Recenze | Sama nocí tmou – excelentní zážitek odstartoval 4. íránský festival

Slavnostní zahájení čtvrtého ročníku Festivalu íránských filmů ozdobila premiéra snímku Sama nocí tmou. Opravdu mimořádný vizuální zážitek nabízí divákům íránská režisérka, působící ve Spojených státech – Ana Lily Amirpour.

Amirpour ze zjevných důvodů nemohla svůj první celovečerní film natočit v Íránu. A tak se její debut natáčel v neobydleném průmyslovém městečku kdesi v kalifornské poušti. Černobílý film, který se odehrává ve fiktivním íránském Zkaženém městě je opravdu mimořádný. V čem?

Sama nocí tmou (foto: Aerofilms)

Sama nocí tmou (foto: Aerofilms)

Režisérka má zjevně velkou zálibu v klasických žánrech a ve svém filmu s nimi také zhusta pracuje. Přívlastek Íránský upírský western budí oprávněně otázníky. Ale po projekci mu plně porozumíte. Film je plný odkazů na ikony západní popkultury, hlavní hrdina jakoby vypadl z filmů s Jamesem Deanem. Nic tu ale nenajdete bez funkce. Vše od první do poslední minuty šlape jako hodinky.

Ve Zkaženém městě se objevuje cizinka, která nastoluje spravedlnost po svém. Kdo je ona neznámá dívka se špičatými zuby? Mladík Arash ji osudově potkává a zamiluje se. Jak se k tomu nebezpečná cizinka postaví? A co se stane s Pasákem, kterému Arashova rodina dluží peníze? A s prostitutkou, se kterou spí Arashův feťácký otec?

Sama nocí tmou (foto: Aerofilms)

Sama nocí tmou (foto: Aerofilms)

Sama nocí tmou nastoluje mnoho otázek. Krom dějových budou diváci i kritici řešit i těžko uchopitelný žánrový mix, který zahrnuje vše od hororu, western až po komiks. Výsledkem je vynikající, hutná a sexy atmosféra.

Sama nocí tmou (foto: Aerofilms)

Sama nocí tmou (foto: Aerofilms)

Samostatnou recenzi by zasloužila skvostná kamera (Lyle Vincent). Točilo se na 35mm. Práce se světlem a kontrastem, ostřením i snové obrazové kompozice. To je jen neumělý popis skutečného pocitu, který se při sledování Sama nocí tmou probouzí.[Tweet “Vizuál jako ze sna – upírský western Sama nocí tmou”]Černobílý film vynikající vizuál notně umocňuje, dává mu křídla a přesto mnohdy komiksově zjednodušuje scénu. Není to na škodu. Díky vrcholné filmařině si naproti tomu často ani neuvědomíte délku některých scén.

Sama nocí tmou

Sama nocí tmou (foto: Aerofilms)

Sama nocí tmou připomíná kvalitní hodinový strojek, ve kterém se hlasitě točí i vynikající soundtrack. Spolu s hereckými výkony a jistou režií a scénářem se jedná o událost, která by neměla uniknout žádnému fanouškovi skutečných filmů.
Pochvalu zaslouží i Aerofilms za vynikající český plakát k filmu, který zdaleka převyšuje originální.

iranFestival íránského filmu začal 7. ledna v Praze a koná se zde až do neděle 11. ledna. Poté se přestěhuje do Brna, kde pokračuje od 13. do 15. ledna. více informací zde: http://iranianfilmfestival.cz

 • Režie, scénář - 90%
  90
 • Kamera - 100%
  100
 • Herci - 90%
  90
 • Vizuál - 90%
  90

Sama nocí tmou

Bezprecedentní zážitek korunovaný skvělým vizuálem a ultimátní kamerou. O režisérce ještě určitě uslyšíme.

90 %
Vaše hodnocení filmu: 2.7 (7 hlasů)
Sending
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Aerofilms © 2014, 2015

Sama nocí tmou
A Girl Walks Home Alone at Night
SK název Sama nocou tmou
Horor / Romantický / Thriller
USA, 2014, 99 min
Premiéra: 8. ledna 2015 Aerofilms

Režie: Ana Lily Amirpour
Scénář: Ana Lily Amirpour
Kamera: Lyle Vincent
Hrají: Sheila Vand, Marshall Manesh, Mozhan Marnò, Dominic Rains, Reza Sixo Safai, Pej Vahdat, Arash Marandi

Sama nocí tmou plakat

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating