David Yates, režisér, který zasvětil půlku své kariéry Harrymu Potterovi a druhou hodlá strávit ve stejném světě s Fantastickými zvířaty, nám přináší svůj vysněný projekt. Je jím Legenda o Tarzanovi. A je velká škoda, že Tarzan nedostal takovou péči, která se většině snů dává. Tarzan se dlouho odkládal. Měl problémy s natáčením, postprodukcí či uvedením do kin. Všichni jsme tak nějak tušili, že to bude průšvih. Alespoň po stránce finanční. Dopadlo to ale průměrně a už teď je jasné, že tady se žádná výnosná franšíza na deset dílů konat nebude.
[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Není to špatné ale konkurence vyhrává[/pullquote]Není to úplně marné. Ovšem konkurence je velká a Tarzan na poli dejme tomu „filmové pětiletky“ nevyčnívá ničím. Neříkám, každý film nemusí přinášet nutně něco nového a bořit mezníky filmové historie, ovšem měl by alespoň využívat osvědčené postupy a alespoň se poohlédnout tam, kde to funguje. A nemusí nikam daleko. Yates by se mohl podívat, jaké triky předváděl před pěti lety v Bradavicích a hanba by ho musela fackovat, kdyby ven vypustil vlakovou scénu z Tarzana. Potíž je v tom, že ji vypustil. Triková stránka jednoduše zaostává nejen za konkurencí letošní, nepřímou, (Civil War, Warcraft) ale i přímou (Kniha džunglí).
[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Triky nejsou nejlepší[/pullquote]Finále je po trikové stránce také tragické. Ostatně v celém filmu mezi sebou bojují skutečné lokace se zeleným plátnem. Opičáci a jiná zvířecí digitální havěť by také zasloužili větší péči. Mimoto triky v některých pasážích brání většímu zabrání se do příběhu. Občas je to skutečně hodně vidět a vy spíš přemýšlíte nad tím, proč to tak hnusně vypadá, místo toho, proč se ta scéna vlastně děje.
[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Tarzan funguje mimo akci[/pullquote]Tarzan funguje tam, kde neukazuje své jasně letní, blockbusterové zaměření. Tam, kde jsou velké detaily na oči, hovoří se ve skromných interiérech či příběhově vydatných flashbacích. Jakmile ale Tarzan začne skákat, a to on, díky bohu moc nedělá, je z toho 1000x viděný, průměrný akčňák, akorát s exotickými lokacemi. Nechápu, co na tomhle stálo 180 milionů dolarů, vzhledem k tomu, co Jon Favreau vytáhl z Knihy džunglí zhruba před třemi měsíci a k tomu všemu za stejnou cenu.
Plusem Tarzana je, že notoricky známý příběh nevypráví znovu a stejně. To co známe z kreslených pohádek, je zde vyprávěno v náznacích. Ve filmu vyprávěný příběh je vlastně nový. Nejlepší postavou je jednoznačně Samuel L. Jackson. Ten ale Tarzana nehraje, což může být trošku problém. Alexander Skarsgård svým zevnějškem sice známého hrdinu evokuje, ovšem po stránce herecké ho však převálcují úplně všichni. Ať už Margot Robbie jako Tarzanova žena nebo zoufale stejně (ale dobře) hrající Christoph Waltz.
-
70%
-
60%
-
55%
-
60%
-
60%
Legenda o Tarzanovi (USA, 2016)
Co tedy od nového Tarzana čekat? Na rovinu, žádné zázraky. Není to vůbec špatný film, má spád, své vrcholy a i pár nádherných vizuálních momentů – když se zrovna nestojí před zeleným plátnem. Takže pokud si chcete zase jednou zařádit v džungli, je Tarzan snímkem právě pro vás.
foto/video: Freeman Entertainment © 2016