Nepřehlédněte

Recenze | Až po uši – HBO slaví dvacítku a naděluje seriál od Hřebejka

HBO slaví v listopadu dvacet let svého působení v Česku. Nejlepším televizním způsobem oslavy je samozřejmě nový, zajímavý projekt. A tak se také stalo. První dojmy z nového vztahového seriálu Až po uši jsme vám prozradili už před časem a dnes je tu recenze celého seriálu.

Až po uši (foto: HBO Europe)

Až po uši (foto: HBO Europe)

Režii svěřila producentka Tereza Polachová (Hořící keř, Terapie) Janu Hřebejkovi. Scénář nového seriálu o intimních vztazích pětatřicátníků napsaly Iva Klestilová (Terapie) s Terezou Dusovou (Soukromé pasti, Nevinné lži). Jako kostra jim sloužil izraelský formát When Shall We Kiss.
Až po uši nabízí romantiky chtivým divákům vztahový propletenec osmi zásadních postav. Ústřední hrdinkou je kreativní ředitelka reklamní agentury Šárka (Anna Geislerová), kterou náhodně srazí na kole charismatický výtvarník Jakub (Jiří Havelka).

Až po uši (foto: HBO Europe)

Až po uši (foto: HBO Europe)

Jakubovu bývalou vypočítavou partnerku Markétu hraje Lenka Krobotová. Šárčinu matku Carmen, bývalou herečku trpící ztrátou popularity ztvárnila Jana Švandová. Dalším důležitým párem je majitel autosalonu Milan (Hynek Čermák), který svou ženu Zuzanu (Jitka Čvančarová) permanentně podvádí. Do cesty jí nečekaně přijde masérka Linda (Jana Kolesárová), se kterou Zuzana naváže lesbický vztah. Pak je tu ještě neméně důležitá Zuzanina kamarádka Ema (Anna Polívková), která hledá na internetových seznamkách muže, jimž nebude vadit, že je ošklivá. V dalších rolích se představí Radek Holub, Jaromír Hanzlík či režisér Ivan Vojnár, který si zahrál Šárčina ztraceného otce.

Až po uši (foto: HBO Europe)

Až po uši (foto: HBO Europe)

HBO všechny své české projekty svěřuje renomovaným tvůrcům – zkrátka neponechává nic náhodě. Technicky je Až po uši na světové televizní úrovni. Kamera je více filmová než televizní, což je obecným trendem posledních let. Výraznou hudbu napsala Vladivojna La Chia. S Matějem Ruppertem navíc nazpívala výraznou průvodní píseň Holka.

Nedá se říci který z herců a hereček je v tomto projektu nejlepší. Všichni mají dostatek prostoru na profilaci svých postav. Za ústřední dvojici můžeme považovat Šárku s Jakubem. Jejich cesty se scházejí a rozcházejí, ale chemie mezi oběma herci funguje dokonale, takže pokaždé když se tahle komplikovaná dvojice objeví na obrazovce – má to prostě grády. Geislerová (Šárka) hraje nehysterickou mladou ženu, která své prohry řeší sympatickou sebeironií a Havelka (Jakub) je natolik civilní a charismatický, že by s ním zašel na pivo snad úplně každý. Totéž se ale nedá říci o Markétě Lenky Krobotové. Je to bezpochyby jedna z nejpodlejších a nejodpornějších postav, jaké český seriál vůbec kdy nabídl. Ale ve své ubohosti je často velmi zábavná. To je sympatické, protože rozhodně není černobílá, díky Krobotové není tato postava plochá.

Manželství Milana se Zuzanou je obrazem mnoha podobných soužití kolem nás. Čermák i Čvančarová navíc celému rodinnému marasmu propůjčují jakousi satirickou a komediální rovinu. Ale i u nich se dá najít několik velmi silných dramatických scén. Třeba ve společné šatně, kde se Milan Zuzaně přiznává, že miluje jinou. Ona si navíc své nevydařené manželství kompenzuje lesbickým vztahem s Lindou (Jana Kolesárová). Lesbické scény jsou tu docela odvážné, v českém seriálu jste takovou otevřenost určitě ještě neviděli. Vyloženě komediální rovinou (i když smutnou) rámují celý seriál postavy Emy (Anna Polívková) a jejího odmítaného obdivovatele Karla (Radek Holub). Oba jsou tu bez přehánění kouzelní a fungují jako skvělá protiváha dramatu a romantických propletenců.

Až po uši (foto: HBO Europe)

Až po uši (foto: HBO Europe)

až po uši logoMédii se delší dobu s Hřebejkovou novinkou nese šuškanda o českém Sexu ve městě. Není ale na místě. Podobnost je velmi vzdálená a oba seriály jsou si nejpodobnější v půlhodinové stopáži. Každou řadou Sexu ve městě se sice táhne nějaká lehká dějová linka, ale spíše tu jde o ženské tlachání u cheesecaku a Cosmopolitanu. Až po uši je ale promyšlené vztahové drama s komediálními prvky, které (ano) je sexy – ale spíš svou sympatickou troufalostí. Pravda, i tady najdeme krásné lidi žijící v krásných bytech, kteří se občas potkávají v kavárnách, ale tím výčet podobností asi končí. Velmi výrazným prvkem seriálu je také výprava a celkový vizuální styl. Kamera je opravu velmi filmová a některé záběry podvečerní Prahy jsou jako vystřižené z incomingové reklamy na Českou republiku.

Až po uši (foto: HBO Europe)

Až po uši (foto: HBO Europe)

Ale zpátky k ději: Až po uši není vyplněn žádnou zbytečnou vatou. Dějové linky vždy někam směřují, osudy postav se spojují a vzdalují, aby se v závěrečných dílech zase protly. Třináct dílů se zdá na seriál docela málo, ale tady to neplatí. Možná díky striktnímu ohraničení a dobré dramaturgii zde není děj sebemenším způsobem rozmělněn.

Až po uši začíná v neděli 2. listopadu ve 20:00 na HBO (poté každou neděli ve stejnou dobu)  První díl je také k dispozici na online platformě HBO GO. Tento víkend navíc na kabelech najdou HBO přístupné i ti diváci, kteří ho nemají předplacené. Přístupné je od pátku až do neděle 2. listopadu.
 • Herci - 90%
  90
 • Scénář - 80%
  80
 • Režie - 85%
  85
 • Kamera - 80%
  80
 • Hudba - 80%
  80

Pár slov nakonec

Až po uši je především skvěle napsaný, zrežírovaný a obsazený český seriál. Svou kvalitou, uvolněností a hravostí zcela ční nad soudobou českou seriálovou produkcí romantického ražení. Kamera je na televizní dílo až neobvykle filmově rozmáchlá.

85 %
Alex C., totalfilm.czicon_csfd
foto/video: HBO Europe © 2014

Až po uši (TV)
Komedie / Romantický
Česko, 2014, 13×35 min

Režie: Jan Hřebejk
Produkce: Tereza Polachová, Antony Root
Scénář: Tereza Dusová, Iva Klestilová
Kamera: Asen Šopov
Hudba: Vladivojna La Chia
Hrají: Aňa Geislerová, Anna Polívková, Hynek Čermák, Jitka Čvančarová, Jiří Havelka, Jana Kolesárová, Jana Švandová, Lenka Krobotová, Radek Holub, Tereza Osláčová, Jaromír Hanzlík

ažpouši

 1. Konečně český seriál, který je podle mě hoodně moc vydařený. Jen škoda že musím čekat na neděli na další díly. Moc se mi líbí.

  Reagovat na tento komentář
 2. Lenka Sedlackova 11.7.2016, 17:32

  Super seriál ze života. Ženy udělají vse aby udrželi chlapa potvory a chlapi ty musí mit bokovky tak to chodi. Vse dopadlo jak jsem předpokládala akorát me mrzi ze nezůstali spolu Jitka Cvancarova a Jana Kolesarova. Natočte další díly a holky ať se dají dohromady. Jana Kolesarova super nejlepsi

  Reagovat na tento komentář
 3. […] udělovanými FITESem. Divácky nejúspěšnějším titulem v historii HBO je romantický seriál Až po uši, který pro HBO Europe natočil režisér Jan […]

  Reagovat na tento komentář
 4. Klobouk dolů, výborný seriál.Každý týden jsem se těšila na další díl.Uteklo to docela rychle.Neplánujete další řadu, určitě by se to mělo kde odpíchnout….. fakt seriál vydařený, děkuju !!!

  Reagovat na tento komentář
 5. NEJLEPŠÍ SERIÁL VŠECH DOB !!! CELÝ TÝDEN SE TĚŠÍM NA NEDĚLI , AŽ BUDE DALŠÍ DÍL … NATÁČEJTE DALŠÍ A DALŠÍ :-)
  OPRAVDU SKVĚLÁ PRÁCE !!!!!!

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.