Recenze | Liga spravedlnosti není ideální, ale DC kráčí lepším směrem

Trochu jsme se báli, že nadšení z předchozí Wonder Woman bude možná fungovat jako zakřiknutí radosti ze správného směru, který DCFU nabralo. A možná i právem. DC zase nabralo směr zpět. I když tohle je rozhodně lepší zážitek než Batman vs. Superman. Ligu spravedlnosti ale od počátku provázela docela slušná smůla. V určité fázi z produkce Ligy spravedlnosti ustoupili Zack Snyder s manželkou kvůli rodinné tragédii a otěže převzal Joss Whedon. Přesto ale Zack Snyder v titulcích zůstává jako jediný režisér. Je to ale v pořádku, Snyder sám realizoval asi 75% materiálu.

Liga spravedlnosti (foto: Vertical Entert.)

Na planetě jsou tři bájné krychle, které střeží Amazonky, podmořské bytosti z Atlantidy a jedna je zakopaná lidmi na tajném místě kdesi v lesích. Po Supermanově smrti se tyto krychle aktivují a na planetu dorazí mimozemský záporák Steppenwolf, který si chce lidstvo a Zemi podmanit. Batman (Ben Affleckú dává dohromady partu superhrdinů, kteří se protivníkovi postaví čelem. Wonder Woman (Gal Gadot), Flash (Ezra Miller), Cyborg (Ray Fisher) a Aquaman (Jason Momoa). Pětice (možná jich nakonec bude víc, to by byl ale spoiler) naprosto odlišných jedinců spolu musí nějak vyjít a záhy se ukáže, že nejlépe jim to společně funguje v boji.

Je to uvolněnější

DC fanoušci dlouhou dobu vyčítali přílišný akcent na temnotu a vážnost postav. To v posledních filmech ustupuje. Film Wonder Woman toho je skvělým příkladem. Liga spravedlnosti i vzhledem k tématu zase trochu potemněla, ale krom akce tu vtip zůstává. A je ho docela hodně. Nejvýraznějším tahounem zábavy je Ezra Miller v roli Flashe. Ultra rychlého hrdinu ztvárňuje jako roztěkaného mladíka, který občas z pusy vypustí něco opravdu vtipného (nebo trapného).

Nejvíc zvědaví byli fanoušci asi na Aquamana (Jason Momoa). Casting je to skvělý. V podstatě stejná trefa do černého jako v případě Wonder Woman a obsazení Gal Gadot. I Ray Fischer jako zasmušilý Cyborg není vůbec špatný.

U Batmana (a opakuji poněkolikáté) si správností obsazení jistý nejsem. A evidentně se v roli netopýřího muže necítí ani Ben Affleck. Před pár dny se objevily zprávy, že by se rád této role zbavil. Z mého pohledu by to bylo jen dobře.

Liga spravedlnosti (foto: Vertical Entert.)

Tvůrci se tentokrát nepouští do temnoty ve stylu BvS či mnohem lepšího Muže z oceli. Celý pocit z filmu je vážně mnohem hravější. Hrdinové i tady sice párkrát procedí ultimativní hlášky, ale není to na úkor akce a zábavy. Něco tomu ale chybí. Možná ta lehkost, kterou všichni známe z konkurenčního rudého univerza.

Vizuálně je to standardní film, nevybočuje výrazně z pocitu z uplynulých filmů série. Trochu zamrzí, že je hlavní padouch Steppenwolf až tak moc digitální a z jeho představitele Ciarána Hindse toho opravdu moc nezbylo. Ale kamera a střih akčních scén tenhle digitální přešlap vcelku vynahrazují.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 50%
  50
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera a vizuál - 70%
  70
 • Hudba - 70%
  70

Liga spravedlnosti (2017)

Warneři a DC se snaží. Je vidět kvalitativní posun i větší vtřícnost vůči divákům. Z kvalit Wonder Woman tahle novinka trochu ustupuje, ale rozhodně se nedá říct, že by to nebyl zábavný film. Třeba to příště bude ještě o chlup lepší. Kde je problém? V uspěchanosti a plánování na koleně? V Zacku Snyderovi? V snaze cizelovat a nezměrném přestřihávání? Nevím. Udělejte si názor sami.

65 %
Jakub Gutt, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.