Pocta českému filmu ve 34 městech po celém Česku

Historicky největší putovní filmová akce KINEMATOGRAF 100 začala 1. června v Přerově a skončí 10. července v Brně. Nabídne unikátní projekce slavných českých filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými osobnostmi československého filmu. Akce se koná ke 100. výročí českého optického průmyslu. Nejbližší představení se koná 9. června v Hradci Králové, o dva dny později pak ve Zlíně na Zámku za účasti režiséra Roberta Sedláčka a herečky Evy Vrbkové.

Rodina je základ státu (foto: Bontonfilm)

Festival bude i symbolickým a bohužel definitivním rozloučením s tvorbou a distribucí filmů na 35mm filmovém materiálu. Akce se uskuteční ve 34 městech ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekce filmů z filmového pásu i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat v kinech, ale i ve formě open air projekce historicky první promítací maringotkou Lady Pavla Čadíka. Program a produkci zajišťuje iniciátor a organizátor velkých akcí (LFŠ, Projekt 100 …) – filmový nadšenec Jiří Králík. Struktura programu všech měst je stejná –  podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a  projekce slavného českého filmu z 35mm kopie.K naprosté unikátnosti festivalu přispívá především osobní účast významných osobností  československého filmu  a většina z nich dokonce i s významným jubileem. Diváci se tak mohou těšit např. na setkání a vzpomínky E.Balzerové, J.Šofra, R.Sedláčka, J.Nohavici, R.Špačka, O.Malého,  F.A.Brabce , J.Mádla, S.Gedeona, M.Janka, V.Hanzela, J.Polákové, T.Vorla ,M.Jíchy, M.Cieslara, J.Macháčka, M.Donutila, M.Lasici, M.Huby, V.Morávka, E.Vrbkové, I.Bareše, V.Křístka, T.Motla, B.Slámy, B.Seidlové, K.Smyczka, J.Špalka, Z.Svěráka, J.Macháně, J.Pecharové, P.Fialy, J.Jakubiska, P.Měcháčka, P.Nového, P.Zedníčka a dalších. Osobnosti doplní i místní organizátoři filmových projekcí, kteří rovněž dostanou symbolickou cenu Rytíř filmového pásu.

Nuda v Brně


Festival vznikal na základě silných osobních příběhů, ale i významných výročí. Kromě jubilantů-hostů připomeneme především 100. let českého optického průmyslu (podle tohoto výročí se jmenuje celý festival i doprovodná výstava Meopty), ale  i 100. let podnikání R.Jelínka. Kromě těchto připomeneme i další důležitá výročí naší kinematografie – 25.let trvání ceny Český lev, 10 let od začátku masivní digitalizace českých kin a konce 35mm formátu.

Festival nezískal podporu MKČR ani Státního fondu na podporu české kinematografie, takže se koná jen díky finanční podpoře měst a krajů. Ale i firem a institucí.  

-red-