Recenze | Velká šestka boduje originalitou a myslí si na Oscara®

V Disney se tentokrát rozhodli dát divákům víc než další zpívanou pohádku plnou roztomilých postaviček. Vsadili na adaptaci původního komiksu od Marvelu Big Hero 6 a spojili na první pohled nespojitelné. Milou pohádku, vtipný a dojemný příběh pro celou rodinu, šmrcnutý puncem Avengerů. Nominace na Oscara, Zlatý glóbus ani ceny BAFTA tenhle animák neminuly. V čem je Velká šestka tak výjimečná?

Velká šestka (foto: Falcon)

Velká šestka (foto: Falcon)

Ocitáme se v San Fransokyu (nenásilné spojení amerického světa s asijským je docela vtipné). Na místní univerzitě vynalézá Hirův bratr Tadashi léčebného robota Baymaxe. Při následném požáru Tadashi zahyne a jeho mladší bráška se pouští do nebezpečného dobrodružství. Smrt staršího bráchy totiž není jen tak a jeho noví kamarádi GoGo, Honey Lemon, Fred a robot Baymax se rozhodnou celé záhadě přijít na kloub. A protože Hiro je stejně geniální jako byl Tadashi, vytvoří ze svých kamarádů skupinku dokonalých hrdinů s názvem Velká šestka.

Režisérům Donu Hallovi a Chrisu Williamsovi se podařilo vytvořit neokoukanou strukturu disneyovské klasiky, která cílí na celou rodinu. Zachovává to nejlepší z funkčních mechanismů animovaných pohádek a přidává komiksové pozadí, atraktivní i pro jinou diváckou cílovku. Ten kdo se hledá v marvelovských postavách Stana Leeho a návštěva animovaného filmu pro děti by ho ani ve snu nenapadla, může směle udělat čestnou výjimku. Velká šestka obsahuje několik zjevných odkazů na marvelovské univerzum. Jsou to zcela nenásilné a úsměvné momenty, které snímek oživují a dávají mu přidanou hodnotu, které malé děcko možná neocení, ale ti starší už jednoznačně ano.

Tvůrci jdou trochu jinou, lehce pixarovskou cestou, i když zachovávají některé atributy funkčnosti animovaných blockbusterů, Velká šestka je prostě zábavnější a chytřejší než je na první pohled zjevné. Dospělí většinou doprovázejí své ratolesti jako nutní hlídači, tady to ale neplatí. Velká šestka obstojí i u starších diváků.

[Tweet “To už nebudu vyhlížet jako kamarád k pomazlení?”]

Některé vtipy a akční momenty jsou na hraně dětské použitelnosti, ale přesto se podařilo udržet uzdu na jedné i druhé straně cílovky.

Velká šestka (foto: Falcon)

Velká šestka (foto: Falcon)

Krom dobře vystavěných postav, které inspiroval u nás nepříliš známý komiks je hlavním tahákem především robot Baymax. Ten není tak přítulný, jak tomu v obdobných filmech bývá. Spíš připomíná robota z filmu Číslo 5 žije. Hiro si s Baymaxem vztah buduje postupně a přirozeně. Počáteční zaujetí umělou inteligencí se mění v silný kamarádský cit.

 • Režie, Scénář - 95%
  95
 • Animace - 90%
  90
 • Vtip - 90%
  90
 • Český dabing - Kamil Halbich (Baymax), Ondřej Havel (Hiro) a další - 80%
  80

Velká šestka

Svižné tempo, vymazlený scénář a bavit se budou i dospělí diváci. Velká šestka je oprávněný kandidát na nejvyšší ocenění. Rovnat se mu může snad jen série Jak vycvičit draka. Čím? Originalitou a sázkou na širší publikum než jen malé děti.
Velká šestka se promítá s vtipným předfilmem Hostina o malého pejskovi, který nelibě nese páníčkova milostná dobrodružství.
Neodcházejte před potitulkovou scénou. Stojí za to!

90 %
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Disney/Falcon © 2015

Velká šestka
Big Hero 6
Animovaný / Akční / Komedie / Rodinný
USA, 2014, 108 min
Premiéra: 22. 1. 2015 (Falcon)

Režie: Don Hall, Chris Williams
Scénář: Daniel Gerson, Jordan Roberts, Robert L. Baird
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Ryan Potter, Jamie Chung, T.J. Miller, Maya Rudolph, Genesis Rodriguez, Alan Tudyk, James Cromwell, Damon Wayans Jr., Katie Lowes, Daniel Henney, Scott Adsit, Charles Adler, Stan Lee

Velka Sestka CLV-page-001 (542x800)

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.