Febiofest ocení mimo jiné oscarového režiséra i legendární českou herečku

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest letos opět nabídne pestrou paletu děl nejen současné světové kinematografie, ale znovu do Prahy přiveze také několik zajímavých filmařů. Jedno z festivalových ocenění – Kristiána – si kromě české herečky Jiřiny Bohdalové například odnese i držitel Oscara a Zlatých palem z festivalu v Cannes, dánský režisér Bille August. Festival bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 21. března 2019 v Obecním domě v Praze a bude probíhat do 29. března. Projekce letos proběhnou v 17 kinosálech. Následně odstartují festivalové ozvěny v dalších 15 městech.

Bille August

Pouze osm režisérů získalo za celou existenci festivalu v Cannes Zlatou palmu dvakrát. Jedním z nich je i čerstvý sedmdesátník Bille August. Dánský režisér se do Prahy nechystá poprvé, už v roce 1997 zde totiž natáčel celovečerní snímek BídníciLiamem Neesonem a Umou Thurman. V roce 1989 získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film stejně jako Zlatou palmu v Cannes (1988) se snímkem Pelle Dobyvatel, v roce 1992 Zlatou palmu za film S nejlepšími úmysly a ve své filmografii má například i dva filmy o mladém Indiana Jonesovi. Loni mohli diváci na Febiofestu vidět jeho nový snímek 55 schodůHelenou Bonham Carter a Hilary Swank v hlavních rolích. Bille August, který točil s hollywoodskými hvězdami od Meryl Streep přes Winonu Ryder až po Antonia Banderase, převezme cenu Kristián za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na slavnostním zakončení Febiofestu 28. března. Festival uvede jeho filmy Pelle Dobyvatel, Tiché srdce, Dům duchů, S nejlepšími úmysly a také jeho nejnovější snímek Šťastný to muž, který zde bude promítán premiérově.

Bille August

Nová sekce Classics

Během devíti dnů nabídne festival v Praze více než 150 filmů v šestnácti sekcích a jednou z nejvyhledávanějších bude jistě nová sekce Classics. Po loňském úspěchu jubilejní sekce Best of byl letos vytvořen trvalý prostor pro nově restaurovaná a digitalizovaná klasická díla světové kinematografie. Během festivalu tak bude letos možné vidět například přesně 50 let starý BazénAlainem Delonem a Romy Schneider, Nebe nad Berlínem režiséra Wima Wenderse či Zběsilost v srdci Davida Lynche. Diváci uvidí ale také režisérskou verzi hororového Vymítače ďábla Williama Friedkina nebo zásadní dílo Věry Chytilové a kameramana Jaroslava Kučery Sedmikrásky.

Bazén (foto: archiv)

Dokumenty

Mezi deseti dokumentárními snímky v sekci Docs bude největším hitem exkluzivní projekce dokumentárního snímku režiséra Pána prstenů Petera Jacksona s názvem Nikdy nezestárnou. Film je složený z remasterovaných původních záběrů zachycujících období I. světové války pohledem běžných lidí a vojáků, který filmaři vytvořili ze 100 hodin materiálu více než sto let starých. Dalšími zajímavými dokumenty budou snímky Westwood: Punkerka, ikona, aktivistka o známé britské módní návrhářce Vivienne Westwood či Friedkin Uncut o nekonvenčním režisérovi kultovních snímků (např. Francouzská spojka, Vymítač ďábla, Dvanáct rozhněvaných mužů) Williamu Friedkinovi. Ve světové premiéře diváci uvidí také dokument o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi Jaroslav Kučera Zblízka.

Nikdy nezestárnou

Distribuční předpremiéry

Sekce představující distribuční premiéry, komedie, historická dramata či herecké hvězdy přinese velmi zajímavé snímky z aktuální tvorby, ať už jde o životopisné drama Bílá vrána režiséra a především herce Ralpha Fiennese o tanečníkovi a choreografovi Rudolfu Nureyevovi a jeho útěku ze Sovětského svazu v roce 1961, německo-italský thriller Nikdy neodvracej zrak oscarového režiséra Floriana Henckela von Donnesmarsk (např. Životy těch druhých) či exkluzivně uváděnou americkou kriminální romanci Kdyby ulice Beale mohla mluvit režiséra Barryho Jenkinse, jehož oscarový snímek Moonlight byl již v minulosti na Febiofestu uveden.

Culinary Cinema

Culinary Cinema

Ve velmi oblíbené kulinářské sekci festival letos nabídne ve třech dnech tři neopakovatelné zážitky. V pátek 22. března se promíchá Maroko s Francií ve snímku debutujícího Jeana-Philippa Gauda Tazzeka o lásce k vaření a migraci, aby si diváci následně vychutnali speciální menu k tomuto filmu od šéfkuchaře Lukáše Čížka. V sobotu 23. března se chystá Velká žranice Marca Ferreriho o opulentních gastro orgiích směřujících k jedinému cíli… Pro přeživší poté připraví šéfkuchaři Filip Sajler, Martin Staněk a Lukáš Čížek menu v podobném duchu. Neděle potom bude patřit Španělsku, dokumentárnímu snímku Albert Adrià, génius v kuchyni režisérů Jimiho Loomise a Laury Collado o cestě za michelinskými hvězdami. Večeři inspirovanou tímto filmem uvaří Filip Sajler. Partnerem sekce Culinary Cinema je společnost Potten & Pannen – Staněk a její Gourmet Academy.

Velká žranice

Festival bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 21. března 2019 v Obecním domě v Praze a bude probíhat do 29. března. Slavnostní zakončení včetně vyhlášení vítěze sekce Nová Evropa, Amnesty International Febiofest Award či soutěže I ty jsi filmařem proběhne ve čtvrtek 28. března v CineStar Anděl. Projekce budou tradičně ke zhlédnutí v multikinech CineStar Anděl, CineStar Černý Most, v kině NFA Ponrepo a v Městské knihovně. Do regionů se Febiofest vydá od 1. do 18. dubna 2019 a bude zahrnovat města: České Budějovice, Hradec Králové, Plzeň, Beroun, Pardubice, Jihlava, Ostrava, Mikulov, Kladno, Liberec, Děčín, Olomouc, Uherské Hradiště, Chomutov a Zlín.

Vstupné a akreditace
Vstupné na jednotlivá představení je 99 Kč.
Cena diváckých akreditací na 3 dny je 699 Kč, na 5 dnů 999 Kč a na 9 dnů 1699 Kč.
Vstupné na film a exkluzivní večeři v sekci Culinary Cinema je 1190 Kč.
Předprodej diváckých akreditací a vstupenek na filmově-kulinářské večery je již zahájen na www.febiofest.cz.

-red-
zdroj: G. Vágner, T. Jiravová
foto: archiv