TOP nejlepších filmů Quentina Tarantina

Quentin Tarantino se tento týden vrací do kin se svým 9. filmem Tenkrát v Hollywoodu, což poskytuje ideální záminku k přezkoumání jeho dosavadní tvorby. Vybrali jsme tak čtyři snímky, které nejlépe definují unikátní režijní styl Tarantina, a jež zároveň navždy ukotvily jeho jméno v dějinách kinematografie a pop kultury.

Pulp Fiction (1994)

Většina filmových diváků si jméno Quentina Tarantina automaticky spojuje s jeho dnes již kultovním snímkem Pulp Fiction; a není se čemu divit. Tento snímek se krom bezpochybných kvalit, které nabízí, zapsal do historie filmu především tím, jak obrovský vliv měl na celé generace dalších filmařů a filmů obecně. Pulp Fiction svým způsobem přepsalo vypravěčské struktury a celkový rytmus filmařiny, především ale poskytlo nestárnoucí definici toho, co je cool.

Jackie Brown (1997)

Nejumírněnější a nejméně násilný počin Tarantina je zároveň i jeho nejněžnějším a rozhodně jedním z nepovedenějších. Ač je většina Tarantinových filmů spojována s přemírou krve a hysterického (či až hystericky vtipného) násilí, Jackie Brown exceluje především jako milostný příběh. Oproti ostatním snímkům není Jackie Brown tak okázalá, ale ukazuje nám lidskou stránku Tarantina, která zůstává většinou skryta kvůli (až) sadistickému zacházení s postavami.

Jackie Brown

Kill Bill 1 & 2 (2003 a 2004)

Kill Bill byl původně zamýšlen jako jeden film, ovšem kvůli nadmíře natočeného materiálu byl nakonec rozdělen na dvě části. I přesto je nejlepší považovat Kill Bill za jedno kompaktní dílo. První část obsahuje jedny z nejlepších akčních sekvencí v Tarantinově tvorbě a je skrz naskrz prošpikována popkulturními odkazy. Druhá část je překvapivě tlumenější, ale o to více emotivní a po vše stránkách vyzrálá. Oba filmy fungují jako pomyslné jin a jang, a i když tempo celku není vždy konzistentní, Kill Bill nabízí přehršel nezapomenutelných a nezaměnitelných momentů.

Kill Bill

Hanebný pancharti (2009)

Hanebný pancharti sice nedrží tak dobře pohromadě jako ostatní snímky Quentina Tarantina, ale bez pochyby jsou jedním z jeho nejzábavnějších filmů. Krom komediálnosti spoléhají i na skvělé herecké výkony v čele s Christophem Walztem, jenž zde zosobňuje čiré nacistické zlo. Hanebný pancharti mají spoustu plusů, ale nejzapamatovatelnější jsou díky úvodní patnáctiminutové a do největšího detailu vypilované scenáristické lahůdce, a pak samotnému závěru snímku, kdy se Tarantino nenechal spoutat historickými fakty a představil nečekaný alternativní vývoj druhé světové války.

Hanebný pancharti

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Nejnovější snímek Quentina Tarantina má premiéru tento čtvrtek, 15. srpna, a tak již brzy uvidíme, na jakou příčku se Tenkrát v Hollywoodu zařadí v celkovém přehledu všech jeho filmů. Tenkrát v Hollywoodu si světovou premiéru odbylo na letošním festivalu v Cannes, kde sesbíralo pozitivní reakce. Snímek je ve své podstatě milostným dopisem hollywoodskému filmovému průmyslu 60. let a krom fiktivních postav pracuje i s reálnými známými osobnostmi jako herečkou Sharon Tate a zločincem a fanatikem Charlesem Mansonem.

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Falcon, AČFK © 2019