Viktor Kossakovsky přijíždí do Prahy s oceňovaným cestopisem

Portál DAFILMS.cz pozval do Prahy jednoho z nejvýraznějších světových filmových tvůrců současnosti Viktora Kossakovského. V pátek uvede v Praze osobně distribuční premiéru svého posledního oceňovaného snímku Ať žijí protinožci!, který zahajoval benátský festival a získal prestižní nominaci na evropského “filmového Oscara”, cenu Prix Arte, budou moci diváci spatřit 23. ledna v pražském kině Světozor, kde ve stejný den proběhne i nejširší veřejnosti přístupná režisérova masterclass.

dafilms-logoKossakovského film, jejž následně uvedou i další česká kina, například Bio Central v Hradci Králové nebo Minikino Ostrava, bude také součástí režisérovy první světové online filmové přehlídky. Od 19. ledna do 1. února budou moci filmoví diváci na celém světě zhlédnout zdarma Kossakovského výjimečné filmy.

Ať žijí protinožci

Ať žijí protinožci

“Jde o naprosto jedinečnou událost, kterou jsme začali připravovat již před více než šesti lety. Režisér se dlouhou dobu zdráhal uvést svá filmová díla mimo klasické kinosály. Vážíme si toho, že v našem případě nakonec udělal výjimku,” přibližuje okolnosti internetového uvedení Diana Tabakov z portálu DAFilms.cz a dodává: “Těšíme se z toho o to víc, že Kossakovského snímky patří již od devadesátých let k naprosto nepřehlédnutelným počinům. V případě režiséra se jedná o skutečně o živoucí legendu.“

Film, který lze označit za originální filmový cestopis, nabízí divákům vizuálně působivou cestu kolem světa po osmi zemských protipólech. Ty jsou ve snímku zastoupeny následujícími dvojicemi: Čína – Argentina, Chile – Rusko, Havaj – Botswana, Nový Zéland – Španělsko. Přelidněná Šanghaj nachází svůj protipól v lidupusté argentinské náhorní planině, zatímco havajské sopce polykající žhavou lávu sekunduje poklidný život v botswanské vesnici. Prostřednictvím dechberoucích obrazů postupně zjišťujeme, že v sobě tato zdánlivě vzdálená místa mohou ukrývat nečekané, humorné a místy až magické souvislosti.

Viktor Kossakovsky

Viktor Kossakovsky

Snímek “Ať žijí protinožci!” byl uveden na více než 60 světových filmových festivalech, mezi nimiž nechyběly nejdůležitější evropské filmové přehlídky IDFA, Venice IFF, DOK Leipzig či Sheffield Doc/Fest. V severní Americe byl snímek představen například na festivalu Hot Docs, San Francisco IFF či ve světové galerii MoMA. Dokument zvítězil v roce 2011 na přehlídce v Petrohradě, ve stejném roce byl také nominován na hlavní evropskou filmovou cenu Prix Arte v kategorii nejlepší dokumentární film roku a stal se zahajovacím filmem benátského filmového festivalu.

Česká distribuční premiéra snímku se odehraje v pátek 23. ledna od 20.30 hodin ve velkém sále kina Světozor. Společně se zástupci portálu DAFilms.cz ji uvede sám režisér, který po skončení projekce s diváky premiéry povede neformální diskuzi. Od tohoto dne bude divákům snímek k dispozici i online, zdarma až do 1. února.

Kromě uvedení režisérova posledního snímku Ať žijí protinožci! portál DAFilms.cz filmovým fanouškům nabízí také první světovou online filmovou přehlídku, která nabídne celkem 6 autorových starších snímků. Nechybí mezi nimi průlomový dokument The Belovs, který v roce 1992 Viktoru Kossakovskému pomohl dosáhnout na přední příčky světového dokumentu, ze kterých již nesestoupil.

Filmová online přehlídka bude českým i zahraničním divákům nabídnuta zdarma od pondělí 19. ledna do neděle 1. února.