Nepřehlédněte

První dojmy | Sorrentino nezklamal – jeho Mladý papež je dechberoucí

HBO chystá téměř ultimátní víkend. Zraky českých diváků a především milovníků opravdové quality TV se upínají k neděli, na kterou je přichystána premiéra původní české minisérie Pustina. Ještě předtím, ale stanice oslaví státní svátek vstupem Paola Sorrentina na televizní obrazovky. Oscarový režisér a miláček festivalů přichystal koprodukční seriál o fiktivním papeži. V hlavní roli září Jude Law. A není sám. Sama sebe po letech nenáročných komedií rehabilituje Diane Keaton. Tím ale výčet hvězd nekončí . Viděli jsme první dva díly a není pochyb o jejich kvalitách!

Mladý papež (foto: HBO)

Mladý papež (foto: HBO)

Sorrentino zobrazuje Lennyho Belarda, fiktivního papeže Pia XIII., jako “vůli Boží” s hladem a touhou po moci. Bezskrupolózní manipulátor, který díky víře v sebe samého nechává samolibě všechny kolem sebe v nejistotě, aby pak těžil z jejich bohabojnosti. Pocit neohrozitelnosti, který do příběhu Sorrentino vložil a který při práci Jude Law dokázal výtečně přenést do nálady své role, je dechberoucí.

Režisér umí pracovat s důvtipem, nadhledem a emocemi. Scéna s papežem zpovídajícím se na balkoně vatikánského paláce je pro skutečného věřícího o infarkt. Stejně jako když Pius XIII. pronáší svou inaugurační řeč před naplněným vatikánským náměstím. Nepřipomíná to mírumilovnou a chápající řeč nové hlavy církve, ale svou důrazností a hněvem v hlase dává tušit nezaměnitelný styl určitých figur historie, které lačnily po vládě a všemoci.

Mladý papež (foto: HBO)

Mladý papež (foto: HBO)

Silou Sorrentinových filmů je hudba a není tomu jinak ani v případě jeho seriálového debutu. Kameraman odvedl čistou práci, jednotlivé záběry by svou atmosférou mohly být obrazy samy o sobě. A už v prvních dvou dílech jsou jasně rozpoznatelné stopy stylu jeho posledních dvou celovečerních snímků. Sorrentino velmi dobře pracuje s klidem před bouří a diváka nechává v určitých intervalech uklidnit, aby ho zase vzápětí probudil něčím neočekávaným a nevypočitatelným. Něčím, co z Pia Xlll. dělá papeže s vlastní sebejistou vůlí a bez zábran.


Premiéra nového seriálu Mladý papež proběhne v pátek 28. října v kině Světozor. Vstup na projekci je zdarma a informace, kde a jak získat vstupenky lze najít na facebooku nebo webových stránkách projektu Prime Time Kino.

Vstupenky bude možné získat od středy 26. října od 13 hodin až do vyčerpání kapacity sálu.

První dva díly seriálu budou mít premiéru v pátek 28. října také na HBO a HBO GO. Další epizody budou vždy po dvou následovat každý pátek na HBO GO (www.hbogo.cz) a také na HBO od 20:00.

90%

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: HBO © 2016