Recenze: Všude dobře, doma nevím – prosluněná komediální hříčka

Psychoterapeutka Selma se po letech strávených v Paříži vrací do rodného Tunisu, aby si zřídila vlastní ordinaci. Její povolání i progresivní životní postoj ale nevyhnutelně narazí na nepochopení tamní mentality i byrokratické překážky, což vyústí ve sled úsměvných situací.

Všude dobře, doma nevím (foto: Aerofilms)

Francouzská komedie Všude dobře, doma nevím hraje barvami díky pestré paletě epizodních charakterů, kterými je zabydlena; ať už je to dívka, která pod hidžábem skrývá ne zcela povedený sestřih à la Rihanna, majitelka kadeřnictví, jež jako by svou vizáží vypadla z podprůměrné telenovely či filmů Pedra Almodóvara, nebo pacient, který se na prvním sezení se Selmou začne svlékat, jelikož se domníval, že se mu dostane intimní služby po fyzické a ne duševní stránce (co jiného by také svobodná žena, jež si k sobě zve lidi, kteří jí platí za to, že si u ní lehnou na sedačku, mohla tak asi dělat).

Obdobně komicky je vykreslen i ústřední souboj mezi Selmou a tuniskými úřady. Odpověď státních orgánů na její otázku, zdali má šanci dostat povolení k provozování své praxe, je jednoduchá a myšlená zcela vážně: dá-li Bůh. Film není prosluněný jen tím, že se odehrává v Tunisu, ale i svým přístupem ke všem konfliktům. Střet svobodomyslnosti Selmy a tradičních hodnot její rodné země nejde nikterak do hloubky a nezaobírá se ožehavými tématy s vážností. To ostatně není ani záměrem. Všude dobře, doma nevím je veskrze nenáročná a milá podívaná.

Film se nevydává za sondu do kulturní apropriace a stejně tak si ani nehraje na živelnou komedii. Jedná se zcela otevřeně o malý snímek, či skoro až filmovou hříčku, která s lehkostí načrtává různorodé postavy a situace, i když jim ne vždy dopřeje finální tah. Pro účely tohoto typu filmu je to ale naprosto dostačující.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 65%
  65
 • Hudba - 60%
  60
 • Kamera - 60%
  60

Všude dobře, doma nevím (2019)

Všude dobře, doma nevím je feel-good komedie prodchnutá jemným humorem. Jak naznačuje název filmu, můžeme se mít fajn kdekoliv, i když doma to občas může být náročné. Právě tento snímek může z domácnosti alespoň na chvíli udělat snesitelnější místo a nabídnout příhodné a příjemné odreagování.

61 %
Pavel Bárta, Totafilm.cz
foto/video: Aerofilms, Aerovod.cz © 2020

Všude dobře, doma nevím
Arab Blues
Un divan à Tunis
Komedie
Na Aerovod.cz právě legálně k dispozici
Francie / Tunisko, 2019, 88 min
Režie: Manele Labidi
Scénář: Manele Labidi
Kamera: Laurent Brunet
Hudba: Flemming Nordkrog
Hrají: Golshifteh Farahani, Majd Mastoura, Hichem Yacoubi