Recenze | Muslim, Žid a Číňan jako zeť – Co jsme komu udělali?

Claude a Marie Verneuilovi jsou typičtí Francouzi. Postarší manželé, tak trochu nacionalisté, silně věřící a vážení občané. Jejich smysl pro toleranci zkoušejí jejich tři dcery. Postupně se vdaly a ženiši rozhodně nejsou podle obecných představ. Jedna si vzala muslima, druhá Žida a třetí si právě vzala Číňana. Poslední naději tedy oba rodiče vkládají do nejmladší dcery. Ta si nakonec vybere katolíka. Potud by bylo všechno v pořádku. Než ale dojde k prvnímu setkání…

Co jsme komu udělali? (foto: Cinemart)

Co jsme komu udělali? (foto: Cinemart)

Francie je kolébkou dobré situační komedie. Tvůrci ze země galského kohouta to prostě umí. Občas se to povede víc, občas míň, ale málokdy jde do kin vyložená trapnost. Co jsme komu udělali? je rozhodně příjemný standard, který se sice neusdílí v paměti jako nezapomenutelná záležitost, ale rozhodně dobře pobaví.

Samozřejmě že základ fungujících vtipů spočívá ve střetu několika kultur, umanutosti dotyčných netypických manžílků a jejich špičkování. Například v průběhu rodinných oslav či společných večeří s rodiči. Ostatně i z nepřiznaného rasismu si lze udělat poměrně úspěšnou legraci.
Ozdobou filmu je díky tomu především Christian Clavier (otec dívek), kterého všichni známe z Návštěvníků či Asterixe.

Co jsme komu udělali? (foto: Cinemart)

Co jsme komu udělali? (foto: Cinemart)

Komedie to není třeskutá, spíše vykouzlí pobavený úsměv. Chvílemi sice ztrácí tempo, ale jako celek je těch bezmála 100 minut příjemných. Blíž je fenomenálním Nedotknutelným než typickým řachandám Louise de Funése. Však se taky k Nedotknutelným dá přirovnat i návštěvností. Ve Francii film patřil dlouho do první desítky návštěvnosti a diváci na něj hojně chodili i v Německu a Belgii.

 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 80%
  80
 • Režie - 60%
  60

Poslední slovo

Příjemná hodinka a půl s dobrými herci a slušným scénářem. Pár opravdu povedených vtipů, založených na střetu odlišných kultur. Oba starší manželé jsou kouzelní a Christian Clavier je králem celého filmu.

70 %

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Cinemart © 2014

Co jsme komu udělali?
Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu?
Komedie
Francie, 2014, 97 min
Premiéra: 23. 10. 2014 CinemArt

Režie: Philippe de Chauveron
Scénář: Philippe de Chauveron, Guy Laurent
Kamera: Vincent Mathias
Hudba: Marc Chouarain
Hrají: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan, Medi Sadoun, Frédéric Chau, Noom Diawara, Frédérique Bel, Julia Piaton, Emilie Caen, Elodie Fontan, Elie Semoun, Pascal N’Zonzi, Salimata Kamate, Tatiana Rojo

CJKU_poster_web

 1. […] Recenze | Muslim, Žid a Číňan jako zeť – Co jsme komu udělali? […]

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.