Rudý kapitán podle bestselleru Dominika Dána míří do kin

Tak náročný projekt v našich končinách už dlouho nevznikal. Natáčení detektivního thrilleru podle knižního bestselleru Dominika Dána začalo v létě roku 2014 a tento čtvrtek 10. března letošního roku konečně dorazí Rudý kapitán v podání Oldřicha Kaisera do českých kin.

Rudý kapitán (foto: A-Company)

Rudý kapitán (foto: A-Company)

Proč filmu režisér Michal Kollár věnoval tolik času, zjistí diváci určitě už po pár minutách z plátna. „Film se odehrává v 90. letech, a tak se třeba hodně záběrů na ulici muselo upravovat trikově. Byly to měsíce práce, ale je tak kvalitní, že diváci ty scény budou považovat za samozřejmé,“ vysvětlil režisér, který do hlavní role vyšetřovatele obsadil polskou hvězdu, čtyřicetiletého Macieje Stuhra. „Moc se mi líbil scénář, byl zajímavý a dotkl se mě. Přečetl jsem ho velmi rychle a zvědavě, což je první krok ke skvělému thrilleru,“ řekl herec, který v sousedním Polsku natočil už přes 40 filmů a platí tam za uznávaného dramatického herce i komediálního baviče.

Ostatně i dalších rolí se zhostili zajímaví herci. „Debaty o obsazení probíhaly asi rok a myslím, že výběr herců diváky překvapí. Michal Suchánek, Oldřich Kaiser nebo Martin Finger tu hrají v polohách a ve scénách, ve kterých jsme je zatím neměli možnost vidět,“ dodal Kollár.

Rudý kapitán (foto: A-Company)

Rudý kapitán (foto: A-Company)

Právě Michal Suchánek se v Rudém kapitánovi ukáže v úplně jiné poloze, než v jaké ho většina Čechů je zvyklá vídat. „Já jsem tu nabídku přijal vlastně i z určité ješitnosti. Chtěl jsem se prezentovat sám před sebou i před ostatními nějak jinak,“ vysvětlil jeden nejznámějších českých bavičů. „Hraju člověka, který mluví jako svině, chová se jako svině a podle mě i vypadá jako svině,“ dodal Suchánek se smíchem.

připravujeme: Videorozhovor s Maciejem Stuhrem

Děj filmu odhaluje praktiky StB, její propojení s církví a na tuto dobu si většina obsazených herců zavzpomínala nejen na place. „Potěšilo mě, že jsem si vůbec v takovém žánru a takový typ postavy mohl zahrát. Navíc jsem měl radost, že já jako ´Husákovo dítě´ odchované na slovenských pondělcích v televizi jsem dík tomu zvládl hrát ve slovenštině,“ pochvaloval si Martin Finger, který ztvárnil vyšetřovatele, který je bývalý estébák a nemá nikdy problém hrát na dvě i více stran.

Rudý kapitán (foto: A-Company)

Rudý kapitán (foto: A-Company)

připravujeme: Recenze | Rudý kapitán 

Pro Oldřicha Kaisera, který hrál Rudého kapitána, jenž získal svou přezdívku podle metody výslechů, kdy jeho ruce po „akci“ často byly zbarveny krví vyslýchaných, bylo natáčení náročné i fyzicky. „Na rvačky, které jsem měl ve scénáři, jsem se poctivě připravoval. Nejsem člověk, který pravidelně cvičí a chodí do fitka, takže jsme asi měsíc trénovali s kaskadéry takový ten volný styl, který oni používali,“ popsal přípravy na natáčení známý herec.

připravujeme: Soutěž o knižní předlohy Dominika Dána

800x400

Ve svých devadesáti letech tady natočil svoji poslední filmovou roli před smrtí Ladislav Chudík. „Jeho obsazení bylo vysněné. Film se připravoval několik let a jeho postava byla velmi zásadní,“ řekl režisér Kollár o dvou natáčecích dnech, na které do Olomouce herce doprovázela jeho manželka Alena Chudíková. „Byla to pro něj v tomhle věku výzva a zároveň i riziko,“ vysvětlila v červenci 2014 manželka Ladislava Chudíka, který zemřel necelý rok po natáčení.

Rudý kapitán (foto A-Company)

Rudý kapitán (foto A-Company)

Česko-slovensko-polské obsazení doplnila taková jména jako je například Martin Pechlát, Marián Geišberg, Zuzana Kronerová, Ondřej Malý, Ivan Vodochodský, Jan Vlasák, Mário Kubec, Boris Hybner, Helena Kraičiová a další.

Natáčení probíhalo v Praze, Bratislavě, Olomouci, Krakově, Teplicích a Berouně, film produkuje společnost Fog´n´Desire Films a distribuuje jej společnost A-Company Czech. Premiéru bude mít v českých kinech 10. 3. 2016.

-red-
zdroj: G. Vágnerová