Preview | Rychle a zběsile 7 – rozloučení s Walkerem je prostě skvělé

Již příští týden zameteme garáže a proženeme nabušené káry. Přichází sedmé Rychle a zběsile. A bude šílenější než kdy dřív. Že už to víc nejde? Mýlíte se. Stačí se jen podívat na plakát. Z trupu letadla tu vyskakují auta, což taktně naznačuje, že Vin Dieselův supermanský skok nebo skolení ruského Antonova v šestém díle byla jen malá předehra. Nebo snad pokus tvůrců o to, co všechno ještě sneseme? Tržby blížící se k 800 milionů dolarů naznačují, že ledacos ještě zkousneme. A chceme víc.

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Takže tu máme supersport skákající mezi mrakodrapy, auto-parašutisty nebo Paula Walkera sprintujícího na padajícím autobusu. Všechno neuvěřitelné, ale opravdu neuvěřitelné šílenosti. Kouzlo a um celé závodnické série tkví v tom, že se pohybuje na hranici karikatury až parodie. Nikdy ale ještě nepřekročila hranu únosnosti. A že se hrana zejména od pátého dílu pořádně ostří! Jasně, uchechtnete se, zakroutíte očima… pořád se ale budete bavit. Stačí pár tvůrčích pomrknutí ve stylu: „My víme, že je to pitomý“, přihodit pár hlášek a sebeironických upozornění na klišé. Dieselovi bychom snad odpustili i vesmírný oblet kolem Země. Samozřejmě v autě.

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Sedmý díl začíná přesně tam, kde jsme minule skončili. Na scénu okamžitě nastupuje Deckard Shaw, starší, šílenější a ještě zručnější zabiják. Slibuje pomstu za svého mladšího bratříčka, kterého Vin Diesel, alias Dominic Toretto, nedopatřením vykopl z letadla. Začíná lov. Deckard má věčně zamračenou tvář Jasona Stathama a jeho první obětí se stává Han. Čímž se příběhově dostáváme za třetí díl, který vyprávěl Hanovo tokijské řádění a jedeme tedy na čisto. Připomínám, že Tokijská jízda časově nezapadala mezi ostatní díly – číselně je to tedy takhle: 1,2,4,5,6,3,7.

Právě třetí díl, který je obecně považován za nejhorší, paradoxně přinesl pro franšízu velkou spásu. Tušíte správně, řeč je o Justinu Linovi. Ten dokázal z pouliční modly všemožných tunerů vystavět fungující akční sérii. S šestým pokračováním ale sérii opustil a nyní pracuje na jiných projektech. Právě režíruje několik epizod druhé řady Temného případu a připravuje se na třetí Star Trek.

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Vzápětí na jeho místo naskočil James Wan. Jeho jméno nemusí být každému hned známé, když se ale řekne Saw, V zajetí démonů nebo Insidious, asi už budete vědět. Jeho nové velkofilmové angažmá bylo vystaveno velmi tvrdé zkoušce. Jedná se samozřejmě o tragickou smrt jednoho z hlavních představitelů série, Paula Walkera. Ten 30. listopadu 2013 zahynul při automobilové nehodě se svým známým Rogerem Rhodasem po nárazu do stromu. Natáčení snímku bylo odloženo, stejně jako premiéra. Walker neměl dotočené všechny scény a tak bylo nutno scénáristicky vyřešit jeho nečekanou smrt. Tvůrci nakonec příběh nijak zvlášť neupravovali, scény za herce dokončili jeho bratři Cody a Caleb.

RYCHLE A ZBĚSILE 1-6 Kolekce 6BD + tričko FAST and FURIOUS 6 BD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Rychle a zběsile 7 vstoupí do kin 2.4.2015. Snímek jsme už viděli a než vám nabídneme recenzi, můžeme prozradit, že je opravdu takový, jak jej prezentují trailery. Šílený, neuvěřitelně akční, na pomezí karikatury. A to je jedině dobře. Dvouhodinový akční nářez můžete vidět klasicky ve 2D, naplno si jej ale vychutnáte v IMAXu nebo v sále 4DXRozloučení s Walkerem je prostě skvělé.

Petr Račko, totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2015