Katarína Štrbová-Bieliková: Herečky ze Skleněného pokoje měly neskutečný počet kostýmů (video)

Držitelka Českého lva za kostýmy k filmu Masaryk Katarína Štrbová-Bieliková pokračuje ve spolupráci s režisérem Juliem Ševčíkem dál. Nejnověji navrhovala kostýmy k filmu Skleněný pokoj, který bude mít slavnostní premiéru 12. března. Do široké distribuce se hvězdně obsazené drama natočené podle románu Simona Mawera podívá o dva dny později, 14. března. Podívejte se na video, ve kterém úspěšná kostýmní výtvarnice hovoří o své práci na filmu.

“Knižní předlohu jsem četla, ještě než jsem dostala tuhle nabídku. Říkala jsem si tehdy, že by to byl parádní film, který bych moc ráda dělala. A ono to nakonec tak dopadlo,” vypráví o prvním setkání s příběhem filmu Štrbová-Bieliková.

“Když jsem se ocitla v tom naprosto současném a moderním prostoru, přestože je devadesát let starý, říkala jsem si, že soudobá móda by v koexistenci s tímto moderním prostorem působila směšně. Takže jsem se inspirovala spíše mondénním stylem tehdejších hvězd a studovala jsem třeba soudobý Vogue a podobně. Líbil se mi ten minimalismus, který dokonale navržená vila evokuje,” vysvětluje výtvarnice, proč se nedržela do puntíku tehdejšího módního diktátu.

Skleněný pokoj je fiktivní příběh. Nemá tedy reálné postavy. Ale soudobé reálné postavy sloužily Kataríně Štrbové-Bielikové jako inspirace.
Práce začíná schůzkami s režisérem, pokračuje kostýmními testy s jednotlivými herci. Následně přichází samotné navrhování. Nejdříve jde o velmi jednoduché technické kresby. Dotahování detailů s konkrétními materiály přichází až úplně nakonec.
“Skleněný pokoj byl hodně živý proces. Byl velmi promyšlený do jednotlivých obrazů. Každá z hereček má kolem 25 kostýmů, v různých obrazech a situacích.”

Skleněný pokoj (foto: Bioscop)

Uvedení filmu Skleněný pokoj doprovází výstava filmových kostýmů Kataríny Štrbové Bielikové, která je umístěna v prostorách vily Tugendhat v Brně až do 11. března.
Román Simona Mawera Skleněný pokoj se stal světovým bestsellerem, byl přeložen do desítek jazyků a byl nominován na prestižní literární ocenění The Man Booker Prize.
Skleněný pokoj vznikl v produkci Společnosti IN Film Rudolfa Biermanna, producenta divácky úspěšných snímků Účastníci zájezdu, Obsluhoval jsem anglického krále či Masaryk. Vedle hvězd jako Carice van Houten nebo Hanna Alström se ve filmu objeví i dva herci, kteří jsou držiteli ocenění pro nejlepší evropské herce – Claes Bang a Alexandra Borbély. Ve filmu hraje kromě Karla Rodena i další řádka vynikajících českých herců.

-red-
foto/video: Totalfilm, Bioscop, In Film © 2019