Ján Koleník: Druhá řada První republiky je temnější a moje postava už není romantik

Představitel romantických hrdinů, drsných chlapíků i namyšlených floutků. To všechno umí být slovenský herec Ján Koleník (37), kterého už pár let znají i čeští diváci. Především díky seriálu První republika, kde vytvořil hlavní roli Vladimíra Valenty. Povídali jsme si s ním o druhé řadě, která bude mít premiéru v pátek na ČT1.

Ján Koleník v roli Vladimíra Valenty (foto: ČT)

Kam se postava Vladimíra Valenty posunula? Viděl jsem první díl a přestože jste vizuálně nijak nezestárnul, zdá se, že Vladimíra hrajete trochu umírněněji a usedleji. Je to tak?
Ano. Pokud Vladimír na vás působí usedleji, není to náhoda. Má pevné a stabilní místo v rámci své rodiny, v podniku. Už to není ten muž s horkou hlavou. V seriálu funguje jako podpora postavy Jaroslava, který v nové řadě výrazně hýbe dějem. Takže změna se udála především ve scénáři. V první sérii byl Vladimír charakterní, ctnostný, spravedlivý a hodný. Až jsem měl pocit, že to nebylo reálné. V druhé sérii jsem hledal místa, kde trochu vybuchne, i když je napsaný nepříliš aktivně. Je težké dodat tomu v takovém případě vnitřní dynamiku. Do momentu, než se kvůli vraždě jeho kamaráda začne řešit jeho válečná minulost a začne čelit vydírání

První republika – bratři Valentovi (foto: ČT)

Už v první řadě vás všichni obdivovali za téměř neznatelný slovenský akcent. Musel jste při návratu k češtině opět cvičit? Stávalo se vám na place, že jste záběr musel opakovat, protože se vám do dialogu pletla slovenština?
Opět jsem se potkal s lektorkou Janou Postlerovu, ale cítil jsem, že mám od tvůrců větší důvěru. A ano, párkrát jsme kvůli češtině opakovali záběr. Někdy jsem sám nebyl spokojen s mou výslovností a právě tehdy, paradoxně, opravu nevyžadovali. Snad, když se na to pak podívám, neuslyším nějaký špatný přízvuk.

V čem je druhá řada První republiky jiná než první?
Je temnější, industriálnější. Mám pocit, že se ve scénáři méně mluví a více se klade důraz na vizuální stránku. Moje postava už není nositelem lovestory, a tak si myslím, že i romantizujících linek je tam méně. Spíš je to krimi, ale stále také rodinný seriál.

Jak si to užíváte, když točíte velký kostýmní a historický seriál? Když to srovnáme třeba s produkcí seriálu Panelák, je to úplně odlišný způsob práce?
Loni jsem natočil na Slovensku jiný historický detektivní seriál. Jmenuje se 1890. Takže První republika už není jediná. Mohl jsem porovnávat. Ony to nejsou jen ty historické kulisy a kostýmy. Takovou dobovku musíte správně nasvítit a natočit. Je skvělé, když se produkce posune od televizního způsobu práce k filmovému stylu natáčení. V kostýmním seriálu se trochu jinak hraje, ale lidé, jejich pudy a vášně zůstávají v podstatě neměnné. Na době nezáleží.

Ján Koleník (foto: archiv J. Koleníka)

Jste připraven na další várku dopisů od divaček? Prý jste dostával klasicky psané dopisy…
Ano, dostávám je dodnes. Myslím ale, že Vladimír v druhé sérii ztratil status hrdiny. Takže nevím, jestli budu pro diváky ještě tak atraktivní. Navíc, je to přece jen druhá série, a každý se časem okouká.

První republika DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Při obsazování nejnovějšího filmu Po strništi bos řešil režisér Jan Svěrák při obsazení Ondřeje Vetchého, že je moc svalnatý, donutil ho zhubnout o 10 kilo a vystříhat si vlasy…. Tohle po vás ještě nikdo nechtěl? Zbavit se svalové hmoty, zhubnout, zdevastovat se? Při obsazování První republiky k tomu Biser Arichtev poznámku neměl?
Byl bych vážně šťastný, kdyby ode mě nějaký režisér tohle požadoval. Odpoutat se od těch dokonalých seriálových hrdinů, to bude pro mne teprve výzva. Souběžně s druhou řadou První republiky jsem na Slovensku točil krimi Za sklem (vysílá TV Prima, pozn. red.), kde hraju moderního policajta, který je ještě navíc boxer. Tam se svaly vyžadovaly. Nejhorší je dělat víc věcí naráz, když nemáte čas připravit se ani fyzicky ani psychicky. Bisi Arichtev mě v první sérii Republiky prosil, abych zhubnul, a to se podařilo. Nemám s tím problém a na takové úkoly se těším.

Ján Koleník a Markéta Plánková (foto: ČT)

JÁN KOLENÍK (37)
Jeden z nejpopulárnějších herců na Slovensku. Člen činohry SND.
Účinkoval v několika slovenských televizních seriálech, velkou popularitu mu přinesla role Masláka v projektu Panelák, Za sklom, 1890, slovenské komerční televize Joj. V Česku se do širšího povědomí dostal právě rolí v první řadě seriálu První republika.
Rád sportuje, skládá hudbu a fotografuje.

 

-red-
foto/video: Česká televize, Totalfilm © 2017