Nepřehlédněte

Do kin vejde opět Godzilla: 5 nejlepších filmů o japonském legendárním monstru

Monstrum zvané Godzilla se poprvé na plátnech kin objevilo v roce 1954 a od té doby o něj zájem v žádném případě nepolevil. Ba naopak po více než 30 filmových zpracováních přichází tento čtvrtek do kin nová kapitola zvaná Godzilla II Král monster. Je tedy načase ohlédnout se zpět a připomenout si 5 nejlepších snímků s Godzillou v hlavní roli.

Od první chvíle, co do dějin kinematografie vstoupil japonský obří netvor zvaný Godzilla, formoval nejen způsob, jakým jsou filmová monstra obecně zobrazována, ale zároveň i to, skrz jakou perspektivu je diváci vnímají. Ač kvalita jednotlivých adaptací osciluje se stejnou pravidelností jako sinusoida, dvě věci nejdou Godzille upřít; toto monstrum si nadobro vydobylo nezpochybnitelné místo ve filmové historii a divácká adorace ani zdaleka nebere konců. Právě proto můžete nyní zhlédnout například několik anime filmů o Godzille na Netflixu a především od čtvrtka zajít do kina i na Godzilla II Král monster.

Vybrané snímky, které se řadí k těm nejzdařilejším, jsou uvedeny dle roku, kdy vstoupily do kin.

Godzilla (1954)

Film, kterým veškerá mánie kolem Godzilly započala, již v dnešní době bezchybných CGI efektů může působit lehce zastaralým dojmem, nicméně vážnost tématu, které alegorizuje, má stále schopnost ojedinělé rezonance. Režisér Iširó Honda sice stvořil legendární monstrum, ovšem v jádru snímku najdeme podobně působivý činitel, a to umělecké přetavení Japonska v poválečné éře následující po atomovém bombardování ze strany USA. Vznikla tak vize, potažmo i příšera, jednak omamná, jednak děsivá.

Mothra tai Godzilla (1964)

Deset let po první Godzille přivedl tento snímek dohromady dvě supermonstra – Godzillu a Mothru. Spárování dvou netvorů v jednom filmu byl tah do té doby nevídaný a ve výsledku nadmíru účinný. Mothra tai Godzilla se zařadil mezi klasické, až kultovní, snímky o nestvůrách a z Mothry samotné se vyklubal jeden z ikonických a nejpovedenějších soupeřů Godzilly.

Americký plakát snímku Mothra Tai Godzilla (1964)

Godzilla VS Destoroyah (1995)

Tento snímek se ostatním adaptacím vymyká především mohutnou klenutostí svého příběhu a silným emocionálním dopadem na diváka. Bez většího spoilerování lze naznačit, že boj Godzilly o pouhé přežití není tentokrát jen zástěrkou pro efektivní souboje, nýbrž něčím, co je potřeba brát vážně s dostatečným respektem.

Godzilla vs Destoroyah

Godzilla (2014)

Reboot Godzilly producentského studia Warner Bros. kromě ústředního monstra láká i na velká hollywoodská jména jako Bryan Cranston, Aaron Taylor-Johnson či Elizabeth Olsen, případně i legendu francouzského filmu Juliette Binoche. Příběh se tu rozlévá mezi lidské postavy a samotné monstrum. Ač Godzilla rozpoutá intenzivní monstr akci až ke konci snímku, všudypřítomný plíživý děs dokáže navodit správný zlověstný tón, což je i nejsilnější stránkou tohoto počinu.

Šin Godžira (2016)

Tak jako původní film Godzilla z roku 1954 znázorňoval reálnou sílu destrukce tehdejší společnosti, podobně i Šin Godžira z roku 2016 staví na realistickém tónu a pokládá otázku, jak by reagovala současná japonská vláda v případě, že by se Godzilla vydrala na zemský povrch. Zčásti fascinující náhled na japonskou politiku a zčásti vynikající blockbuster – toto zpodobnění Godzilly by vás rozhodně nemělo minout.

Šin Godžira

Godzilla II Král monster (2019)

Sequel Godzilly z roku 2014 si pod svou režisérskou taktovku vzal Michael Dougherty, který má na svém kontě snímky jako Superman se vrací či X-Men 2. Minimálně akční sekvence by tak měly být ve zkušených rukách. Ve filmu se můžete těšit například na Millie Bobby Brown, Veru Farmigu či Sally Hawkings. Již tento čtvrtek se můžeme přesvědčit o tom, jakým způsobem se tento snímek zapíše do godzillovského kanónu a zdali zamíchá i s pořadím těch nejlepších filmů o tomto japonském, věčně fascinujícím monstru.

připravil: Pavel Bárta
foto/video: Totalfilm.cz, Vertical Entert., archiv © 2019

%d blogerům se to líbí: