Finále Plzeň přichystalo krom jiného i 11 premiér

Ve čtvrtek 11. dubna začne 32. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. V letošním programu diváci najdou mimo soutěžních snímků i 11 premiér a exkluzivních předpremiér. Zahajovacím filmem v pátek 11. dubna bude světová premiéra cestovatelské filmové pocty pánům Hanzelkovi a Zikmundovi s názvem Cesta jako žádná ze sta.
Program nabídne v šesti dnech divákům 124 projekcí, filmy v 5 soutěžních a 10 nesoutěžních sekcích, doprovodné koncerty, autorská čtení a mimo jiné také třeba venkovní silent kino s maratony nových seriálů České televize Most! a Zkáza Dejvického divadla. Tvářemi festivalu, průvodci zahájením a zakončením a moderátory diskuzí budou i letos herci Jan Cina a Petr Vančura.

V programu premiér a předpremiér je třeba poslední případ Detektivů od Nejsvětější trojice Živé terče, dokument o Tomáši Baťovi Baťa, první globalista, nový dokument Theodory Remundové Moje století nebo vítěz Febiofestu, slovenské drama Ostrým nožem. V Plzni budou moci diváci vidět i novinku Víta Karase s Ondřejem Vetchým Beze stopy a další tituly, které ještě nikde nebyly k vidění.

Novinkou letošního ročníku je, že se do této soutěžní sekce mohly hlásit i filmy, které vznikly pouze v české koprodukci a měly premiéru v roce 2018. V programu se tak objeví například polský film Útěk, nebo rumunský film Nevadí mi, že se do dějin zapíšeme jako barbaři. Kromě výše jmenovaných jsou v této sekci zařazeny loni premiérované filmy: Domestik, Hastrman, Chata na prodej, Toman, Jan Palach a letošní vítěz Českých lvů, film Olma Omerzu Všechno bude.

Finále bude letos hostit jako již tradičně Měšťanská beseda, dále DEPO2015Anděl Music BarCafé RegnerMōōVEMENT a Kopeckého sady. Kompletní program festivalu, který letos uvede 124 projekcí, filmy v 5 soutěžních a 10 nesoutěžních sekcích, je k nalezení zde: https://film.festivalfinale.cz

Vybrané festivalové projekce doprovodí jako každý rok filmové delegace tvůrců a herců, jejichž jména postupně přibývají. Účast zatím přislíbili například Michal a Šimon Cabanovi, kteří uvedou film Panovnice, Petra Nesvačilová, Halka Třešňáková, Jiří Havelka za snímek MarsJan Budař představí Hovory s TGM, Jaromír Hanzlík dorazí na promítání Léta s gentlemanemOndřej Trojan, Kristýna Boková a Kateřina Winterová seznámí diváky s filmem TomanRadka Třeštíková, Rudolf Havlík v Plzni uvedou snímek Po čem muži touží. Režisér David Ondříček pohovoří o svém dvoudílném televizním snímku Dukla 61. Herečka Marika Šoposká se objeví v delegaci k televiznímu filmu Beze stopy.

Zakoupit si vstupenky na jednotlivé filmy z programu 32. ročníku Finále Plzeň bude možné od 1. dubna, výhodné vícedenní akreditace dokonce již od pátku 29. března. Také letos platí možnost speciální nabídky pro studenty. Akreditace i vstupenky mohou filmoví fanoušci získat online, nebo přímo během festivalu na prodejních místech v Měšťanské besedě a DEPO2015 (pouze vstupenky). Novinkou letošního roku je v Měšťanské besedě možnost platby kartou, formou Apple Pay a stravenkami, určenými pro kulturní vyžití. Podrobnosti o vstupenkách najdete tady a o akreditacích na odkaze zde.

-red-