Recenze | Hunger Games: Síla vzdoru I. se z nudy probouzí až v závěru

Adaptace Síly vzdoru, třetí ze série knih Hunger Games spisovatelky Suzanne Collinsové byla rozdělena do dvou filmů. Podobně jako poslední díl Harryho Pottera. První ze dvou závěrečných filmů o diktatuře v Panemu má právě premiéru. Pokud jste četli knihu, která je bohužel z celé trilogie nejhorší, možná jste stejně jako já tajně doufali, že film bude lepší. Po zhlédnutí první závěrečné půle se verdikt nedá jednoznačně vyřknout.

Moudřejší budeme příští rok na úplném konci. Ale jak dopadl úvod do podzemí třináctého kraje a jak se Katniss vypořádá s reprodrozdím posláním, to si samozřejmě říct můžeme.

Hunger Games: Síla vzdoru I. (foto: Forum Film)

Hunger Games: Síla vzdoru I. (foto: Forum Film)

Na konci druhého dílu (Vražedná pomsta) je Katniss po narušení statického pole nečekaně vysvobozena vznášedlem rebelů z třináctého obvodu.
V nejnovějších Hunger Games se Katniss ocitá na tajné podzemní základně. Prezidentka 13. kraje Alma Coin (Julianne Moore) s přeběhnuvším Plutarchem Heavensbeem (Phillip Seymour Hoffman) mají pro statečnou dívku velký úkol. Má se stát nástrojem propagandy na verbování rebelů, kteří se ve válce staví proti prezidentu Snowovi a mocnému kapitolu. Bez Peety. Peeta Mellark (Josh Hutcherson) totiž v aréně zůstal a Kapitol ho vězní ve výcvikovém středisku.

Po boku Katniss je ale v tajném podzemním sídle Hurikán (Liam Hemsworth) i její matka se sestrou.
Katniss s propagandou souhlasí a vzbouřenci začínají do všech krajů vysílat spoty, které pro třináctý kraj natáčí. Kapitol na to odpovídá vlastní propagandou – Peetou. V televizi se pravidelně střídají prohlášení Reprodrozda Katniss a „zrádce“ Peety z Kapitolu. Kapitol Katnissin a Peetův dvanáctý kraj srovnal se zemí. V dívce narůstá vztek a vzdor a pomalu se stává skutečným vůdcem povstání. Kromě toho se prezidentka Coinová rozhoduje Peetu s ostatními vítězi Hunger Games vysvobodit z Kapitolu a přesunout k sobě do 13. kraje. Setkání Katniss a Peety ale přinese velké překvapení.

Už u prostředního dílu jsem upozorňoval, že adaptovaná předloha není úplně nejlepší. Naštěstí film tehdy dopadl podstatně lépe. Přes dvě hodiny trvající souboj odpůrců totality měl spád, švih, emoce i skvělý vizuál.
O prvním ze dvou závěrečných filmů se to bohužel říct nedá. Zásadním problémem je opravdu problematická, nudná a příliš ukecaná předloha. Spisovatelce Collinsové se skutečně nepodařilo napsat vyváženou trilogii. Ve dvojce nedokázala udržet laťku úvodního dílu a u závěru trilogie šla s kvalitou ještě níž.

Recenze předchozího dílu Vražedná pomsta zde

Hunger Games: Síla vzdoru I. (foto: Forum Film)

Hunger Games: Síla vzdoru I. (foto: Forum Film)

Rozumím tomu, že se autoři scénáře (Danny Strong, Peter Craig) asi snažili seč mohli. Bohužel marně. I režisér Francis Lawrence se evidentně snažil zachránit co se dá. Minimálně se mu daří zvládat sporé akční scény a atmosféru zmaru a nespravedlnosti v Panemu. Distributor nám 4dx logoHunger Games: Síla vzdoru I. promítl v atraktivním formátu 4DX. Pokaždé, když se na plátně objevila akční scéna nebo kamerová exhibice, bylo hýbání sedadel, vítr, pachy či voda v sále příjemným vytržením z převážné nudy. Nedá se ale říct, že by film byl úplnou katastrofou. První hodina filmu je opravdu spíš nudná, než cokoliv jiného, ale naštěstí se v druhé půli podařilo alespoň vytvořit poměrně slušné napětí, které se daří Lawrencovi udržet až do úplného závěru. To je samozřejmě pro půlený závěr extrémně důležité. Nudu se tak nakonec daří zlomit a divák může vzít první Sílu vzdoru na milost. Nutnost teenagerovských ság poslední doby, tedy milostný trojůhelník, hraje svou roli i v tomto dílu. Katniss se stále zmítá mezi Peetou a Hurikánem. A jak to s nimi dopadne, to se dozvíme až příští rok.

 • Režie - 70%
  70
 • Kamera - 60%
  60
 • Herci - 60%
  60
 • Scénář - 30%
  30

Pár slov na závěr

Hunger Games potřetí a zatím nejhůř. Příště se to může obrátit k lepšímu nebo také nemusí. Ale stále můžeme doufat. Filmařsky je tu vše odvedeno standardně. Za prvotní nudu může především sama spisovatelka. Mělo se buď škrtat víc dialogů a přidat akce. Nebo ještě lépe: měli jsme vše dostat zhuštěno do jednoho filmu. Studio už v každém případě promarnilo šanci překonat nedostatky poslední knížky. Pokud neuvidíte 4DX verzi jako my, klidně si můžete od závěrečného hodnocení odečíst 5 nebo i 10%.

60 %
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Forum Film © 2014

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1
Hry o život: Drozdajka 1 (SVK)
Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Thriller
USA, 2014, 125 min
Premiéra: 20. listopadu 2014 (Forum Film)

Režie: Francis Lawrence
Předloha: Suzanne Collins (kniha)
Scénář: Danny Strong, Peter Craig
Kamera: Jo Willems
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman, Stanley Tucci, Donald Sutherland, Willow Shields, Sam Claflin, Mahershala Ali, Robert Knepper, Natalie Dormer, Lily Rabe, Evan Ross, Jena Malone, Jeffrey Wright, Elden Henson, Wes Chatham

Hunger Games Síla vzdoru CZ plakát

 

 1. […] Minule jsem si stěžoval na zbytečnou ukecanost. Bohužel zůstala i tady, i když je v posledním dílu logicky víc akce. Když se skupinka rebelů s Katniss v čele dostává do Kapitolu, aby zlikvidovala prezidenta Snowa, je tu příslib mnoha minut akčních scén. Tvůrci her totiž rebelům postup zkomplikovali nakladením stovek pastí po celém městě. Ve filmu ale uvidíme pouze dvě výrazné akční scény. Mezitím se jen významně hledí, vedou se vzletné řeči a k tomu všemu je nutné dávat velký pozor. Obzvlášť když navštívíte 3D verzi. To rozhodně nedoporučuji. Snímek má převážně tmavé scény a nasazení 3D brýlí při nepovedené konverzi zmatení diváka prohlubuje. Takže tentokrát rozhodně 2D! […]

  Reagovat na tento komentář
 2. […] Recenze | Hunger Games: Síla vzdoru I. se z nudy probouzí až v závěru […]

  Reagovat na tento komentář
 3. Mně naopak připadal poslední díl hrozně dobrý! Druhý se mi jako kniha vůbec nelíbil. A na film první části Mockingjaye se hodně těším, tak doufám, že se mi bude líbit víc. :)

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.