Recenze | Soudce je film plný klišé, ale herci jsou v něm skvělí

Arogantní právník, kterému se rozpadá manželství Hank Palmer (Robert Downey jr.) dostane zprávu o smrti své matky. Odjíždí tedy do rodného maloměsta, kde byl naposledy před dvaceti lety. Jeho otec (Robert Duvall) tam dosud pracuje jako maloměstský soudce. Hank má s otcem velmi komplikovaný vztah a plánuje, že ihned po pohřbu okamžitě odjede. Shodou okolností se ale jeho otec stává podezřelým z vraždy…

Soudce (foto: WB)

Soudce (foto: WB)

Dvě velká herecká jména se sešla v tomto rodinném dramatu, okořeněném prvky komedie a detektivky. Režisér David Dobkin si jím rozhodně vylepšil reputaci. Jeho poslední film V cizí kůži patřil jednoznačně mezi nejhorší komedie roku 2011. Ale vše je zapomenuto, protože Soudce se mu opravdu povedl. Navíc byl pod drobnohledem samotného Roberta Downeyho, který tu nefunguje pouze jako herec ale i producent. Soudce je první film produkční společnosti Team Downey, kterou založil se svou manželkou.

Nedá se říct, že by tahle novinka na plátna přinášela něco objevného. Je to klasický příběh odpuzeného syna, který otci leccos zazlívá a naopak. Dobkin navíc zcela nepokrytě hraje divákovi na city častěji, než by bylo zdrávo. Však k tomu má úctyhodných 142 minut, takže si to může dovolit. Zdálo by se, že stopáž je přehnaná, ale pro rodinné drama, kde je potřeba dávat průchod emocím, jejich drobným nuancím a střetům, to spíše pomáhá. Pravda, je tu pár hluchých a zbytečných míst (scéna promítání home videa ve sklepě), ale v konečném důsledku se dá říct, že snímek zásadně nic nebrzdí.

Soudce (foto: WB)

Soudce (foto: WB)

Jedničkou filmu je očekávaně Robert Downey jr. Jeho Hank je arogantní, ale vlastně sympatický a pochopitelný chlápek od vedle. Nedivíte se, že se s ním žena rozvádí, ale na druhou stranu s ním soucítíte. Tenhle člověk je prostě mnohovrstevnatá a pochopitelná postava, kterou její představitel ještě povýšil. Zbytečně na sebe neupozorňuje, nepřehrává, pouze využívá velkorysého prostoru, který ve scénáři dostává.

Soudce (foto: WB)

Soudce (foto: WB)

Není to jen o vzájemných střetech a nedorozuměních. Jak už bylo řečeno, celým filmem se jako nit táhnou i drobné vtipy, které snad vykouzlí úsměv na tváři, ale samozřejmě vychází z rodinných problémů samotných.

 • Herci - 90%
  90
 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 50%
  50

Pár slov nakonec

Soudce je plný očekávaných klišé. Ale je to solidně natočené rodinné drama, které ač nemá originální scénář, má v ansámblu dva velké herce, které předchozí výtky dostatečně vynahradí. Vítaným oživením je i Billy Bob Thornton v roli státního žalobce. Film by mohl být klidně o 20 minut kratší a vůbec by mu to neublížilo.

70 %

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Warner Bros. CZ

Soudce
The Judge
Drama
USA, 2014, 142 min
Premiéra: 23. 10. 2014 WARNER BROS.CZ

Režie: David Dobkin
Scénář: Bill Dubuque, Nick Schenk
Kamera: Janusz Kaminski
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Robert Downey Jr., Vera Farmiga, Leighton Meester, Vincent D’Onofrio, Dax Shepard, Billy Bob Thornton, Robert Duvall, Melissa Leo, Sarah Lancaster, David Krumholtz, Ian Nelson, Emmalyn Anderson, Emma Tremblay

 1. […] Recenze | Soudce je film plný klišé, ale herci jsou v něm skvělí […]

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.