Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

Recenze | Spectre je nejlepší novodobá bondovka

Jedinečný Bond. Dvě slova, která charakterizují jak postavu samu, tak filmy, které vytvořily vlastní žánr. Málokterý film je tak očekávaný, málokterý je jistotou výdělku. Jen Bond.
Ačkoliv má Daniel Craig smlouvu ještě na jeden díl, Spectre vypadá jako vyvrcholení všeho, co James v podání Daniela Craiga od Casina Royale, přes Quantum of Solace až po Skyfall zažil. Nebylo toho málo a diváci ve Spectre nachází spojnici. Bond má stále emoce, které získal ve Skyfall, ale nedělá už chyby. Stále je nekompromisní a drsný a není jen usmívajícím se panákem se spoustou vychytaných hraček.

Spectre (Forum Film)

Spectre (Forum Film)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Ve Spectre se vše spojuje promyšleným „rowlingovským“ způsobem[/pullquote]Vyčítat novému Bondovi přímočarost a jednoduchost scénáře je hloupost. Naopak – ve Spectre se vše spojuje promyšleným „Rowlingovským“ způsobem. A dokonce i závěrečná akční vložka v podání M (Ralph Fiennes), Q (Ben Whishaw) a Moneypenny (Naomie Harris) chvilkami a rozverným způsobem připomíná Brumbálovu armádu. Ano. Nebojím se toho srovnání. Bond je pohádka a vždycky byl. Spectre nabízí 150 minut výletů do Londýna, Říma, Tibery nebo Mexika. Nádhernou a spektakulární kameru, která ve spojení s Imaxem® přináší nevídaný 3D zážitek srovnatelný snad jedině se 70 mm filmem.

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Ian Flemming by měl radost[/pullquote]A přitom je Spectre tak odlišný od temného a dospělého Skyfallu. V něm totiž šla polovina bondových atributů stranou – aby se v nejnovějším filmu vrátily v plné parádě. Ian Flemming by měl radost. Agent 007 má kolem sebe opět krásné ženy, rychlá auta a často procedí trefnou hlášku a vtip. Humor dokonce zafunguje i v úzké ulici při automobilové honičce nebo představování nových hodinek u Q v laboratoři. Nechybí ani nečekaná scéna – vyslýchání malé myšky na podlaze hotelu.

Spectre (Forum Film)

Spectre (Forum Film)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Ohromující scéna z Mexika dokládá Mendesovu genialitu[/pullquote]Režisér otevírá film ohromující scénou z Mexika za zvuků výbušného soundtracku. První akce nabízí demolici domu v rušné ulici a když Bondova kořist utíká, následuje boj ve zmítajícím se vrtulníku. Bond samozřejmě padoucha likviduje a vrací se do Londýna. Vláda chce MI5 přetvořit a buduje tkzv. Systém devíti očí. Program agentů 00* je prý zastaralý a bude nahrazen programem globálního dohledu. Nechce to přijmout „M“ ani sám Bond. Ten se přes zákaz šéfa nejvyššího pouští opět do osamocené akce za tiché podpory Moneypenny a Q.

Spectre (Forum Film)

Spectre (Forum Film)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Humor najdete i tam, kde byste ho nehledali ani náhodou[/pullquote]007 vyráží do Říma. Skvělou atmosféru mají hlavně scény tajného shromáždění organizace Spectre. Nezapomenutelnou zůstane i automobilová honička, kde se Bond utkává s horu svalů v podání Dava Bautisty. Nechybí jí ani už zmíněný humor, který by divák u takové scény očekával jen stěží. Scénáristé se ale nebáli a funguje to bezvadně. Spectre není jen umělou skládačkou akčních scén. Je to skvěle a jednoduše napsaný příběh. Velkolepý jako samy činy agenta 007.

Spectre (Forum Film)

Spectre (Forum Film)

Bond už v minulých dílech získal trochu bournovského ducha. To z něj dělá uvěřitelnějšího hrdinu. Craig je ve své roli opět svěží. Největší překvapení obstaral Q (Ben Whishaw). Herec ho obdařil pulzující a rozvernou energií. Není to už jen intelektuál a vynálezce. I jemu scénáristé přidali slušivě trochu obyčejného lidství.

Spectre (Forum Film)

Spectre (Forum Film)

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Podává se vodka s Martini[/pullquote]A co Bond girl? Pomiňme krátký Bondův románek v Římě (Monica Belluci). V Rakousku, uprostřed zasněžených vrcholků se Bond poprvé potkává se svou budoucí láskou a Bond girl Madeleine Swann (Léa Seydoux). Okolnosti je svádějí dohromady jako nerozlučnou dvojici a úprkem vyráží za hlavním padouchem. Než k němu dorazí, odehrává se poslední opravdu stylová scéna. Ve vlaku se podává vodka s Martini, James s Madeleine v klidu popíjí a začíná nečekaný boj se svalovcem, kterému Bond unikl v Římě. Perfektně natočená a dechberoucí scéna.

Spectre (Forum Film)

To že se oscarový® Christoph Waltz (Franz Oberhauser) stane bondovským padouchem par excellence bylo jisté. Jen se nevědělo kdy. Proč chce vůdce obávané organizace Spectre ovládnout svět, jakou roli v jeho životě sehrává sám James, na to vám samozřejmě neodpovím. Prozradím ale, že takto sofistikované high tech mučení, které díky němu zažije sám Bond, jste ještě určitě neviděli.
Postavy z uplynulých třech bondovek hrají v rozuzlení důležitou roli. Možná někdo poznamená, že je to příliš přímočaré a vlastně i hloupé. Ale proč ne? Když to tak dokonale baví…

 • 100%
  Režie - 100%
 • 80%
  Scénář - 80%
 • 100%
  Hudba - 100%
 • 100%
  Kamera - 100%
 • 100%
  Herci - 100%
100%

Spectre (2015)

Moderní Bond, akční film se skvělou kamerou, přímočarým scénářem a přesto nostalgická pastva pro oči skalního bondovského fanouška. Tleskám Same Mendesi!

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Forum Film © 2015
SPECTRE ©2015 Danjaq, MGM, CPII.  SPECTRE, 007 Gun Logo and related James Bond Trademarks, TM Danjaq.  All Rights Reserved.

Spectre
Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller
Jazyk originálu: angličtina
Velká Británie / USA, 2015, 150 min
Premiéra: 2. listopadu 2015 Forum Film

Režie: Sam Mendes
Scénář: John Logan, Neal Purvis, Robert Wade, Jez Butterworth
Kamera: Hoyte Van Hoytema
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Daniel Craig, Ben Whishaw, Ralph Fiennes, Naomie Harris, Rory Kinnear, Léa Seydoux, Dave Bautista, Christoph Waltz, Monica Bellucci, Andrew Scott, Jesper Christensen, Stephanie Sigman

A3_SPECTRE_CZ

[pullquote align=“full“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Totalfilm.cz je mediálním partnerem filmu[/pullquote]

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast