Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Sedmý syn si z předlohy vzal jen jména hlavních postav

I tohle je cesta, jak vyrábět hollywoodské adaptace. Autor série knih o učni rytíře řádu bojovníků proti silám temna Joseph Delaney asi moc důvodů k radosti nemá. Ve filmu pravda zůstal tu Rytíř John Gregory i mladý farmář Tom Ward. Ale tím respektování předlohy končí. Učedníkovi Johna Gregoryho není třináct ale třicet (ve filmu řekněme 22) a scénáristům se podařilo příběh z několika knih smrsknout do 100 minut. Jak to dopadlo?

Jeff Bridges ve filmu Sedmý syn (foto: CinemArt)

Jeff Bridges ve filmu Sedmý syn (foto: CinemArt)

Lehce nadprůměrně. Ale pojďme to vzít popořadě. John Gregory (Jeff Bridges) je posledním členem rytířského řádu, jež od nepaměti bojoval proti silám temna. Jeho dávná protivnice a královna čarodějnic (Julianne Moore) je opět na výsluní a chystá se získat zpět svou moc. Aby Gregory nebyl na boj sám, hledá Sedmého syna, jež by měl mít mimořádné schopnosti. Nachází Toma Warda (Ben Barnes), který se s ním vydává na nebezpečnou cestu. Vše navíc komplikuje tajemná dívka (Alicia Vikander), do které se Tom zamiluje.

Sedmého syna si do svého filmu vypůjčil ruský režisér Sergej Bodrov, kterého americké studio angažovalo kvůli jeho předchozímu filmu Mongol – Čingischán.

MONGOL – ČINGISCHÁN DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nejsem si úplně jist, zda to byla správná volba. Bodrov si film upravil k obrazu svému, místy mu dal lehce euroasijský nádech a původní poetika z knih se téměř vytratila. Nejmarkantnější je odklon od anglo-americké kultury asi u záběrů na stavby a města z výšky. Svatostánky připomínají mešity či turecké jurty a musím říct, že na mne to působilo rušivě.

Sedmý syn (foto: CinemArt)

Sedmý syn (foto: CinemArt)

Film měl rovněž značné zpoždění. Původně vznikal v produkci Legendary a Warner Bros. Nakonec Warneři z projektu odešli a za pochodu nastoupilo studio Universal. Uvedení se značně zdrželo a mezitím ještě probíhaly úpravy scénáře. Přitom výsledek (scénáristický) není nijak oslňující. A troufám si odhadnout, že milovníkům Delaneyeho knih asi radost příliš neudělá.
Tom oproti předloze zestárl, jak už bylo řečeno. Oficiálním důvodem je chybějící milostná linka. Takže ji tu máme a pravdou je, že scénář slušně oživuje. Bez ní by totiž Sedmý syn byl mnohem sterilnější a nudnější než v této chvíli.

Sedmý syn (foto: CinemArt)

Sedmý syn (foto: CinemArt)

Velkou devizou filmu je Jeff Bridges v roli rytíře. Podává vynikající výkon, jeho postava zachovává alespoň základní esenci z předlohy. I Ben Barnes ukazuje, že je potřeba s ním počítat. Není jen pohlednou tvářičkou bez emocí, docela slušně to v Sedmém synovi rozbalil.

Sedmý syn (foto: CinemArt)

Sedmý syn (foto: CinemArt)Sedmý

CinemArt nám film pustil v Imaxu a s českými titulky. Rozhodně doporučuji tuto verzi. Efekty nejsou špatné, stejně jako celý film se jedná o lehký nadprůměr. V Imaxu si pár opravdu povedených momentů užijete naplno. 3D verze je tu navíc jako jediná opatřena českými titulky. Ostatní trojrozměrné kopie jsou dabované. Jaký je dabing netuším, ale trochu mne vyděsilo, že Jeffa Bridgese mluví Jiří Štěpnička. Za jiných okolností je pan Štěpnička excelentní dabér, ale Jeff Bridges? Ten skutečně nemá podobný hlas jako Harrison Ford, na kterého má Štěpnička v Česku téměř patent.

 • 60%
  Režie - 60%
 • 65%
  Výprava, kamera, vizuál - 65%
 • 80%
  Herci - 80%
 • 50%
  Scénář - 50%
65%

Sedmý syn

Fantasy chuťovka, která mimo Imax příliš nezazáří. Zdobí ji ale dobré herecké výkony hlavní trojky. Sergej Bodrov nepředvedl režijně nic úchvatného, ale na zabití víkendového odpoledne je jeho film určitě dobrý.

Sending
User Review
4 (1 vote)
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2014

Sedmý syn
Seventh Son
Fantasy / Dobrodružný / Rodinný
Velká Británie / USA / Kanada / Čína, 2014, 103 min
Premiéra: 8. ledna 2015 CinemArt
české titulky 2D, dabing 2D,3D, Imax 3D české titulky

Režie: Sergej Bodrov
Předloha: Joseph Delaney (kniha)
Scénář: Charles Leavitt, Steven Knight, Matt Greenberg
Kamera: Newton Thomas Sigel
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Ben Barnes, Jeff Bridges, Julianne Moore, Kit Harington, Alicia Vikander, Olivia Williams, Djimon Hounsou, Antje Traue, Gerard Plunkett, Timothy Webber, Isabelle Landry, Thai-Hoa Le, Jason Scott Lee

Imax plakat - Sedmy syn

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast