Nepřehlédněte

Recenze | Česká verze Kanclu je měkčí, ale zklamání se nekoná

Seriál, který přinesl velkou popularitu Rickymu Gervaisovi v Británii a Stevu Carrellovi v Americe. Česká verze Kanclu vznikla v brněnském studiu ČT a režíroval ji Milan Šteindler. Stěžejním úkolem samozřejmě bylo vybrat herce, který formátu sedne. Volba padla na Václava Koptu. 

Kancl (foto: ČT)

Kancl (foto: ČT)

Jeho Marek Chvála je sebestředný šéf. Jeho vtipy a vejšplechty rozhodně nejsou tak povedené, jak si sám myslí. Pak je tu sekretářka Anna, bývalý policista Jáchym, Tomáš, kterému se líbí Anna a profesionálka Lenka.
Česká televize od BBC koupila formát a adaptovala ho na české prostředí. Na svědomí to mají David Ziegelbauer s Romanem Ondrůjem. Přepsané je to určitě dobře, včetně českých reálií (vlastních jmen), na které se dobře podařilo navléct fungující vtipy.
Vše se odehrává ve firmě Papír a Print, obrazově a formátově se jedná o fiktivní dokument s prvky reality show. Marek Chvála ve skvělém podání Václava Kopty nabízí velmi absurdní humor a zhusta šlape po chodníku chtěné trapnosti.

Kancl (foto: ČT)

Kancl (foto: ČT)

Konzultant BBC žasnul! – David Ziegelbauer o českém Kanclu
Udělat The Office po česku je docela stará myšlenka. Nápad jsem nosil v hlavě několik let a několikrát jsem se ho marně snažil prosadit. Výsledek byl  pokaždé stejný: všichni říkali, že to prostě nejde. Zelenou jsem s tímto sebevražedným nápadem dostal, až když se vedení vývoje ČT ujal Jan Maxa. Zřejmě pochopil, že v našich krajích je koncentrace šéfů-idiotů tak velká, že si v seriálu může každý najít kousek toho svého nadřízeného. Potom už to šlo jako po másle. Stačilo jen přesvědčit režiséra Milana Šteindlera, že jsem se nezbláznil a najít herce, který zvládne zahrát roli Marka Chvály. Musím říct, že Vašek Kopta se do té role tak vžil, že mám obavy, aby to nemělo negativní dopad na jeho okolí. Každopádně v roli sebestředného blba je tak famózní, že i konzultant vyslaný BBC místy žasnul, co všechno si může šéf v české firmě dovolit.

čt recenze logoČeská verze se jednoznačně víc blíží britské, včetně režijního a obrazového ztvárnění. Fungující značka britského předobrazu nabízí nezměrnou trapnost, které nemusí přijít na chuť každý divák, ale kdo si tento humor oblíbí, nemůže se nabažit. Česká verze oproti americké tuhle lajnu drží, ale už ve scénáři je výrazně měkčí a to včetně hlavní postavy Marka Chvály, který je oproti Davidu Brentovi tak nějak švejkovsky sympatičtější.

 • Režie - 80%
  80
 • Herci - 85%
  85
 • Scénář - 70%
  70
 • Kamera, výprava - 60%
  60

Kancl (ČT, 2014)

Kdo britskou nebo americkou verzi nezná, určitě českou ocení, jako příjemný a svěží závan nekonformnosti v tuzemské televizní tvorbě. I v případě že oba zahraniční předobrazy znáte, z českého Kanclu nebudete zklamáni.

70 %
Vaše hodnocení filmu: 3.4 (14 hlasů)
Sending
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto: Česká televize © 2014
Pozn.: hodnoceno na základě zhlédnutí dvou prvních dílů
(Děkujeme České televizi za poskytnutí pořadu)

Od 1. 12. 2014 vysílá ČT1 vždy v pondělí a ve středu od 20:55.


Kancl (TV seriál)
Komedie
Česko, 2014, 6×31 min

Režie: Milan Šteindler
Hrají: Václav Kopta, Michal Dalecký, Radim Novák, Sára Venclovská, Pavla Ptáčková-Vitázková, Dušan Vitázek, Tomáš Sýkora, Jiří Hájek

Kancl plakát

Kancl plakát

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating

%d blogerům se to líbí: