Jaro v ČT – nové seriály, detektivky i nové televizní filmy (video)

Thriller s Kryštofem Hádkem, komediální seriál Petra Zelenky, Juraj Kukura jako inspektor Max, dramatizace příběhu zabijáka Metanolu, nebo dukelské tragédie. Nabídka nové televizní sezóny České televize přinese také premiéry původních televizních snímků a desítky dokumentárních cyklů, seriálů a filmů.

„Devět nových projektů hrané tvorby doplní třináct premiérových koprodukčních snímků, tři publicistické formáty, sedmatřicet dokumentárních filmů, cyklů a docusoapů, koncerty moderní i vážné hudby, premiérové večerníčky, nebo nový kulturní magazín,“ shrnuje generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Novinky hrané tvorby, které se budou v příštím roce ucházet o diváckou přízeň, jsou žánrově rozkročeny od thrilleru, přes situační komedii až po dramatizaci reálných událostí. Do nové sezóny vstupujeme s nabídkou pestrého portfolia originálně zpracovaných námětů.“

Čistokrevný kriminální thriller z podmanivého prostředí šumavských Sudet slibují tvůrci Vztekliny. „Vzteklina nabourává určitá klišé, která se, bohužel, v žánru thrilleru rychle zabydlují, a naopak nabízí více vrstevnatý příběh,“ uvádí kreativní producent Josef Viewegh, který stál i za úspěšnými seriály Cirkus Bukowsky, nebo Rapl. Vedle Kryštofa Hádka, jenž si v seriálu zahrál hlavní roli, diváci uvidí Johanu Matouškovou, Jana Vlasáka, Leoše Nohu, Pavlu Beretovou nebo Stanislava Majera.

Podle vlastní, stejnojmenné divadelní hry, napsané pro Dejvické divadlo, natočil pětinásobný držitel Českého lva Petr Zelenka komediální seriál Dabing Street. Ten rozehrává příběh krachujícího dabingového studia ZERO a jeho svérázných zaměstnanců. „Poetika seriálu a hry je stejná, jen prostředky jsou jiné. Petrovým látkám svědčí kamera a postavám větší prostor. Před natáčením jsme měli čtené zkoušky a spoustu scén jsme s kolegy dotvořili. Postavy se ještě víc projasnily a prohloubily,“ popisuje představitel jedné z hlavních rolí Václav Neužil. První epizodu seriálu mohou diváci exkluzivně zhlédnout v předpremiéře, a to 28. a 29. prosince na iVysílání České televize. Maraton všech dvanácti dílů pak mohou absolvovat 30. prosince ve vybraných kinech v Praze, Brně a Ostravě. Výtěžek ze vstupného poputuje na charitu.

Inspektor Max (foto: ČT)

Na případy pražské kriminálky se vrhne Juraj Kukura jako v Česku pracující slovenský kriminalista Zoltán Max. Ten, díky svým schopnostem a neortodoxním metodám, dokáže vyřešit i ty nejkomplikovanější případy. „Zoltán Max je člověk, který pomáhá lidem, jež se ve svém životě dostanou do krizové situace. Je to obyčejný chlap, se svými chybami i neuskutečněnými sny,“ charakterizuje svou postavu Juraj Kukura.

Dukla 61 (foto: ČT)

Kromě seriálů nabídne Česká televize i dvě minisérie dramatizující skutečné události. Náměty obou projektů vznikly v České televizi, v tvůrčí producentské skupině Michala Reitlera, který pro ně následně oslovil renomované režiséry. Dvojdílný snímek Dukla 61 je příběhem odehrávajícím se na pozadí největšího poválečného důlního neštěstí na území tehdejšího Československa. V hlavních rolích vůbec prvního televizního filmu Davida Ondříčka se objeví Marek Taclík a Martha Issová. Další dvojdílný snímek, Metanol, se inspiroval událostmi z roku 2012. Alkohol vyrobený ze směsi etanolu a prudce jedovatého metanolu tehdy zabil nejméně třicet osm lidí a další desítky lidí zanechal s doživotními následky. Ve filmu Terezy Kopáčové si hlavní roli zahrál Lukáš Vaculík.

Programovou nabídku hrané tvorby doplní premiéry čtveřice televizních filmů – Miroslav Donutil a Ondřej Vetchý se potkají ve snímku o nerozlučném přátelství a velké odvaze Můj strýček Archimedes, režisérka Andrea Sedláčková představí už čtvrtý příběh svého filmového alter ega Renáty Soukupové Dívka za zrcadlem, Hana Vagnerová, Jan Plouhar a Veronika Kubařová si zahráli v situační komedii Trojí život a snímek Bůh s námi připomene výročí čtyř set let od pražské defenestrace, kterou započala třicetiletá válka.

-red-
zdroj: Česká televize, Karolína Blinková