Nepřehlédněte

Recenze | Mads Mikkelsen prochází ledovým peklem – Arctic je povedený debut

Úspěšný tvůrce hudebních videí, krátkých filmů a reklam, brazilský rodák Joe Penna natočil povedený debut. Film Arctic: Ledové peklo měl předpremiéru na Febiofestu. Od čtvrtka je v českých kinech. Ledovému peklu čelí herec Mads Mikkelsen jako Overgård. Na něm celý snímek stojí a padá. Ve filmu mu většinou vleže sekunduje Maria Thelma Smáradóttir, která hraje zraněnou ženu. Tu přeživší hrdina zachrání z havarované helikoptéry.

Arctic: Ledové peklo (foto: Bohemia MP)

Sympatické je, že příběh nezačíná klasicky přípravou na cestu a následným ztroskotáním. Penna, diváka „uvede“ rovnou do každodenní rutiny hrdiny. Přežívá uprostřed nehostinné ledové krajiny zasypané sněhem a nevzdává se. Sledujeme jeho každodenní souboj s drsnou přírodou: přežívá v troskách letadla, každý den obnovuje obrovský nápis SOS, který vyhrabal do zmrzlého sněhu, loví ryby, aby měl co jíst a snaží se obnovit rádiové spojení. Zůstaly mu také digitální hodinky, takže má pojem o čase. Okolo něj je ale divočina, v níž se pohybuje lední medvěd, který představuje obrovskou hrozbu a jehož teritorium je obrovské.

Jednoho dne se objeví helikoptéra, která by se mohla stát jeho spásou, ale celá akce špatně skončí a Overgård nakonec z trosek vrtulníku vysvobodí už zmíněnou ženu. Má poraněné břicho a tím pádem nejistou budoucnost. Náš hrdina se ji ale rozhodne zachránit a postará se o ni. Když už mu po několika dnech dojdou všechny nápady a ženin stav se nelepší, ba naopak, rozhodne se risknout cestu ke vzdálené sezónní stanici. To je sice riskantní rozhodnutí, ale v danou chvíli jediná naděje.

Arctic: Ledové peklo (foto: Bohemia MP)

Co všechno se po cestě přihodí je asi více méně jasné i z traileru. Co ale snímek Arctic: ledové peklo odlišuje od ostatních podobných, je to, že na první místo je postavena emocionalita hlavního hrdiny. Film si zakládá na studii lidskosti, svědomí, odvahy, víry a vlivu, který je nezastupitelný, když máte někoho vedle sebe a nesete za něj do určité míry zodpovědnost, v tomhle případě navíc ženu, která je nesoběstačná a ještě je matkou, jak náhodou zjistí.

Arctic: Ledové peklo (foto: Bohemia MP)

Ve snímku padne minimum dialogů, a tak se divák soustředí hlavně na Mikkelsonovu výtečnou řeč těla. Netroufám si tvrdit, že by to byla hercova životní role, ale rozhodně to mohla být jeho životní zkušenost. (Osobně s ním mám nejraději snímek Po svatbě, který s ním v roce 2006 natočila Susanne Bier).
Natáčení probíhalo na Islandu v náročných podmínkách a za jednu z jeho nejzapeklitějších potíží lze považovat snahu kameramana jednotlivé scény zachytit beze stop. Ty po sobě ve sněhu a ledu nechával třicetičlenný štáb.
O hudbu se postaral Joseph Trapanese, americký skladatel a někdejší spolupracovník dua Daft Punk, který se podílel také na dva roky starém soundtracku ke snímku Největší Showman.

 

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 75%
  75
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 75%
  75
 • Hudba - 70%
  70
 • Vizuál - 70%
  70

Arctic: Ledové peklo (2019)

Snímek stojí a padá na Mikkelsonovi. Osobně mě těší vidět ho na plátně v takhle minimalistickém příběhu, který mu velmi dobře sedí. Z pohledu diváka oceňuji také to, že režisér divákovi nechává trochu prostoru na vlastní fantazii. Máte-li tedy náladu na kopce nekonečného ledu a sněhu, chcete-li se přistihnout, jak si vážíte pohodlné sedačky a bezpečí kinosálu, vydejte se na film do kina.

73 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Bohemia Motion Pictures © 2019

Arctic: Ledové peklo
Drama / Dobrodružný
Island, 2018, 97 min
Premiéra: 28. 3. 2019 Bohemia MP
Režie: Joe Penna
Scénář: Joe Penna, Ryan Morrison
Kamera: Tómas Örn Tómasson
Hudba: Joseph Trapanese
Hrají: Mads Mikkelsen, Maria Thelma Smáradóttir

%d blogerům se to líbí: