Recenze | Romantika na HBO – nová řada Až po uši udržela laťku

Dnes večer začíná na HBO dlouho očekávaná druhá řada seriálu Až po uši. Seriál, který před třemi lety působil mezi českou produkcí v daném žánru jako zjevení, je tentokrát zcela původní. Na vysvětlenou: první řada vznikala podle izraelského formátu a základní linky český přepis dodržoval. I když ho čeští tvůrci posunuli více do humoru, protože původní až telenovelové romantice příliš nevěřili. Udělali dobře. Vznikl plnokrevný romantický seriál s promyšleným koloběhem, který dával smysl a držel směr. Podařilo se totéž i u druhé řady? Ano. A to i přesto, že scenáristky musely tentokrát všechno vymyslet úplně samy.

Až po uši – druhá řada

Nová, tentokrát desetidílná řada (I. série měla 13 dílů) vrací na obrazovky i do vašich aplikací HBO GO všechny staré známé hrdiny. Jejich osudy směruje stav, v jakém jsme je opustili na konci třináctého dílu první série.
Šárka (Aňa Geislerová) s Jakubem (Jiří Havelka) se pokouší o dítě a řeší společné bydlení. Jejich klid jim narušuje bývalý Jakubův kolega Richard (Stanislav Majer). Zuzana (Jitka Čvančarová) se opět začíná potkávat s Lindou (Jana Kolesárová). Zuzanin bývalý manžel Milan (Hynek Čermák) spadl po rozvodu až na dno a bydlí v garáži, kde se o něj stará jeho homosexuální kamarád Zdeněk. Ema (Anna Polívková) žije spokojeně s Karlem (Radek Holub), dokud jim život nezačne organizovat Karlova maminka (Taťána Medvecká) a narušovat Milan, který tuší, že Emina dcera Bertička je jeho dítě. Nechybí ani Lenka Krobotová coby šílená stíhačka Markéta.

Scenáristky Tereza Dusová a Iva Klestilová pokračují v krasojízdě a v podstatě nijak výrazně neuhýbají z nastolených charakterů nám známých postav. V druhé řadě potkáváme ještě trochu bizarní postavu funebráka (František Němec), která ukazuje směr Milanovi. Na mne osobně připsání této postavy působí mírně násilně a v podstatě nám to na večírku k seriálu potvrdil i sám Jan Hřebejk, který si přál s touto hereckou legendou točit. Výsledek je zvláštní, ale Němcova postava nakonec působí jako mnohem menší pěst na oko, než Jaromír Hanzlík v řadě první. Ten neměl podstatu žádnou a byl zřejmě reliktem původní izraelské předlohy. Zato Táňa Medvecká jako Karlova matka funguje výtečně a perfektní jsou i postavy Richarda (Stanislav Majer) a zejména jeho ženy Adély (Zuzana Šulajová).

Seriál začíná v neděli 12. listopadu na HBO a HBO GO

Až po uši – druhá řada

Pokračuje se plynule dál

To, že Šárka v pokračování řeší především peripetie s vysněným otěhotněním mne ani nepřekvapilo. Už v první řadě ukázala, že se nejedná o žádnou velkou kariéristku, takže akcent na rodinu a blogování o jídle danému směru celkem odpovídá. Jakub se stejně jako dřív občas chová hodně nevyzpytatelně. Ze Zuzany se pomalu stává osamělá mamina, ale z letargie ji vytrhne opět Linda a možná ještě někdo hodně neočekávaný. Nejzajímavějším vývojem prošel charakter Milana, který přišel úplně o všechno a musí se s tím nějak popasovat. Samozřejmě jeho kroky jsou jako vždy hodně svérázné. Komediální chvilky opět leží zejména na bedrech Emy a Karla, kterým zdatně sekunduje maminka a tchýně v jednom.
Zato Markéta zažívá v perech scenáristek značný přerod. Z původně nebezpečné manipulátorky a zlé ženy se stává otloukánek. Nikdo ji nemá rád a to ani v jejím novém zaměstnání happiness manažerky. V každém díle jí někdo neskutečně setře, až se vkrádá otázka, zda se ji Dusová s Klestilovou za její činy z první řady nerozhodli hodně potrestat. Ale každopádně to hodně baví. A dokonce jsem se přistihl, že je mi jí místy i líto.

10 dílů stačí

I tady se nakonec v posledních dílech daří poměrně zamotaný vztahový propletenec rozplést a přinejmenším jednou hodně šokovat. Za to patří autorkám dík. Ale abych jen nechválil. Rozhodnutí produkce natočit o tři díly méně se ukázalo jako více než prozíravé. Ne, že bych se při sledování nové série nudil, to ani náhodou. Ale identifikoval jsem si sám pro sebe místa, která působila jako vata. A ty jsem v první řadě prostě neviděl. Pokud nepočítám dějovou linku s Jaromírem Hanzlíkem, která prostě nefungovala.

Jinak ale pokračování není co vytknout a fanoušek, který se možná v některých případech i modlil k producentce seriálu za pokračování, bude spokojen.
Tvůrčí tým zůstal stejný. Režíruje opět Jan Hřebejk, za kamerou stál Asen Šopov. Pokud si vzpomínáte na letní a podzimní tóny první řady, druhá je čistě zimní. Vůbec to nevadí – vřelosti a vizuálu to nijak neubližuje. Koneckonců Krkonoše, kde se část seriálu také odehrává, jsou hodně fotogenické, když se to umí. A tady se to umí. Stříhal šikovný rutinér Vladimír Barák a hudbu o nějaké nové motivy obohatila Vladivojna La Chia.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 80%
  80
 • Hudba - 70%
  70
 • Střih - 80%
  80

Až po uši - II. řada

Pokračování romantického seriálu Až po uši nijak nesnížilo laťku postavenou před třemi lety. Funguje to úplně stejně a v rámci české seriálové tvorby i tady platí, že na této stanici dostanete na stříbrném podnose, to co očekáváte.

75 %
Alex Csorgo, Totalfilm.cz
foto/video: HBO Europe, Totalfilm © 2017

Až po uši – Série 2 (série)
Komedie / Romantický
Česko, 2017, 5 h 48 min
Premiéra: 12. 11. 2017 HBO a HBO GO

Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Tereza Dusová, Iva Klestilová
Kamera: Asen Šopov
Hudba: Vladivojna La Chia
Hrají: Aňa Geislerová, Jiří Havelka, Hynek Čermák, Jitka Čvančarová, Anna Polívková, Radek Holub, Jana Kolesárová, Lenka Krobotová, Zuzana Šulajová, Stanislav Majer, Taťjana Medvecká, František Němec, Kristýna Boková, Sebastian Jacques, Nela Bušková, Lukáš Melník, Richard Tesařík