Mezinárodní filmový festival 3Kino nabídne od středy filmy Visegradské čtyřky

Mezinárodní filmový festival 3Kino nabízí už počtvrté filmy z Polska, Česka, Maďarska a Slovenska. Mnohé z nich zažijí v Česku svou premiéru. . Festivalové projekce se budou konat od 1. do 5. listopadu v pražských kinech Atlas a Evald. Festival promítne více než 40 snímků, představí 20 hostů a uspořádá 3 odborné workshopy. 

Zahajovacím filmem bude životopisné drama UMĚNÍ MILOVÁNÍ od mladé polské režisérky Marii Sadowské, ve kterém nechybí ani prostor pro humor.
Pozvání přijalo mnoho vzácných hostů i ze zahraničí. Mezi nimi je i polský režisér hraných a dokumentárních filmů, scénárista, kameraman, fotograf, pedagog a doktor umění Adam Sikora. V Česku je znám především z nominace na Českého lva za kameru ke snímku Já, Olga Hepnarová. Uvede svůj nový film LÁSKA VE MĚSTĚ ZAHRAD. Jednu z hlavních rolí si zahrála i hvězda polského filmu Michalina Olszanska, jež právě postavu Olgy Hepnarové ztvárnila. Dalším zahraničním hostem bude polský režisér Michal Rosa, který přijede se svým zatím posledním filmem ŠTĚSTÍ SVĚTA, ve kterém se objeví herečka Karolina Gruszka.

Z českých hostů na festival zavítají tvůrci snímku MILADA v čele s režisérem Davidem Mrnkou, který vypráví o dramatickém osudu doktorky Milady Horákové. Vzácným hostem festivalu bude také český herec Stanislav Zindulka, který představí český krátký hraný film PŘISTOUPILI? mladé české režisérky a scénáristky Terezy Pospíšilové. Ze Slovenska na festival zavítá producentka a mimo jiné i členka Evropské filmové akademie Barbara Hessová, která přiveze dva dokumenty- PARLIKA a ZATOPENÉ.

V rámci festivalu je připraveno i několik workshopů. Studentský film JSME PŘECE LIDI, který je součástí workshopu Animované studentské filmy kombinuje animaci a hraný film. Další workshop s názvem Filmy, na které se stála fronta představí starší film ŠAMANKA , který v roce 1996 natočil loni zesnulý polský režisér Andrzej Žulavski.

Zájem o festival stoupá každým rokem, jak potvrzuje Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze. „Festival 3Kino podporujeme od jeho vzniku. Nejenom proto, že žádá jiná filmová akce v Česku takhle podrobně a systematicky nemapuje polskou současnou kinematografii, ale nadchl nás také elán a zanícení organizátorů a jejich autentická láska ke středoevropskému filmu.“

Vstupenky na jednotlivé festivalové filmy jsou k zakoupení na pokladnách kin Atlas a Evald za jednotnou cenu 80 Kč.
V prodeji je i permanentka na celý festival v ceně 550 Kč. Další informace o programu festivalu a katalog všech promítaných filmů letošního ročníku naleznete na www.3kino.cz

-red-