Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Recenze | Fotograf je něžně vtipný, vítězí v něm Karel Roden

Film o životě žijící legendy české fotografie mohl dopadnout všelijak. Uchopit natolik kontroverzní postavu je těžká věc. A jistě by si na ní vylámal zuby leckdo. Irena Pavlásková může být spokojena. Do kin vysílá film, který bude zcela jistě v novém roce tím lepším, co se z české produkce v našich kinech objeví.

Třicetivteřinový prolog na začátku filmu v němž spolu klábosí Roden se Saudkem, plní zřejmě úlohu tlumící. Saudek v něm proklamuje, že je potřeba si především vymýšlet. Jakoby v tom byla pojistka proti případným soudním sporům se Sárou Saudkovou. Až film tato mistrova bývalá asistentka uvidí, radost z něj mít určitě nebude. Ve filmu se jmenuje Libuše, ale jinak dáma po boku Jana prožívá víceméně známý osud.

Fotograf (foto: Bioscop)

Fotograf (foto: Bioscop)

Známý vztah, který končí uklizením fotografových peněz, domů i negativů do bezpečí ukazuje nakolik dokáže být důvěřivost i lehkovážnost slepá, zde násobená mistrovou poměrně mírnou povahou.

Pavlásková nás se Saudkem seznamuje pozvolna, v ohraničených epizodkách. Dramatický příběh se začíná odvíjet až v druhé půli. Karel Roden zde hraje extrovertního umělce, který rád mluví, miluje ženy, svou práci a je jednoduše okouzlující. Roden, jakoby Saudkovi z oka vypadl. Ale přesto si herec našel vlastní cestu, jak Saudka zahrát.[Tweet „Nejlepší na Fotografovi je bezpochyby Roden.“] Absolutně bez karikatur, na diváka jeho výkon působí velmi lehce, ačkoliv nepochybuji o těžké a značné přípravě na složitou roli. V krátké době je to druhý případ, kdy se českému herci podařilo vynikajícím způsobem zahrát notoricky známou postavu (Marek Daniel v Českém století a jeho Václav Havel).

Fotograf (foto: Bioscop)

Fotograf (foto: Bioscop)

Ve filmu je krom Saudkových bonmotů, vtipů a trefných poznámek i spousta nahoty a jeho fotografií. Je zde inscenován vznik několika z nich, nechybí nezbytný erotický náboj. Irena Pavlásková si ale s kameramanem Davidem Ployharem pohlídali míru. Nic tu nepůsobí vulgárně, prvoplánově ani lacině. A není to jen síla povedené stylizace, výrazně tomu pomáhá právě Karel Roden. Jeho Jan je přes chybějící stud pln lásky a obdivu k něžnému pohlaví. A jako takovému mu musí odpustit leckdo leccos.

A i když je scénář místy lehce nevyvážený, pořád se jedná jednoznačně o nejlepší náhled na Jana Saudka, který kdy byl natočen. Osobně mám pocit, že překonává i dosud uvedené dokumenty, které měly také ambici nahlédnout do fotografovy duše. Podařilo se to až Pavláskové. Zřejmě proto, že jí Saudek (dle vlastních slov na tiskovce) šel opravdu rád vstříc.

 • 80%
  Režie - 80%
 • 90%
  Herci - 90%
 • 70%
  Scénář - 70%
 • 80%
  Kamera - 80%
80%

Fotograf

Životopisný film, bez nudy a s mírnou nadsázkou. Fenomenální výkon Karla Rodena dělá z Fotografa těžko zapomenutelný zážitek. Rozhodně doporučujeme.

Sending
User Review
4.05 (38 votes)
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Bioscop © 2015

Fotograf
Komedie / Drama
Česko, 2015, 133 min

Režie: Irena Pavlásková
Scénář: Irena Pavlásková, Jan Saudek
Kamera: David Ployhar
Hudba: Jiří Chlumecký
Hrají: Karel Roden, Marie Málková, Vilma Cibulková, Václav Neužil ml., Marika Procházková, Zuzana Vejvodová, Patrik Děrgel, Jenovéfa Boková, Jitka Sedláčková, David Šír, Slávek Bílský, Marian Roden

plakat-orig-fotograf

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast