První dojmy | Geniální přítelkyně z nuzné periferie Neapole

HBO začala vysílat první sérii Geniální přítelkyně (seriál je také k dispozici ve videotéce na HBO GO). Televizní adaptace vznikla podle stejnojmenné knihy tetralogie Eleny Ferrante v koprodukci italské televize RAI a americké HBO. Následovat by měly tedy ještě další tři série stejného rozsahu, které obsáhnou přibližně šedesát let ženského přátelství na pozadí italských dějin. Režie se ujal Saverio Constanzo, který je autorem snímků Osamělost prvočísel nebo Hladová srdce. Producenty snímku jsou Paolo Sorrentino a Jennifer Schuur. Zajímavostí je, že identita autorky Eleny Ferrante je do dnešní doby neznámá, a tak veškerá komunikace ohledně příprav snímku probíhala pouze po e-mailu. U nás první díl tetralogie vyšel před dvěma roky a prodalo se ho na 25 tisíc výtisků. Následovaly i zbylé tři, a to s nemenším úspěchem.

Seriál Geniální přítelkyně je natočen v italštině. Společně s ní zaznívá v ději také silný neapolský dialekt, který byl pro autentický zážitek diváka nezbytný, a já za něj dávám palec nahoru. Příběh, začíná v padesátých letech minulého století a vypráví o přátelství Eleny Greco a Raffaelly Cerullo, které Elena neřekne jinak než Lila.
Vyprávění začíná v nuzné periferní čtvrti, kde obě se svými rodinami vyrůstaly. Elena je odjakživa fascinovaná silnou osobností geniální Lily, která v sobě má nezvyklou dávku odvahy a představivosti. A stejně tak i Lila vždy obdivně pohlížela na uhlazenější Elenu.

Geniální přítelkyně (foto: HBO)

Kolem nich tepe vášnivá jižanská krev a temperament zdejších hrdých mužů a žen. Režisér Constanzo diváka nechá nahlížet do nuzných domácností početných rodin, sledovat vzájemné pokřikování neapolských tetek postávajících na balkonech, sledovat rvačky chlapů na zaprášených rušných ulicích, poslouchat bolavé milenecké hádky mezi oprýskanými domy a být svědkem každodenního událostí a násilí uvnitř rodin.

Dvě v mnohém odlišné dívenky spojuje především jejich inteligence. Pomalu se rodící přátelství mezi nimi roste v kulisách jejich školní docházky. Také se poprvé stávají středem zájmu chlapců a zažívají bezmoc i sílu rodičovských rozhodnutí. Díky Lilině nebojácnosti a Elině potřebě se jí vyrovnat, se pouští do dobrodružných výprav do temného sklepa, k moři nebo za obávaným Donem Achillem, který má v dětských očích podobu monstra.

Na výkony obou hlavních představitelek (Elisa Del Genio a Ludovica Nasti) se v Geniální přítelkyni dobře dívá. Po prvních dvou dílech, které jsem měla možnost vidět, je snadné ponořit se do specifického přátelství plného nejrůznějších nuancí. A tak doufám, že intimní a upřímná drobnokresba jejich vztahu bude zachovaná i v následujících dílech stejně, jako tomu je i v románové předloze.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: HBO Europe © 2018

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.