Vybrali jsme nejlepší filmy podle Stephena Kinga

Již tento týden vstupuje do českých kin adaptace románu Řbitov zviřátek od Stephena Kinga a jelikož filmů podle jeho předloh není nikdy dost, je načase si připomenout ta nejpovedenější filmová zpracování tohoto mistra literárního hororu.

Řbitov zviřátek (foto: CinemArt)

Filmů, které vznikly bezprostředně podle předloh Stephena Kinga nebo i těch, které jím byly pouze vzdáleně inspirovány, je nespočet. I z toho důvodu se kvalita jednotlivých adaptací přirozeně pohybuje od těch vyloženě špatných (za všechny například Trávníkář, který dopadl tak bídně, až se filmové studio New Line uvolilo smazat Kingovo jméno z filmu jako zdroj inspirace), přes průměrné (lehce zbytečná a neoriginální druhá adaptace Carrie z roku 2013) až po ty nejlepší.
Do výčtu nejzdařilejších Kingových adaptací se samozřejmě nevešly všechny filmy, jež by si to zasloužily. Zmínku si tak zaslouží např. Misery nechce zemřít (1990) v čele s oscarovou Kathy Bates, nebo Mlha (2007), která vás udrží na špičkách až do ojediněle vynikajícího finále. Opomenout nemůžeme ani nedávný televizní seriál Castle Rock (2018) se skvělou atmosférou a slušným hodnocením diváků. King osobně napsal 10 dílů a také je produkoval. Snímky, které jsou uvedeny níže, jsou řazeny dle roku, kdy vstoupily do kin.

Carrie (1976)

Carrie (1976)

Brilantní adaptace režiséra Briana De Palmy na motivy prvního vydaného románu Stephena Kinga se naplno pouští do problematiky šikany a zároveň otevírá otázku telekineze až s neostýchavou drzostí. Příběh tiché dívky, kterou trýzní spolužáci, zatímco ji její matka, náboženská fanatička, vychovává v téměř naprosté izolaci, disponuje značnou dávkou empatií vůči jakkoliv rozporuplnému jednání hlavní hrdinky. Díky tomu i jedinečnému výkonu Sissy Spacek v titulní roli je Carrie natolik znepokojivá záležitost, kterou ani zub času doposud neobrousil.

Osvícení (1980)

Osvícení (1980)

Na otázku, jak se vydařila tato adaptace, má Stephen King jednoznačnou odpověď, a to sice že vůbec. I přesto, že sám autor s výsledným počinem nebyl spokojen, režiséru Stanleymu Kubrickovi se podařilo z předlohy vykřesat kultovní záležitost a zároveň jeden z nejděsivějších hororů všech dob. Hlavní postava, spisovatel Jack Torrance, potřebuje pro psaní nové knihy klid, a proto se i se svou rodinou uchýlí do odlehlého horského hotelu, kde se začne dít jedna podezřelá věc za druhou. A jako by nestačilo, že za kamerou dělá divy jeden z největších režisérů všech dob, před kamerou Osvícení vládne geniální a šílený Jack Nicholson.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Je až k nevíře, že tento divácky tolik vděčný a oblíbený film v době svého uvedení v kinech, i přes nadšené reakce kritiky, zcela propadl. Příběh o nevinném odsouzenci Andym Dufresnovi (Tim Robbins) a jeho přátelství se spoluvězněm Redem (Morgan Freeman) je humánní sondou do tématu oprese a naděje. Vykoupení z věznice Shawshank bylo nominováno na sedm Oscarů, nicméně v daném roce mu veškerá ocenění vyfouknul jiný diváky milovaný snímek, Forrest Gump.

Zelená míle (1999)

Zelená míle (1999)

Zelená míle je svým způsobem duchovním příbuzným Vykoupení z věznice Shawshank. Nejen, že oba dva filmy dokazují, že Stephen King není pouze králem hororu, ale i velkých dramat, ale zároveň je ještě spojuje režisér Frank Darabont. Na výsledku lze vidět, že Darabont k textu předlohy přistupuje až s náboženskou úctou. Skvělé výkony Toma Hankse a Michaela Clarka Duncana povyšují tento tříhodinový epos na jedinečnou záležitost.

To (2017)

Jeden z nejznámějších románů Stephena Kinga se dočkal již nejednoho filmového a televizního zpracování. Nebývá zvykem, aby opakované adaptace přinesly vždy něco nového a především kvalitního do již zpracované látky, nicméně režiséru Andymu Muschiettimu, se před dvěma lety povedl takový menší zázrak a z úsměvu ikonického klauna Pennywise opět mrazilo v zádech. O to víc se tak máme na co těšit v září tohoto roku, kdy by do kin mělo vstoupit pokračování tohoto diváckého hitu.

Řbitov zviřátek (2019)

Manželský pár (Jason Clarke a Amy Saimetz) spolu se svými dvěma dětmi se přestěhuje na venkov, kde se v lesích ukrývá hřbitov, na kterém tamní děti odpradávna pohřbívají své domácí mazlíčky. Poté, co jejich soused (John Lithgow) nalezne mrtvého kocoura jejich dcery, prozradí rodičům, aby ho co nejdříve zakopali na zvířecím hřbitově. Kocour se totiž vrátí. Již druhá adaptace tohoto románu o (ne)vyžádaném zmrtvýchvstání se setkala s vesměs pozitivní kritikou a dle aktuálního konsensu se jedná o zdařilejší počin než předcházející Řbitov zviřátek z roku 1989.

Naši recenzi můžete očekávat ve čtvrtek 11. dubna a zatím si čekání můžete zkrátit filmem o filmu nebo soutěží o knižní předlohy a audioknihy (10. dubna).

připravil: Pavel Bárta
foto/video: archiv, Warner Bros, CinemArt, Totalfilm