Recenze | Whiplash – nezapomenutelný zážitek a výkony roku

Andrew Neiman (Miles Teller) je studentem nejlepší americké hudební konzervatoře. Hraje na bubny, sní o slávě a touží vyšplhat až na vrchol. Ve škole narazí na nemilosrdného profesora a dirigenta Terence Fletchera (J. K. Simmons). Jeho praktiky jsou velmi drsné a celá jeho studiová kapela se před každou zkouškou třese strachy.

O hudbě vzniká každý rok několik méně či více povedených filmů. Většinou mají životopisný obsah a zobrazují osudy známých hudebních velikánů. Whiplash je jiný. Vypráví o lásce k hudbě, o radosti, která provází její objevování. Ale také o strachu z autorit a především ukazuje nezměrnou dřinu, kterou každý špičkový hudebník velmi dobře zná.

Whiplash (foto: Falcon)

Whiplash (foto: Falcon)

Nezávislý film mladého režiséra Damiena Chazella prošel důležitými americkými festivaly (Toronto, Sundance) a všude zanechal velký dojem. Získal několik diváckých cen, na kontě má jeden Zlatý glóbus pro J. K. Simmonse a 5 nominací na Oscara®.

Whiplash (foto: Falcon)

Whiplash (foto: Falcon)

Od Chazella by se leckdo mohl učit. Napsat a natočit vyloženě artový film a udělat ho tak divácký a plný dramatických okamžiků, to je opravdu velmi obdivuhodné. Mezi oběma pány herci se na plátně odehrávají velká dramata a osobní souboje. Zanícený a cílevědomý student bojuje s věčně nespokojeným a nekompromisním učitelem, který ho dokonce neváhá vulgárně urážet a fackovat.

J. K. Simmons tady vytvořil neuvěřitelně charismatickou a autoritativní postavu. Trochu paradoxní je fakt, že Zlatý glóbus získal za vedlejší roli. Z plátna totiž téměř nemizí stejně jako Miles Teller. Whiplash má rozhodně dvě hlavní postavy a obě skvělé. Miles Teller podává jednoznačně nejlepší výkon své dosavadní kariéry. A jeho dosavadní angažmá v teenagerovských komediích bude brzy zapomenuto.

Whiplash (foto: Falcon)

Whiplash (foto: Falcon)

Damien Chazelle může být pyšný na svůj scénář i režii. Takhle dobře vystavěné napětí se často nevidí ani u thrillerů, které mají tuto vlastnost takzvaně v papírech. Pro diváka může být velmi překvapivé, kolik dramatických a nervy drásajících situací může přinést jedna zkušebna nebo koncertní sál.

Whiplash (foto: Falcon)

Whiplash (foto: Falcon)

Vše korunuje skvělá komorní ale i rozmáchlá kamera. Především závěrečné sekvence mají naprosto geniální a strhující střih. Whiplash má i několik vedlejších linek. Nenaplněný vztah s bubeníkovou přítelkyní, komplikované rodinné vztahy atd. Všechny ale mají své opodstatnění, ohraničení a neodvádějí pozornost od souboje učitele a jeho žáka.

Závěrečnou scénou geniálně celý scénář vygraduje a nabídne vrcholný a nezapomenutelný hudební zážitek. Bude zajímavé sledovat s kolika soškami tento mimořádný film nakonec opustí oscarové klání. Soupeři jsou letos silní, ale pro mne je Whiplash jednoznačnou jedničkou.

 • Režie, Scénář - 100%
  100
 • Herci - 100%
  100
 • Hudba - 100%
  100
 • Kamera - 100%
  100

Whiplash (2014)

Whiplash je nejlepším hudebním filmem, který jsem kdy viděl. Psychologické hrátky zabalené do thrillerového kabátku. Komorní i velkolepé scény. Artový film, který je až nečekaně divácky vstřícný. Nenašel jsem jedinou slabinu, takže nemohu jinak - 100%.

100 %
Vaše hodnocení filmu: 4.3 (17 hlasů)
Sending
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Falcon © 2015

Whiplash
Hudební / Drama
USA, 2014, 107 min
Premiéra: 29. ledna 2015 (Falcon)

Režie: Damien Chazelle
Scénář: Damien Chazelle
Kamera: Sharone Meir
Hudba: Justin Hurwitz
Hrají: Miles Teller, Melissa Benoist, J.K. Simmons, Austin Stowell, Paul Reiser, Jayson Blair, Damon Gupton, Chris Mulkey, April Grace, Nate Lang

Whiplash-plakat-web

 1. […] jeho Chazellův Whiplash (2014) dával tušit, že jde o velmi talentovaného debutanta. Pak přišel La La Land (2016) a s […]

  Reagovat na tento komentář
 2. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář
 3. […] Recenze zdeOscarové drama Whiplash působilo na festivalech i v oscarovém klání jako zjevení. Skvělé herecké party hlavních představitelů a jejich výkony udělaly z hudebního dramatu téměř plnokrevný thriller. Film má na kontě hromadu ocenění a rozhodně bude ozdobou vaší domácí filmotéky. O hudbě vzniká každý rok několik méně či více povedených filmů. Většinou mají životopisný obsah a zobrazují osudy známých hudebních velikánů. Whiplash je jiný. Vypráví o lásce k hudbě, o radosti, která provází její objevování. Ale také o strachu z autorit a především ukazuje nezměrnou dřinu, kterou každý špičkový hudebník velmi dobře zná. Psychologické hrátky zabalené do thrillerového kabátku. Komorní i velkolepé scény. Artový film, který je až nečekaně divácky vstřícný. […]

  Reagovat na tento komentář
 4. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář
 5. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář
 6. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář
 7. Na Whiplash(ovi) jsem byl už dvakrát a půjdu i potřetí. Žádný jiný film ve mně nezanechal tolik dojmů, a hlavně na tak dlouhou dobu. Nádhera, nádhera, nádhera!

  Reagovat na tento komentář
 8. Jana Smrckova 10.2.2015, 11:59

  Souhlas! Super zážitek!

  Reagovat na tento komentář
 9. Skvostný! J. K. Simmons je ďábel. Asi půjdeme znovu!

  Reagovat na tento komentář
 10. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář
 11. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář
 12. Naprosto dokonalý film. Souhlasím!

  Reagovat na tento komentář
 13. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating