Loňský rok byl pro česká kina rekordní

V roce 2018 navštívilo česká kina přes 16 340 000 diváků, což je nejlepší výsledek od roku 1993. České filmy si z celkové návštěvnosti ukrojily přes 23%. Největší podíl má se 40% diváků distributor CinemArt, který v Česku také uvedl rekordní film Bohemian Rhapsody. Ten aktuálně v tržbách překonal i snímek Avatar z roku 2009, který byl doposud rekordmanem. Téměř třicetiprocentní podíl na trhu má dvojka trhu, společnost Falcon. Za ní je Vertical Entertainment s podílem 12%.

V loňském roce česká kina podle údajů zveřejněných Unií filmových distributorů navštívilo přesně 16 344 483 diváků, kteří za vstupenky utratili 2 268 942 623 Kč. Měli příležitost si vybrat z 314 filmů, které byly v roce 2018 premiérově uvedeny. Nejúspěšnější distribuční společností se pak stává CinemArt, který zastupuje pět z deseti nejúspěšnějších titulů uplynulého roku. Filmy distribuované společností CinemArt si vybralo v roce 2018 přes 6,6 miliónu diváků. CinemArt tak má vedoucí pozici na trhu a jeho podíl na trhu za rok 2018 činí 40,8% v návštěvnosti. Na druhém místě je společnost Falcon s více než 4,5 milióny diváků a podílem na trhu 28,1%. Trojici největších distributorů uzavírá společnost Vertical Entertainment s podílem 12,7% a 2 milióny diváků. Český film si v roce 2018 při návštěvě kina vybralo přes 3,8 miliónu diváků a to představuje 23,3% z celkového počtu. Mohli si při tom vybrat z premiérovaných 79 tuzemských snímků.

V čele loňské návštěvnosti je s velkým náskokem film Bohemian Rhapsody, který v listopadu do kin uvedl CinemArt. Tento film není na prvním místě jen za rok 2018, aktuálně totiž v tržbách i návštěvnosti překonává snímek Avatar z roku 2009 a stává se tak nejúspěšnějším filmem od roku 1990. Dvojkou je za loňský rok očekávaný fantasy spektákl Avengers: Infinity War, uvedený společností Falcon, na který se do kin vydalo přes 630 tisíc diváků.  Nejnavštěvovanějším českým filmem roku 2018 se stala komedie Rudolfa Havlíka Po čem muži touží na celkovém třetím místě. Hned za ní je animák uvedený Falconem – Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená, následuje pokračování ságy Fantastická zvířata od společnosti Vertical.  V žebříčku TOP ten pak následují filmy Jurský svět: Zánik říše (CinemArt), Venom (Falcon), Padesát odstínů svobody (CinemArt), Úžasňákovi 2 (Falcon). Desítku nejúspěšnějších titulů pak uzavírá další český snímek společnosti CinemArt Tátova volha.

TOP 10 za rok 2018

Údaje o loňské návštěvnosti kin a výsledky společnosti CinemArt komentuje její programový ředitel Aleš Danielis slovy: „Rok 2018 byl pro česká kina velmi úspěšný a já mám velkou radost, že se CinemArt na tomto úspěchu výrazně podílel. Nejen, že jsme v loňském roce uvedli nejúspěšnější film novodobé historie, nejúspěšnější český film a nejúspěšnější film nezávislé evropské produkce (Fakjů pane učiteli 3), ale zároveň je celá řada filmů z naší nabídky mezi nominovanými filmy na ceny České filmové kritiky, Českého lva i Oscary. Divákům tak nabízíme nejen dobrou zábavu, ale i kvalitní umělecká díla, což je základním krédem naší společnosti.“ 

Díky narůstajícímu zájmu diváků o kvalitní i zábavné filmy v kinech a také vzhledem k připravované filmové nabídce by na rekordní rok 2018 měl navázat i rok 2019. Vysoký divácký zájem lze v první polovině letošního roku očekávat od mnoha filmů z distribuce CinemArtu, například hned na konci ledna se představí česká komedie Ženy v běhu, v únoru se na úspěch předchozích dílů pokusí navázat animovaný snímek Jak vycvičit draka 3 a francouzská komedie Co jsme komu zase udělali?. V dubnu přijde Iva Janžurová jako Teroristka ve stejnojmenném filmu od tvůrců Teorie tygra a v květnu se po Bohemian Rhapsody představí ve filmu Rocketman další hudební legenda a to Elton John. Před blížícími se prázdninami se v kině potkají domácí mazlíčci i mutanti, tedy filmy Tajný život mazlíčků 2 a X-men: Dark Phoenix.

ilustrační foto (archiv)

K uplynulému úspěšnému filmovému roku dodává ředitel distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč: “Rok 2018 byl opravdu skvělý. Po dvou letech se zase objevil na trhu divácký milionář, což je skvělé s ohledem na to, že když se objevil ten předchozí (Anděl Páně 2, pozn.red.), musela si na něj česká kina tehdy počkat skoro sedm let. Máme ve Falconu obrovskou radost z krásné oslavy 10 let studia Marvel ve formě megaúspěchu Black Panthera a hlavně Avengers: Infinity War, s další řadou filmů jsme si užili spoustu zábavy, stačí se jen podívat na žebříček. Zvládli jsme výborně nejednu distribuční výzvu, ať už to byl Prezident Blaník nebo Toman; potvrdili jsme si, že hraná česká pohádka je pořád živá a více než 300 tisíc diváků Čertího brka je toho důkazem.”

“Myslím, že v roce 2019 máme vynikající tituly, za všechny uvedu: Avengers: Endgame, Captain Marvel, hrané verze Lvího krále a Aladina, další Toy Story, Star Wars IX i nový kousek od Tarantina. Z českých titulů bych jmenoval Poslední aristokratku režiséra Jiřího Vejdělka podle úspěšného románu, animované Velké dobrodružství Čtyřlístku, Národní třídu podle bestselleru Jaroslav Rudiše či zanedlouho uvedený dojemný filmový příběh Na střeše režiséra Jiřího Mádla,” dodává Bradáč k výhledu na letošní rok.

I třetí největší distribuce Vertical Entertainment uvede letos očekávané tituly. Mezi ty největší patří pokračování Lego příběhu, komiksový Shazam!, filmový Pokémon s hlasem Ryana Reynoldse, dvojka úspěšného Psího poslání, pokračování Godzilly, hororu podle Stevena Kinga To a především komiksový Joker s Joaquinem Phoenixem.

Mezi nejočekávanější české tituly letoška patří bezesporu i velkolepý snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, který do kin pošle distribuční společnost Bioscop. Snímek je obsazen velkými hereckými jmény napříč Hollywoodem i Evropou.

-red-