Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

50. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA: ZAHAJOVACÍM FILMEM LETOŠNÍHO ROČNÍKU JE NOVINKA ŠIMONA HOLÉHO HELLO WELCOME. TRAILER ZDE.

Do posledního dechu – příběh velké odvahy podle skutečné události

V kinech je od čtvrtka pozoruhodný příběh nejodvážnější plavby malého záchranného člunu v historii pobřežní stráže. Thriller Do posledního dechu zdobí hvězdy Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster, Holliday Grainger, John Ortiz a Eric Bana. Film vypráví o těžké bouři, která zasáhla 18. února 1952 Novou Anglii, označovanou též místními jako nor’easter. Města na východním pobřeží byla bičována vlnami a bouře ničila vše, co jí přišlo do cesty, včetně dvou stopadesátimetrových ropných tankerů.

Do posledního dechu (foto: Falon)

Do posledního dechu (foto: Falon)

Lodě SS Pendleton a SS Fort Mercer, mířící do Bostonu v Massachussetts, respektive do Portlandu v Maine, byly obě roztrženy vedví a jejich posádky zůstaly uvězněny uvnitř. Zástupce hlavního strojníka Ray Sybert (Casey Affleck) si jakožto nejvýše postavený lodní důstojník na palubě záhy uvědomuje, že je jen na něm, aby se ujal velení nad vystrašenou posádkou, a přiměl ji k tomu aby její členové zapomněli na své neshory a společnými silami udrželi loď na hladině co nejdéle.

Když personál stanice pobřežní stráže v Chathamu v Massachusetts zachytil zprávu o kritickém stavu dvou lodí, vydaným napospas běsnícím živlům, pomáhal místním rybářům zajistit jejich lodě před blížící se bouří. Velící důstojník Daniel Cluff (Eric Bana) ihned vysílá na moře záchranný člun CG 36500 pod vedením kapitána Bernieho Webbera (Chris Pine), aby pátral po přeživších. Webber se se svou tříčlennou posádkou vydává ve dřevěném, 11 metrů dlouhém motorovém člunu splnit misi s mizivou šancí na úspěch, a ještě předtím, než se jim povede opustit přístav, dojde ke zničení čelního skla a kompasu člunu. Jeho posádka ale vytrvá a navzdory vichru o síle hurikánu, dvacetimetrovým vlnám, mrazivým teplotám a nulové viditelnosti se jí jako zázrakem podaří Pendleton a během zuřící bouře zachránit 32 ze 33 členů posádky. Během svého návratu jsou nuceni čelit tomu nejhoršímu, čeho je příroda schopna, a v poničeném dvanáctimístném záchranném člunu se nakonec do svých domovů vrací celkem 36 mužů.

Chtěli jsme události, týkající se skutečných postav příběhu, ztvárnit velice specificky, jednoznačně a po technické stránce co nejsprávněji,“ říká režisér Craig Gillespie. „Díky tomu, že se nám podařilo zachytit veškeré drobnosti a okolnosti celé události, je příběh samotný ještě zajímavější, a současně nám umožňuje divákům představit ojedinělé a realistické postavy.“

Do posledního dechu (foto: Falcon)

Do posledního dechu (foto: Falcon)

Z těch, kteří se na záchranné misi v únoru 1952 podíleli, jsou už naživu pouze dva lidé – mechanici pobřežní stráže Andy Fitzgerald a Mel „Gus“ Gouthro. Fitzgerald, který byl u pobřežní stráže mechanikem třetí třídy, zastoupil svého přítele a nadřízeného Gouthra, jenž byl oné noci nemocný a zůstal proto na základně Chatham. Oba muži, kteří do dnešního dne zůstali přáteli, byli tvůrci filmu osloveni hned během zahájení přípravných prací na filmu, aby bylo zajištěno, že jsou veškerá fakta a detaily autentické. Ani jeden z nich nikdy nezapomene na onu památnou noc, kterou si pamatují, jako by to bylo včera.

Do posledního dechu (foto: Falcon)

Do posledního dechu (foto: Falcon)

Najdou se tací, kteří dodnes vnímají záchranu posádky Pendletonu jako sebevražednou misi, ale já ji tak nikdy nevnímal,“ říká Fitzgerald, kterému je v současnosti 84 let a žije se svou ženou v Coloradu. „Jak jsme tehdy říkávali – na moře vyjet musíte, ale nemusíte se z něj vrátit. Našim úkolem bylo zachraňovat lidi a přesně to jsme dělali a jsem na to zatraceně hrdý.“

Když se mě lidé na Pendleton ptají, snažím se jim především zdůraznit, že z pohledu těch záchranářů nešlo o nic výjimečného,“ dodává Gouthro. „Ti čtyři se zkrátka vydali na moře konat svou práci. Ne, že by si to snad nějak užívali…ta plavba pro ně rozhodně nebyla nějakým úžasně zábavným dobrodružstvím, ale bylo jim řečeno, že to mají udělat, tak šli a udělali to.“

Do posledního dechu (foto: Falcon)

Do posledního dechu (foto: Falcon)

Natáčení snímku Do posledního dechu probíhalo v jihovýchodním Massachusetts v ateliérech, vybudovaných v loděnicích v Quincy, a v exteriérech na pobřeží na jih od Bostonu, například v Marshfieldu, Duxbury, Cohassetu či Norwellu. Poslední dny natáčení proběhly na mysu Cod v Chathamu. „Od začátku jsme doufali, že budeme moci náš film natáčet v Nové Anglii, kde se jeho události skutečně odehrály,“ vysvětluje Dorothy Aufiero, producentka filmu, která v Massachusetts žije. „Možnost navštívit skutečná místa, kde Bernie Webber se svou posádkou vykonával svou práci byla úžasným zážitkem pro všechny zúčastněné.“

Do posledního dechu (foto: Falcon)

Do posledního dechu (foto: Falcon)

Jde o velice prostý příběh o mužích, kteří dělají svou práci, a shodou okolností po nich tahle práce onoho dne vyžaduje, aby se vydali vstříc nepředstavitelnému,“ soudí Chris Pine. „Nešlo tu o slávu ani žádné zveličování…zkrátka jenom dělali svou práci.“
Jedná se o skutečný příběh skutečných lidí o tom, čeho jsou schopni dokázat, a o tom, že záchrana vlastních životů a životů druhých jim pomáhá lépe pochopit a ocenit své vlastní silné stránky,“ dodává Casey Affleck.

-red-
foto/video: Falcon © 2016

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast