Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

50. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA: ZAHAJOVACÍM FILMEM LETOŠNÍHO ROČNÍKU JE NOVINKA ŠIMONA HOLÉHO HELLO WELCOME. TRAILER ZDE.

Výjimečný tragický příběh Stalinova pomníku v televizním filmu Monstrum

Herecká trojice Jan Novotný, Zuzana Stivínová a Martin Kraus jsou ústředními postavami nového filmu Viktora Polesného, který ČT1 vysílá dnes večer ve 20:15. Monstrum – jak se film jmenuje, vypráví tragický příběh sochaře Otakara Švece. Ten překvapivě vyhrál politicky ostře sledovanou soutěž na letenský Stalinův pomník, jež měl svou gigantickou velikostí uctít kult ruského vůdce a konečně tak upokojit touhy i obavy komunistických pohlavárů. Praha byla totiž v té době jedním z mála měst, která ještě Stalinovu sochu neměla. Odhalení sousoší se ale sochař Švec nedožil. Práce na tomto monstru ho stála více než pět let života. Mezitím ztratil uznání kolegů i přátel, život manželky Vlasty a nakonec i ten svůj. Sedmnáct tisíc tun hmoty, která se celkem krátkou dobu tyčila na levém břehu Vltavy, tak přinesla neštěstí a změnila se v tragický příběh Prahy z padesátých let minulého století.

Švec cítil, že výhra v této soutěži, ke které byl vyzván, stejně jako další plejáda nejrůznějších sochařů, je nebezpečná. Avšak odmítnutí by tehdy znamenalo jistou smrt. Složitou práci na pomníku navíc v průběhu jeho práce komplikovaly absurdní požadavky komunistické strany, které se sochařinou měly pramálo společného. Zuzana Stivínová, představitelka Švecovy manželky Vlasty, o svém filmovém partnerovi říká: „Švecova tvorba byla do té doby opravdu originální a výjimečná. Myslím, že lidé znají jeho dílo, určitě jeho Motocyklistu, ale kolikrát nevědí, že je to ten Švec, autor Stalina. A málokdo si už vzpomene, jak skončila paní Švecová, ale proto tu je film Monstrum, aby ten příběh vyprávěl.“

Monstrum (foto: Česká televize)

Pro potřeby natáčení vznikl model Stalinova pomníku přímo na jeho původním místě. Model se vyráběl v dílnách na Kavčích horách v reálné velikosti dle dobových materiálů a dostupné dokumnetace. Celá příprava trvala několik měsíců a samotná montáž na Letné pak necelý týden. Odborným poradcem se při přípravách makety stal sochař Kurt Gebauer. Téma snímku komentuje slovy: Monstrum je důležitý film. V době toho příběhu jsem žil, poslouchal vyprávění, četl o tom. Pro běžného občana je to banální tragikomický příběh zdejších absurdních dějin. Filmem se zviditelnilo, do jaké neřešitelné situace se může dostat nadaný člověk ns vrcholu kariéry v situaci šíleného společenského režimu. Přiznám, že na konci filmu jsem byl dojat.“

Monstrum (foto: Česká televize)

Samotný představitel Otakara Švece – Jan Novotný o své postavě říká, že pro něj bylo nejtěžší nehrát sochaře, ale živého člověka, který se sochařinou zabývá. Zároveň zmiňuje, že každé životní vítězství či prohra s sebou nesou důsledky, které jistě i Švec před soutěží zvažoval. Nicméně k tomu dodává: „Krásně se to formuluje, ale když je v sázce lidský život a strach o sebe a hlavně blízké, tak pozdější soudy těchto rozhodnutí v době svobody a demokracie, mohou být někdy zlé a zcestné.“

Jak už bylo zmíněno, skutečný pomník na Letné stál pouze sedm let. Nástupce Stalina, Nikita S. Chruščov se zasadil o konec kultu Stalinovy osobnosti a pomník musel být v listopadu 1962 zlikvidován. Jeho postupné odstřelování trvalo několik týdnů, a to pod přísným dohledem.

Režisér Viktor Polesný se do tématu pustil po přečtení knihy Rudly Cainera Žulový Stalin. Hned pak volal autorovi do Vídně, aby ho požádal o práva tento příběh natočit. Výsledný film, ač není dokumentem, ale fabulovaným vyprávěním, dokáže navodit úzkostnou atmosféru padesátých let a také dvojakost, s jakou se potýkali nejenom lidé typu Otakara Švece.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2017

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast