Hlavní ceny Anifilmu za celovečerní filmy putují do Irska a Koreje

Anifilm byl dnes večer slavnostně zakončen. Mezinárodní festival animovaných filmů už také udělil ceny. O výsledcích mezinárodní soutěže rozhodovaly letos opět tři poroty. Soutěž celovečerních filmů rozdělená do dvou kategorií (celovečerní filmy pro děti a pro dospělé), nabídla letos opravdu silné a originální tituly. Hlavní cenu za celovečerní film pro děti získala irská režisérka Nora Twomey za snímek Živitel, za celovečerní film pro dospělého diváka pak hlavní cenu získal korejský režisér Yongsun Lee za snímek Skončím prostě na ulici. Cenu za nejlepší krátký film si odváží estonská režisérka Chintis Lundgren za film Manivald.

Živitel (foto: Anifilm)

Nejlepším studentským filmem je britský snímek Dost režisérky Anny Mantzaris. V kategorii abstraktních/nenarativních filmů zvítězil snímek uznávaného experimentátora Maxe Hattlera Divizní artikulace a v kategorii videoklipů si cenu odnáší Číňan Lei Lei s poněkud atypickým klipem The Shanghai Restoration Project: I Don’t Like the Comics You Drew.

Skončím prostě na ulici (foto: Anifilm)

Novinkou letošního festivalu byla národní soutěž Český obzor. V kategorii krátkých filmů této soutěže zvítězil snímek Víta Pancíře Chůze a běhy. Ze studentských filmů uspěl snímek WOO-HOO! Dávida Štumpfa z pražské FAMU. Mezi TV a online filmy uspěl seriál Alexandry Májové a Kateřiny Karhánkové Mlsné medvědí příběhy: Hurá na borůvky! V kategorii zakázek pak zvítězil spot Jupí horký nápoj režiséra Michala Žabky a mezi videoklipy zabodovala Krosna, kterou v české produkci natočil japonský autor Kosuke Sugimoto k písni Báry Polákové.

Chůze a běhy (foto: Anifilm)

V mezinárodní soutěži počítačových her zvítězily tituly GNOG v kategorii Výtvarný počin ve hře a český Chuchel v kategorii Hra pro děti.

Na samém začátku byla udělena Cena za celoživotní přínos animovanému filmu scenáristce, režisérce, animátorce a pedagožce Libuši Čihařové, která letos oslaví již 88. narozeniny a svou dráhu ve světě animace začínala v roce 1951 ve Studiu Bratři v triku. Letošní Anifilm uvedl ve svém programu nejen její filmy, ale i filmy jejích studentů a studentek, které učila a jejichž tvorbu ovlivnila.

Libuše Čihařová s Cenou za celoživotní dílo

Letošní ANIFILM navštívilo přes 30 000 diváků. Festivalu se zúčastnilo přes 1 400 filmových profesionálů a herních vývojářů, v mezinárodních soutěžních sekcích se utkalo 129 snímků: 9 celovečerních filmů, 37 krátkých filmů, 43 filmů vytvořených studenty, 22 videoklipů a 18 abstraktních a nenarativních snímků. V národní soutěži Český obzor se v pěti kategoriích utkalo 76 filmů z ateliérů českých animátorů. A pro milovníky her plných animace představila mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her 20 projektů.

Na co půjdeme? – Anifilm 2018

Letošní doprovodný filmový program byl ve znamení 3D počítačové animace. Anifilm představil více než třicetiletou historii této techniky, která představuje nejmasivnější proud současné animace, ale má i mnoho alternativních podob. Projekce filmů doplnilo setkání s autorymezi nimiž nechyběli uznávaní specialisté na 3D CGI Faiyaz Jafri a Chris Landreth, držitel Oscara za film Ryan. Originální přístup předvedli například Job Roggeveen, člen nizozemského tria Job, Joris & Mariake, a Nikita Diakur s revolučním filmem Hnus. Jedno z nejslavnějších 3D studií představil animátor Rich Quade, který pracoval v Pixar Animation Studios již v jeho samých začátcích, spolu s ním tam začínala i letošní porotkyně Anifilmu, art directorka Robin Cooper.

Robin Cooper na svém workshopu na Anifilmu (foto: René Volfík)

Festivalový program pokračuje ještě do nedělního večera.

-red-
zdroj: P. Slavík, G. Zajícová
foto: Anifilm © 2018