený, přesto úsporný a neukecaný.

Mapy ke hvězdám (foto: CinemArt)

Mapy ke hvězdám (foto: CinemArt)

Cronenberg dokáže na plátně vytvořit velmi napjatou atmosféru. Je tu i určité penzum nečekaného a šokujícího násilí, které dokáže i ostříleného diváka vyvést z míry. Není ale samoúčelné. Ostatně to není nic v tomto dramatu mixovaném s psychologickým thrillerem. V poslední třetině filmu vše do sebe perfektně zapadne a přirozeně vyplyne. Ale to není nejdůležitější. Cronenberg opět vybral excelentní herce. Pozorovat Julianne Moore v roli Havany je opravdu velký zážitek.

Mapy ke hvězdám (foto: CinemArt)

Mapy ke hvězdám (foto: CinemArt)

Všichni její kolegové ale dělají ve filmu čest své profesi a to včetně mladého Evana Birda v roli cynického a zhýralého Benjieho. Silný scénář a režie v kombinaci s excelentními herci. To je hlavní deviza snímku, který zcela jistě nesedne každému. Faktem je, že obsahuje mnoho tíživých momentů. Asi z něj nebudete odcházet s dobrou náladou, ale se silným zážitkem zcela jistě. Je tu vyřčeno mnoho otázek bez odpovědí. Asi je vám tedy jasné, že nemáme co do činění s běžnou hollywoodskou produkcí. Fanoušci Davida Cronenberga si rozhodně přijdou na své.

 • Herci - 90%
  90
 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 80%
  80
 • Kamera, Hudba - 75%
  75

Pár slov nakonec

Tohle není obyčejné drama. Velmi naléhavý psychologický thriller, který nenechá nikoho chladným. Skvělé herecké výkony, promyšlený scénář a silná režie. Není to film pro každého. Vydařená hollywoodská satira. Cronenberg je ve formě.

80 %
Jakub Gutt, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2014
Mapy ke hvězdám
Maps to the Stars
Drama / Psychologický / Mysteriózní
Kanada / USA, 2014, 111 min
Premiéra: 30. 10. 2014 CinemArt

Režie: David Cronenberg
Scénář: Bruce Wagner
Kamera: Peter Suschitzky
Hudba: Howard Shore
Hrají: Julianne Moore, Robert Pattinson, Mia Wasikowska, Carrie Fisher, John Cusack, Kiara Glasco, Sarah Gadon, Olivia Williams, Niamh Wilson, Jayne Heitmeyer, Evan Bird

MKH_posterA1_web

 1. […] 22 Jump street 13. Leviatan 14. Zloba: Královna černé magie 15. Hobit: Bitva pěti armád 16. Mapy ke hvězdám 17. Equalizer 18. Captain America: Návrat prvního Avengera 19. Kmen 20. Godzilla 21. Lucy 22. […]

  Reagovat na tento komentář
 2. […] Recenze | Mapy ke hvězdám – důmyslné drama šokuje i ostřílené diváky […]

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.