Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

První dojmy | Most! – nalaďte se na brutální dialogy a skvělý výkon Martina Hofmanna

Osmidílnou komediální minisérii Most! vysílá od pondělí 7. ledna Česká televize. Je to už šestá spolupráce scenáristy Petra Kolečka a režiséra a spoluautora scénáře Jana Prušinovského. Kromě už obvykle specifického humoru bude v seriálu slyšet i hodně šťavnatá čeština. „Drzý projekt“, jak ho sami tvůrci nazývají, považují po Okresním přeboru (2010) nebo Trpaslíkovi (2016) za svůj pravděpodobně nejpovedenější počin.

Most! (foto: Česká televize)

Nedivím se. Všude, kde se v předpremiéře Most! promítal, se při projekci ozýval mnohdy až nekontrolovaný smích přecházející v rykot. A nejinak tomu bylo i při promítání přímo v Mostě. (A to je dobrá zpráva, protože to znamená, že nadhled a humor nám divákům stále nechybí.) Podle scénáristy a autora námětu Petra Kolečka postavy seriálu vlastně nevědí, zda jsou rasisté, nebo naopak liberální humanisté. A právě na tom je vtip celé minisérie založen. Jisté ale je, že seriál nemá ambici nějak pojmenovávat Mostečany.

V dělnickém městě na severu republiky se diváci setkají se specifickou skupinkou nejrůznějších postaviček, jimž vévodí Luděk Říha. Je to trochu machýrek, na kterého potíže koukají z každého rohu. Často rychleji mluví než myslí. Martin Hofmann, který ho zahrál zcela skvostně, o něm říká: „Doufám, že Luděk není úplně beznadějný, já bych mu dal druhou, třetí i čtvrtou šanci. Dát mu jen druhou je totiž v jeho případě málo.“

V dalších neméně charakteristikou zajímavých rolích si zahráli Erika Stárková, Jitka Čvančarová, Jiří Schmitzer, Leoš Noha, Taťjana Medvecká, Michal Isteník, Zdeněk Godla a další.
Natáčelo se přímo v lokacích samotného Mostu – restauraci Severka, na Autodromu, v hotelu Cascade, v tamní nemocnici, v Obchodním centru Centrál, v kostele Nanebevzetí, v restauraci u Kalendů, v místní knihovně nebo  Chánově.

Most! (foto: Česká televize)

Režisér a spoluautor scénáře Prušinovský k tématu rasismu a homofobie, které v seriálu jenom kvetou, mimo jiné říká: „…Režisér Trainspottingu nebyl feťák a ti, co točí Batmana, nespí vzhůru nohama. Pořád opakuji: není důležité, co lidé říkají, jak se tváří, ale co ve skutečnosti udělají!…“

Most! se musí brát s nadhledem a je potřeba v něm ocenit autentičnost a odvahu mnohdy až brutálních dialogů, ze kterých ale během prvních dvou dílů, které jsem měla možnost vidět, vzešlo tolik vyvedených a originálních hlášek, že by se s nimi dalo vydláždit 1. náměstí v Mostě. Důležitou součástí minisérie je opět i soundtrack. Popové songy od Pet Shop Boys nebo třeba Cyndi Lauper vyšperkovávají atmosféru na výbornou.

Seriálu jednoznačně v redakci tleskáme a už se nemůžeme dočkat, jak si v dalších dílech povede hlavně seriálová Dáša!

 Každé pondělí ve 21.05


Dagmar Šimková, Totalfilm.cz

foto/video: Česká televize © 2018

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast