Recenze | Pohádky pro Emu zachraňují pověst české filmové romantiky

V posledních měsících nás čeští tvůrci obohatili o vesměs plytké, nekvalitní či úplně mimózní snímky. Úroveň české kinematografie prudce klesá a pomalu se zdá, že už nelze jít níž. A pak se objeví Pohádky pro Emu a vykouzlí úsměv na tváři nejen u diváka, ale i recenzenta. Stal se zázrak nebo je Rudolf Havlík jen svéprávný tvůrce s reflexí?

Pohádky pro Emu (foto: Falcon)

Pohádky pro Emu (foto: Falcon)

Film prostě funguje a to je základ

Na zázraky nevěřím, druhá varianta je pravděpodobnější. V žánru romantické komedie je povoleno leccos. Smích, kýč, dojetí, velká překvapení. V podstatě cokoliv, pokud se to umí. Pohádky pro Emu především dobře fungují. Slibují divákům romantickou zábavu a ano! – je to romantický film s vtipem a dostaví se i dojetí. Scénář nešustí papírem, prostě to šlape jak má! Sláva.

Adventní romance pro celou rodinu nabízí především feel good zábavu. Nejsou tu provoplánově připravené ultravtipné scény. Legrace vychází z dobře napsaných situací. Nejsou tu provoplánově napsané dojímací scény, dojetí vychází z dobře napsaných situací. Rovnice, které se zdají být logické. Ale bohužel drtivá většina českých tvůrců je vůbec nebere v potaz. Rudolf Havlík naštěstí ano.

Pohádky pro Emu (foto: Falcon)

Pohádky pro Emu (foto: Falcon)

Vetchý je jistota

Příběh holčičky Emy, která přijde o maminku a získá tatínka, který o její existenci dosud neměl tušení, zdobí především Ondřej Vetchý. Herec má mimořádné charisma, kterým mnohdy zachraňuje špatné projekty. Tady naštěstí nic zachraňovat nemusí, přesto Vetchý zůstává silnou režisérovou devizou. Aňa Geislerová je hereckou ikonou, která má stále co nabídnout a příjemným překvapením je i malá herečka Ema Švábenská v titulní roli.

Pohádky pro Emu (foto: Falcon)

Pohádky pro Emu (foto: Falcon)

Havlík na plátně předvádí velmi slušné řemeslo. Scény jak vystřižené z amerických dojáků do tohoto typu filmu prostě patří a není důvod se jim smát nebo je kritizovat, pokud jsou natočeny zručně. A to tady rozhodně ano.

Postřeh Totalfilmu – Mimochodem je náhoda, že postava Geislerové nosí jméno Marie Urbanová? (Anna Urbanová byla životní postavou Heleny Růžičkové v seriálu Vlak dětství a naděje – i tady hledal vdovec maminku pro svou dceru)

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera, vizuál - 80%
  80
 • Hudba - 70%
  70

Pohádky pro Emu (2016)

Je smutné, že musíme poslední dobou na českých filmech oceňovat i řemeslný standard. U Pohádek pro Emu ale naštěstí není třeba nic vytahovat z paty. Film funguje, scénář obstojí, stejně jako jistá režie. Casting je bezchybný a jako romantický předvánoční produkt nemá film za poslední roky v české filmové tvorbě konkurenci. Takhle má vypadat žánrovka. Na všelijaké Seznamky, Bezva ženské atd. můžeme pro tuto chvíli zapomenout.
Pohádky pro Emu můžeme s klidným svědomím doporučit.

75 %
Jaroslav Král, spolupracovník redakceicon_csfd
foto/video: Falcon, Fénix Film © 2016

Pohádky pro Emu
Romantický / Komedie
Česko, 2016, 112 min
Premiéra: 3. listopadu 2016 Falcon

Režie: Rudolf Havlík
Scénář: Rudolf Havlík
Kamera: Václav Tlapák
Hudba: Ondřej Konvička
Hrají: Aňa Geislerová, Ondřej Vetchý, Ema Švábenská, Vilma Cibulková, Anna Polívková, Jiří Dvořák, Marek Taclík, Oldřich Vlach, Jana Bernášková, Věra Křesadlová, Petr Čtvrtníček, Jakub Volák, Andrea Hoffmannová

film-plakat-orig-pohadky-pro-emu

 1. […] kin se v září chystá nová komedie Rudolfa Havlíka (Pohádky pro Emu) o věčném soupeření mužského a ženského světa. Komedii Po čem muži touží napsal […]

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.