Recenze | Nolan miluje velké filmy, kameru i emoce – Interstellar to nabízí vrchovatě

Všechna dlouho střežená tajemství padla. Stalo se tak minulý týden na světové premiéře v Londýně a včera i v pražském Imaxu na novinářské projekci. Sci-fi novinka Christophera Nolana měla od začátku velmi promyšlenou kampaň. Nolan spolu se studiem dávkovali informace velmi dlouhou dobu a vždy velmi spoře, spíš v náznacích. Takovou kampaň si opravdu může dovolit jen tvůrce, který už je sám legendou. Existuje jen pár tvůrců, kteří lámou rekordy i díky tomu, že jejich jméno na diváky působí jako magnet. Nolan mezi ně patří a neobvyklý způsob kampaně se vyplatil. Donedávna dokonce většina diváků ani netušila, o čem přesně Interstellar je.

Interstellar (foto: WB)

Interstellar (foto: WB)

Příběh se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti. Tvůrčí tým se inspiroval skutečnými prachovými bouřemi z 30. let 20. století. Tehdy se americkými prériemi hnala mračna tzv. Dust Bowl, mračen prachu, dusících život v postižených oblastech. Lidstvo trpí potravinovou krizí a stále se horšícími životními podmínkami, hraničící s katastrofou. Týmu vědců se podařilo objevit červí díru – jakýsi tunel časoprostorem – která by mohla umožnit cestování na nepředstavitelné vzdálenosti. Ve snaze najít mimo naši sluneční soustavu potenciálně obyvatelné planety, nový domov, je zahájena mise Lazarus. Loď je již postavena a Cooper (McConaughey) je jediný, kdo s ní dokáže létat. Ale s pilotováním lodi na misi, která má zachránit budoucnost jeho dětí, se pojí i riziko, že je už nikdy neuvidí…

Jak hlásá náš titulek – Nolan opravdu miluje velké věci. Interstellar má velkolepou kameru, velký příběh a překonává opravdu velké vzdálenosti. Nechybí velké emoce v podání velkých herců.
Od tohoto tvůrce zřejmě ani nic jiného nečekáme. Důraz na emoce a rodinu Nolan proklamuje v téměř každém svém projektu. Někomu to nemusí příliš sedět, může z toho být cítit ona tolik vysmívaná americká patetičnost. Ale pokud svěří dojímací party takovým všestranným hercům jako je Matthew McConaughey, Anne Hathaway nebo Jessica Chastain, má téměř jistotu, že i uplakané scény bude divák brát vážně.

Interstellar (foto: WB)

Interstellar (foto: WB)

Interstellar má několik výrazných emocionálních momentů, kromě očekávaného dojímání na konci je nabízí zejména vzkazy od rodiny přímo na palubě kosmické lodi nebo probuzení jednoho z výzkumníků z kryospánku. Až film uvidíte, těžko se ubráníte přílivu přirozených emocí. Jsou opravdu silné a vzhledem k situaci velmi pochopitelné. Z tohoto důvodu je těžké obviňovat Nolana z jakékoliv kalkulace. Pozitivní je, že jsou tyto chvíle zobrazeny velmi komorně. O to lepší je výsledek i dopad na diváka.

Interstellar (foto: WB)

Interstellar (foto: WB)

Samostatný odstavec zaslouží vizuál. Pokud máte rádi Gravitaci či Kubrickovu Vesmírnou odyseu, rozhodně nebudete zklamáni. V Imaxu film dokonce poběží ze 70mm pásu a čistou hodinu (rozvrstvenou do celé stopáže) strávíte ve vesmíru s obrazem od podlahy až ke stropu, což je v případě Imaxu skutečně “velký” zážitek. Na evropské pevnině je české kino IMAX v Praze jediné, které bude film ve výjimečné podobě promítat. Další nejbližší kina jsou v Londýně a Indii. Kamera Hoyte Van Hoytema (Ona, Jeden musí z kola ven) je dechberoucí. Rotující kosmická stanice, ke které se vesmírní průzkumníci neustále připojují a odpojují jakoby vypadla z Kubrickova opusu. Jak bylo řečeno, příběh se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, návrháři rekvizit tak nepopustili uzdu své fantazii přespříliš. Robot, který naši výpravu doprovází sice se svým okolím komunikuje jako člověk, ale vizuálně rozhodně není humanoidní. Jde o jakýsi hranol s dvěma obrazovkami, který je přes svou strohost vlastně krásný.

Interstellar (foto: WB)

Interstellar (foto: WB)

Bez fungující hudby by nemohl existovat žádný podobný film, natož Nolanův projekt. Hans Zimmer je specialista na posílení emocí i zážitku a u Interstellar se opět vyznamenal. Hudba je převážně klasická, místy připomíná čistou symfonii.

Interstellar (foto: WB)

Interstellar (foto: WB)

Nejvýrazněji tu k divákům promlouvá pochopitelně Cooper (Matthew McConaughey). Kromě kapitána vesmírné lodi je především otcem. A tohle jeho druhé angažmá určuje jeho priority, ať už je na Zemi nebo v kosmu. Víme už dávno (a po loňském oscarovém výkonu ještě víc), že máme tu čest s jedním z nejvšestranějších herců své generace. Neobvykle silnou hrdinku ztvárňuje Anne Hathaway, její tvrdost o to víc kontrastuje s jejím křehkým fyzičnem. Jessica Chastain hraje Cooperovu dospělou dceru a i na menším prostoru budí jako herečka velkou pozornost. Celý casting stojí za to. Kromě Nolanova maskota Michaela Cainea tu ještě narazíme na Matta Damona nebo Johna Lithgowa.


Sci-fi obvykle popouští nezměrně uzdu scénáristově fantazii. Nolan při vývoji snímku ale spolupracoval s významnými vědci, kteří po celou dobu korigovali námět. Příběh sám je samozřejmě cílenou fikcí a fantazií, ale nepřekračuje meze etablované vědy a toho co lze dedukovat či odhadovat v rámci vědeckých poznatků naší doby. Rozhodně tu na první pohled běžného diváka nenajdete žádné momenty, nad kterými lze kroutit hlavou.

Interstellar (foto: WB)

Interstellar (foto: WB)

Interstellar je bez nejmenších pochyb minimálně filmem tohoto roku a aspiruje na velmi tučný zápis do historie světové kinematografie. Vrcholně emoční i vizuální zážitek, umocněný velkým plátnem, si budete velmi dlouho pamatovat.
Láska k rodině, pud sebezáchovy, lež, zrada i sobectví. To vše ukazuje Nolan na pozadí vesmírného opusu, který v jeho filmografii i s přihlédnutím k jeho předchozím dílům nemá obdoby.

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 80%
  80
 • Herci - 90%
  90
 • Kamera - 100%
  100
 • Hudba - 80%
  80

Pár slov nakonec

Nutnost pro milovníky Nolana i kouzla velkého filmového plátna. Nespoutané vizuální kouzlo se tu snoubí s emocemi a fascinujícím lidským dobrodružstvím. Jedni budou snímek obdivovat, druzí budou zatracovat Nolana kvůli jeho pompéznosti. Ale nikomu nemůže být ukradený. Velký příběh, který má i komorní chvilky.

90 %
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Warner Bros.CZ © 2014

Interstellar
Sci-Fi / Dobrodružný / Mysteriózní
USA / Velká Británie, 2014, 169 min
Premiéra: 6. listopadu 2014 Warner Bros

Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christopher Nolan
Kamera: Hoyte Van Hoytema
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, William Devane, Michael Caine, Wes Bentley, Jessica Chastain, Casey Affleck, John Lithgow, Ellen Burstyn, Elyes Gabel, Mackenzie Foy, Topher Grace, Leah Cairns, David Oyelowo, Bill Irwin, Liam Dickinson, David Gyasi, Timothée Chalamet, Matt Damon, Collette Wolfe

Interstellar_poster

 1. […] Nejočekávanější film roku – novinka Christophera Nollana rozděluje diváky i kritiky. Jedni ho vynášejí do nebes, druzí mu nemohou přijít na jméno. nterstellar je bez nejmenších pochyb minimálně filmem tohoto roku a aspiruje na velmi tučný zápis do historie světové kinematografie. Vrcholně emoční i vizuální zážitek, umocněný velkým plátnem, si budete velmi dlouho pamatovat. Láska k rodině, pud sebezáchovy, lež, zrada i sobectví. To vše ukazuje Nolan na pozadí vesmírného opusu, který v jeho filmografii i s přihlédnutím k jeho předchozím dílům nemá obdoby. Recenze: 90% […]

  Reagovat na tento komentář
 2. […] Samostatnou recenzi Interstellar najdete zde Nespoutané vizuální kouzlo se tu snoubí s emocemi a fascinujícím lidským dobrodružstvím. Jedni budou snímek obdivovat, druzí budou zatracovat Nolana kvůli jeho pompéznosti. Ale nikomu nemůže být ukradený. Velký příběh, který má i komorní chvilky.(…) […]

  Reagovat na tento komentář
 3. […] Recenzi najdete zdeZ dílny režiséra Christophera Nolana (Počátek, trilogie Temný rytíř) se skupina výzkumníků vydává na nejdůležitější misi v historii lidstva. Farmář a bývalý pilot Cooper v podání držitele Ceny Akademie® Matthewa McConaugheye musí opustit rodinu i kolabující planetu Zemi a ujmout se velení na výpravě za hranice naší galaxie a zjistit, zda se dá najít mezi hvězdami pro lidstvo nový domov. Chystáme velkou recenzi všech nosičů Interstellar. […]

  Reagovat na tento komentář
 4. […] Recenze | Nolan miluje velké filmy, kameru i emoce – Interstellar to nabízí vrchovatě […]

  Reagovat na tento komentář
 5. […] Recenze | Nolan miluje velké filmy, kameru i emoce – Interstellar to nabízí vrchovatě […]

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.