Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

JIŘINA BOHDALOVÁ SE V NEDĚLI NA ČT1 PŘEDSTAVÍ V DRAMATU JIŘÍHO STRACHA SVATÁ, HRAJE PŘEŽIVŠÍ VĚZENKYNI GULAGU. TRAILER ZDE

Recenze | Aldabra uchvacuje sama sebou i špičkovou úrovní snímku

Aldabra: Byl jednou jeden ostrov není dokument. Známý filmař Steve Lichtag natočil fascinující rodinný snímek s trefným komentářem Oldřicha Kaisera. Zvolil tak mustr, který už léta používá IMAX™ u svých krátkometrážních 3D dokumentů. Komentáře k nim namlouvá například Meryl Streep či Robert De Niro.

Aldabra - Byl jednou jeden ostrov (foto: Falcon)

Aldabra – Byl jednou jeden ostrov (foto: Falcon)

Aldabra, atol ležící více než 1000 kilometrů od hlavního seychelského ostrova Mahé, je jedním z mála míst na Zemi, které po staletí zůstává prakticky nedotčeno civilizací. Druhý největší korálový atol na světě, ležící v Indickém oceánu, díky své naprosté izolaci uchoval okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě. Jediným známým filmařem, který v minulosti na Aldabře pracoval, byl Jacques- Yves Cousteau, který zde natočil část svého filmu Svět ticha, oceněného roku 1956 Zlatou palmou v Cannes a roku 1957 Oscarem. Po dlouhých přípravách a složitých jednáních se podařilo producentu Petru Kellerovi a české společnosti Starlite Pictures získat v roce 2011 exkluzívní povolení na natáčení.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Natáčelo se ve 3D, nekonvertovalo se[/pullquote]Jak už bylo řečeno – nevznikl dokument, ale příběh stmelený komentářem Oldřicha Kaisera. Ten je místy poněkud infantilní, ale pro děti více než vhodný. Rodiče shovívavě prominou. Každopádně bych ocenil, kdyby na DVD a BD vyšla i verze bez komentáře. Kamera i 3D technologie má v tomto případě vysoké opodstatnění a dívat se na Aldabru a její obyvatele na plátně je vskutku nebeský zážitek. Nutno zdůraznit, že se nekonvertovalo. Ve 3D se přímo natáčelo. Steve Lichtag k obrovské pracnosti celého procesu prozrazuje: „Při natáčení 3D příběhu z divoké přírody režisér vždycky bojuje se stereografem, což je vlastně takový filmový matematik, který neustále přepočítává správné nastavení kamer,“ a přibližuje situace na dvou příkladech: „Scéna, kdy z mušle leze krab, je relativně statická a stereograf má možnost spočítat vzdálenosti a nastavit kamery. Ovšem u scény v pohybu, jako třeba běh chřástala, tam už  kameraman musí mít odhad vzdálenosti a musí být přesný – to je taková kameramanská alchymie. Nakonec se zdálo, že i ti krabi jsou na nás docela rychlí…“

Aldabra - Byl jednou jeden ostrov (foto: Falcon)

Aldabra – Byl jednou jeden ostrov (foto: Falcon)

Technická stránka snímku je opravdu na špičkové úrovni. Film naplňuje světová měřítka a určitě se bude dobře prodávat do zahraničí. Unikátnost snímku a nedostupnost Aldabry pro další štáby to navíc vše ještě posiluje. Steve Lichtag se svým týmem vsadil na správnou kartu.

 • 80%
  Režie - 80%
 • 70%
  Scénář - 70%
 • 100%
  Kamera - 100%
 • 70%
  Komentář - 70%
 • 70%
  Hudba - 70%
80%

Aldabra: Byl jednou jeden ostrov

Aldabra je film pro celou rodinu, na kterém i při nejlepší vůli nelze najít nic, co by se dalo výrazně kritizovat. Místy sporný komentář nic nemění na kompaktnosti, dobrých nápadech a viditelné obrovské práci, kterou za sebou mají autoři.

Jakub Gutt, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Falcon © 2015
[pullquote align=“full“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Tajemný ostrov Aldabra[/pullquote]Proč je vlastně Aldabra tak vzrušující a nedostupná? Leží více než 1000 kilometrů od hlavního seychelského ostrova Mahé a je jedním z mála míst na Zemi, které po staletí zůstává prakticky nedotčeno civilizací. Mimořádnost Aldabry jako unikátního přírodního teritoria vnímal již Charles Darwin, který v roce 1874 podepsal petici za ochranu atolu, želv a ostatních druhů, žijících na této vědecké rezervaci. O více než sto let po té, v roce 1982 organizace UNESCO zapsala Aldabru na seznam světového přírodního dědictví.

Aldabra, druhý největší korálový atol na světě, leží v západní části Indickém oceánu na Somálské pánvi, asi 650 km od africké pevniny a asi 410 km od ostrova Madagaskar. Je součástí seychelského státu, patří k Vnějším Seychelám a je součástí souostroví zvaného Aldabry. Atol je tvořen čtyřmi samostatnými ostrovy, které obklopují vnitřní téměř uzavřenou lagunu, která je vyplněna slanou vodou. Základ jeho povrchu tvoří korálový útes, jehož stáří se odhaduje na 125 tisíc let.

Aldabra - Byl jednou jeden ostrov (foto: Falcon)

Aldabra – Byl jednou jeden ostrov (foto: Falcon)

Atol, který podle geologických poznatků v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou a zase se vynořil, uchoval díky své naprosté izolaci okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě a představuje jeden ze základů pro studium evolučních procesů. Atol je útočištěm pro více než 400 endemických druhů a poddruhů. Naprosto unikátní je zdejší populace želv obrovských, kterou nenajdete nikde jinde na světě, mimořádné jsou zdejší ptačí kolonie a podmořská flora a fauna. Kromě pracovníků přírodovědecké výzkumné stanice nemají lidé do těchto míst přístup. Díky tomu představuje Aldabra téměř neporušený ekosystém, vytvářející podmínky pro udržení životaschopné populace řady ohrožených druhů.

Aldabra: Byl jednou jeden ostrov
Rodinný
Česko, 2014, 73 min

Režie: Steve Lichtag
Scénář: Steve Lichtag
Kamera: Ondřej Hošek, Vojtěch Nedvěd
Hudba: Robert Jíša
Hrají: Oldřich Kaiser (komentář)

Aldabra plakat

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast