Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze: Ritchie frčí! Gentlemani jsou plní energie a vtipu

Britský režisér a scenárista Guy Ritchie je zpátky v nejlepší kondici. Film Gentlemani s hvězdným obsazením  je založen na v podstatě velmi klasickém příběhu. Ritchie novinkou navazuje na tradici svých chytrých a zábavných gangsterek Sbal prachy a vypadni, Podfu(c)k nebo RocknRolla.

Gentlemani (foto: Vertical Entert.)

Děj našlápnuté krimi komedie vypráví příběh Američana Mickeyho Pearsona (Matthew McConaughey), který v Londýně vlastní obří byznys s marihuanou a teď zrovna se ho snaží prodat. Příběh je v pravém smyslu slova esencí toho, co má fanoušek tohoto progresivního tvůrce rád – násilí dobře namixované s vtipem, nekorektnost vůči komukoliv a čemukoliv, akce, chytré a rychlé dialogy, které si toužíte jako divák pamatovat.
To vše je korunováno nezaměnitelnými charaktery dobře vypadajících chlapíků, kteří si neberou servítky, ale ve většině případů dokonale splňující zásady skutečného gentlemana.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Scénář je vynikající[/pullquote]Během celé stopáže filmu není prostor ani pro náznak nudy. Scénář je tak dobře vystavěný, že diváka zaměstná od prvního záběru. Navíc si Ritchie se svým divákem doslova pohrává: několik momentů a událostí příběhu je totiž z pozice diváka dost nejistých, kdy netuší, zda se určitá věc vážně stala nebo ne.
Ritchie nemá ambice vymýšlet žádné nové motivy, kterými by chtěl omračovat. Jemu úplně bohatě stačí, aby se situacemi promyšleně pracoval a výsledkem je film, který budete chtít s nadšením vidět ještě jednou.

K obsazení snímku se dá napsat snad jen to, že je prostě perfektní. V roli Pearsona se skví Matthew McConaughey, jeho pravou ruku Fletchera ztvárňuje Charlie Hunnam. Colin Farrell, který hraje kouče, vás nechá téměř v němém úžasu nejen kvůli outfitu, ale hlavně božímu projevu.

Největším překvapením Gentlemanů je ale lamač ženských srdcí Hugh Grant, který se z romantického stydlína na Ritchieho přání proměnil ve slizkého vyděračského novináře, který ještě ke všemu píše scénáře. Že to zní zvláštně? Možná, ale na plátně tahle kombinace funguje až nehorázně dobře. A je to právě Grant v roli Fletchera, kdo společně s Hunnamem jako Raymondem otevírá celý příběh hned poté, co se v rámci jedné krátké návštěvy klasického londýnského pubu dozvíme pravidlo, podle kterého se Pearson jako drogový boss řídí.
Jako omamně jedovatá, ale nádherná květina, ve které se snoubí zločincův intelekt s ušlechtilostí a elegancí, působí ve snímku herečka Michelle Dockery (Panství Downton) v roli Personovy manželky.

Gentlemani (foto: Vertical Entert.)

Autorem hudby je debutant Christopher Benstead. Zkušenosti a kredity už ale nasbíral spoluprací na hudebním doprovodu ke snímkům jako je Gravitace, Wonder Woman nebo Thor. Gentlemani jsou ale jeho první samostatnou prací a poslouchá se to vážně skvěle.

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]I pro holky[/pullquote]Dobrá zpráva: Gentlemani se budou hodně líbit i něžnější polovině diváků. A nebude to jenom kvůli tomu, že pohromadě uvidí špičkové herce, kteří si před kamerou užívají výtečný scénář. Důvodem je i fakt, že ženy jsou v tomto příběhu respektovány a opěvovány způsobem, který nechce být pompézní. Naopak je velmi roztomile diskrétní, osobní. Ale, to je spíš jen poznámka na okraj pro nerozhodné. Jisté je, že tenhle film v sobě má přesně tu energii, kterou všichni na konci šedivého ledna potřebujeme absorbovat.

 • 90%
  Režie - 90%
 • 95%
  Scénář - 95%
 • 95%
  Herci - 95%
 • 80%
  Kamera - 80%
 • 85%
  Střih - 85%
89%

Gentlemani (2020)

Gentlemani jsou ryzím návratem Guye Ritchieho k ultra zábavným gangsterkám, kde se hláškuje jako o závod. Doplněno výtečným hereckým ansámblem a technickou dokonalostí se tento titul může stát nečekaně opěvovanou klasikou. Tohle je popcornová zábava v tom nejkladnějším slova smyslu.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment © 2020

Gentlemani
The Gentlemen
Slušní chlapci (Slovensko)
Akční / Krimi
USA, 2019, 113 min
Premiéra: 30. 1. 2020 Vertical Entertainment (Forum Film SK)
Režie: Guy Ritchie
Scénář: Guy Ritchie, Ivan Atkinson, Marn Davies
Kamera: Alan Stewart
Hudba: Christopher Benstead
Hrají: Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Michelle Dockery, Colin Farrell, Henry Golding, Hugh Grant, Jeremy Strong, Brittany Ashworth, Lyne Renee, Eugenia Kuzmina, Max Bennett, Togo Igawa, Jason Wong, Samuel West, Eddie Marsan, Tom Rhys Harries, Gershwyn Eustache Jnr, Tom Wu

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast