Recenze | Rudá mašina – i ruští hokejoví vojáci nebyli bez emocí

Rudá mašina vypráví na pozadí sovětské hokejové mašinerie o komunistickém systému, nezměrném kamarádství mezi slavnými hokejisty i jeho hranicích. Gabe Polsky natočil dokument plný emocí, překvapujících momentů a dynamiky. Vysloužil si za něj nominaci na Oscara a získal za něj cenu Emmy. Oprávněně.

Rudá mašina (foto: Falcon)

Rudá mašina (foto: Falcon)

Ijá, hokejem téměř nepolíbený, jsem se za celých 85 minut ani na chvilku nenudil. O Vjačeslavu Fetisovi jsem pochopitelně slyšel.  Je jedním z nejslavnějších sportovců bývalého Sovětského svazu a je považován za jednoho z nejlepších hokejistů v dějinách. Byl dlouholetým kapitánem sovětského týmu Rudá armáda, vyhrál sedm mistrovství světa a získal dvě zlaté olympijské medaile a tři Stanley Cupy.

Rudá mašina (foto: Falcon)

Rudá mašina (foto: Falcon)

Dokument je to nesmlouvavý, velmi napínavý, plný emocí i nečekaných vtipů. V úvodu osobu Fetisova definuje scéna, kdy slavný hokejista na dokumentaristu ukáže nesmlouvané vulgární gesto. Nakonec se rozpovídá. Přes počáteční odstup a bezemoční přístup se postupně otevírá a když dojde k vyprávění na Anatolije Tarasova, dokonce se i usměje.

Osobnost psychopatického trenéra Viktora Tichonova dokáže Fetisov popsat velmi zebrubně, ale je evidentní, že lidsky si tento obávaný sovětský trenér nesedl s žádným hráčem týmu.

Rudá mašina (foto: Falcon)

Rudá mašina (foto: Falcon)

Tvrdé tréninky v izolaci, život bez rodiny. I přátelství, která prošla velkou zkouškou. Rudá mašina je vlastně zevrubným životopisem Slavy Fetisova. I když jeho přesah je mnohem větší. Režisér divákovi předkládá velmi zevrubný pohled na sovětský hokej i politické pozadí.

  • Režie - 90%
    90
  • Scénář - 80%
    80

Rudá mašina (Red Army)

Dokument u kterého místy zapomenete na žánr. Občas je z něj totiž plnokrevný sportovní thriller, bez ohledu na chybějící herecký vklad. Gabe Polsky by si Oscara za skvěle vystavěný a střižený film rozhodně zasloužil.

85 %
Vaše hodnocení filmu: 0.0 (0 hlasů)
Sending
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Falcon © 2014, 2015

Rudá armáda
Red Army
Dokumentární
USA / Rusko, 2014, 85 min
Premiéra: 23. 4. 2015 (Falcon)

Režie: Gabe Polsky
Scénář: Gabe Polsky
Kamera: Peter Zeitlinger, Svetlana Cvetko
Hudba: Christophe Beck, Leo Birenberg
Hrají: Vladislav Tretiak

Ruda-masina-poster

Comments are closed.