První dojmy | Most! – nalaďte se na brutální dialogy a skvělý výkon Martina Hofmanna

Osmidílnou komediální minisérii Most! vysílá od pondělí 7. ledna Česká televize. Je to už šestá spolupráce scenáristy Petra Kolečka a režiséra a spoluautora scénáře Jana Prušinovského. Kromě už obvykle specifického humoru bude v seriálu slyšet i hodně šťavnatá čeština. „Drzý projekt“, jak ho sami tvůrci nazývají, považují po Okresním přeboru (2010) nebo Trpaslíkovi (2016) za svůj pravděpodobně nejpovedenější počin.

Most! (foto: Česká televize)

Nedivím se. Všude, kde se v předpremiéře Most! promítal, se při projekci ozýval mnohdy až nekontrolovaný smích přecházející v rykot. A nejinak tomu bylo i při promítání přímo v Mostě. (A to je dobrá zpráva, protože to znamená, že nadhled a humor nám divákům stále nechybí.) Podle scénáristy a autora námětu Petra Kolečka postavy seriálu vlastně nevědí, zda jsou rasisté, nebo naopak liberální humanisté. A právě na tom je vtip celé minisérie založen. Jisté ale je, že seriál nemá ambici nějak pojmenovávat Mostečany.

V dělnickém městě na severu republiky se diváci setkají se specifickou skupinkou nejrůznějších postaviček, jimž vévodí Luděk Říha. Je to trochu machýrek, na kterého potíže koukají z každého rohu. Často rychleji mluví než myslí. Martin Hofmann, který ho zahrál zcela skvostně, o něm říká: „Doufám, že Luděk není úplně beznadějný, já bych mu dal druhou, třetí i čtvrtou šanci. Dát mu jen druhou je totiž v jeho případě málo.“

V dalších neméně charakteristikou zajímavých rolích si zahráli Erika Stárková, Jitka Čvančarová, Jiří Schmitzer, Leoš Noha, Taťjana Medvecká, Michal Isteník, Zdeněk Godla a další.
Natáčelo se přímo v lokacích samotného Mostu – restauraci Severka, na Autodromu, v hotelu Cascade, v tamní nemocnici, v Obchodním centru Centrál, v kostele Nanebevzetí, v restauraci u Kalendů, v místní knihovně nebo  Chánově.

Most! (foto: Česká televize)

Režisér a spoluautor scénáře Prušinovský k tématu rasismu a homofobie, které v seriálu jenom kvetou, mimo jiné říká: „…Režisér Trainspottingu nebyl feťák a ti, co točí Batmana, nespí vzhůru nohama. Pořád opakuji: není důležité, co lidé říkají, jak se tváří, ale co ve skutečnosti udělají!…“

Most! se musí brát s nadhledem a je potřeba v něm ocenit autentičnost a odvahu mnohdy až brutálních dialogů, ze kterých ale během prvních dvou dílů, které jsem měla možnost vidět, vzešlo tolik vyvedených a originálních hlášek, že by se s nimi dalo vydláždit 1. náměstí v Mostě. Důležitou součástí minisérie je opět i soundtrack. Popové songy od Pet Shop Boys nebo třeba Cyndi Lauper vyšperkovávají atmosféru na výbornou.

Seriálu jednoznačně v redakci tleskáme a už se nemůžeme dočkat, jak si v dalších dílech povede hlavně seriálová Dáša!

 Každé pondělí ve 21.05


Dagmar Šimková, Totalfilm.cz

foto/video: Česká televize © 2018

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.