Autor románu Simon Mawer o Skleněném pokoji (video)

Příběh očekávaného filmu Skleněný pokoj je inspirovaný vznikem legendární vily Tugendhat. Film je adaptací stejnojmenného románu Simona Mawera. V následujícím videu hovoří sám autor knižní předlohy o jejím vzniku. Román se stal světovým bestsellerem, byl přeložen do desítek jazyků a byl nominován na prestižní literární ocenění The Man Booker Prize. Skleněný pokoj bude mít slavnostní premiéru 12. března v brněnském Univerzitním kině Scala, do široké distribuce vstupuje 14. března.

„Nejprve jsem přijel do Brna kvůli mé knize o Mendelovi. Protože zde žil. Vilu jsem tehdy navštívil jako turista a nadchla mě. Jenomže v té době mne žádný příběh nenapadl. To se stalo až o deset let později při druhé návštěvě. Znovu jsem navštívil vilu a začal vymýšlet příběh. Nechtěl jsem psát o skutečné rodině, která tu žila,“ vzpomíná na vznik románu Skleněný pokoj spisovatel Simon Mawer. 

Režisér Julius Ševčík prozrazuje, jaká byla jeho představa o možném filmu při čtení románu Skleněný pokoj.Moje první myšlenka byla na lidský experiment. V přeneseném smyslu pro mě vila představovala symbolickou zkumavku, do které se vsadí lidské osudy a chemický proces je v čase proplete a navždy změní. Vilu jsem vnímal jako prostor, který doslova nutí ke svobodě. V příběhu ožívají tajemství, smysly a touhy obyvatel. Historický příběh o vášni, která může vest k záhubě i ke štěstí plný emocí a zvratů, mi přišel pro filmovou adaptaci ideální,“ říká režisér.

Uvedení filmu Skleněný pokoj doprovází výstava filmových kostýmů Kataríny Štrbové Bielikové. V prostorách vily Tugendhat potrvá ještě do 11. března. V den premiéry budou kostýmy vystaveny v premiérovém kině Scala.

-red-
zdroj: U. Donátová
foto/video: Bioscop/In Film/Rudolf Biermann