Recenze | Oslněni sluncem – svěží vztahové drama s humorem

Jestli budete mít pocit, že jste tohle už někde viděli (v mnoha podobách), tak je to možné. Ale novinka Oslněni sluncem je především remakem slavného francouzského dramatu Bazén s Alainem Delonem a Romy Schneider. I v něm hraje hlavní roli vztahové drama a bazén, ve kterém se účastníci koupou.

Oslněni sluncem (foto: Bioscop)

Oslněni sluncem (foto: Bioscop)

Ústřední postavu zpěvačky Marianne (ve francouzské verzi je novinářkou), ztvárnila v novince Tilda Swinton. Ta se zotavuje v Itálii ze ztráty hlasu za asistence svého mladého přítele Paula (Mathias Schoenaerts), filmaře, vyléčeného ze závislosti na alkoholu. Naprostou idylu (vyplňuje ji sex, dobré jídlo a pláž) jim přijede do jejich vily narušit bývalý Mariannin expřítel Harry (Ralph Fiennes) spolu se svou dcerou Pen (Dakota Johnson).

Vynikající herci

Kolem bazénu se začínají producírovat čtyři osoby. Každá je svým způsobem komplikovaná a každá něčím irituje nebo vzrušuje ty druhé. Nutno říct, že tu vládnou především muži. Mathias Schoenaerts je poslední dobou velmi výrazný a obsazovaný mladý herec a zdá se, že jeho kariéra začíná velmi strmě stoupat. Naprosto oprávněně. Je to vynikající a charismatický herec, který má co nabídnout. Dokázal to i tady. Stejně jako jeho starší a prověřený kolega Ralph Fiennes. Jeho výkon je v tomto vztahovém dramatu skvostný a v mnohém překvapující. Bezpochyby je ve filmu jednoznačně nejvýraznější postavou. Tildě Swinton vzal scénárista hlas, takže celý film pouze šeptá. Vzhledem k tomu, že tato dáma je jedním z největších hereckých chameleonů vůbec, dokáže svůj part mistrovsky uhrát i téměř němá. S naprostým přehledem.

Oslněni sluncem (foto: Bioscop)

Oslněni sluncem (foto: Bioscop)

Na Oslněni sluncem je cenný především herecký ansámbl a feeling, který se podařilo do filmu dostat. Tak jako u nedávného filmu U moře, kde sice Angelina Jolie hrála příšerně a režírovala ještě hůře, ale mělo to styl. Krom něj ale tomuto filmu nechybí ani slušný scénář. Dovoluje postavám rozehrát velké drama, které vyústí ve fatální událost. Ale i po ní dávkují tvůrci nezbytný humor, který je přítomen od samého začátku.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 65%
  65
 • Herci - 90%
  90
 • Kamera, vizuál - 80%
  80

Oslněni sluncem (Itálie, Francie, 2015)

Oslněni sluncem je drama s prvky komedie. Svěží, živé, překvapující a zábavné. Jak může být psychologické drama zábavné? Takhle!

75 %
Martin Staněk, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Bioscop © 2016

Oslněni sluncem
A Bigger Splash
Krimi / Drama / Mysteriózní
Itálie / Francie, 2015, 124 min
Premiéra: 9. 6. 2016 Bioscop

Režie: Luca Guadagnino
Scénář: David Kajganich
Kamera: Yorick Le Saux
Hrají: Dakota Johnson, Ralph Fiennes, Tilda Swinton, Matthias Schoenaerts, Aurore Clément

Oslněni-sluncem-cz-poster

 1. […] režisérský počin režiséra Luca Guadagniho Oslněni sluncem sleduje podobné cíle. Prozkoumat motivy jednotlivých postav, nechat diváka chvíli tápat a […]

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.