Recenze: Ava: Bez soucitu – Konečně! V kinech je zase poctivý hollywoodský popcorn!

Konečně. Do českých kin po nekonečné pauze vstupuje poctivý hollywoodský popcorn. Jessica Chastain v roli elitní vražedkyně jménem Ava likviduje své cíle v bourneovském akčňáku, sakra jí to u toho sekne a asistují jí u toho výborný John Malkovich a Colin Farell. V klasicky narvané blockbusterové sezoně by nový film režiséra Tatea Taylora (Dívka ve vlaku, Černobílý svět) možná trochu prošuměl, v současné covidově okurkové sezoně mu ale leccos odpouštíme a s klidným svědomím ho doporučujeme k návštěvě opuštěných kinosálů. Je to totiž letní film, jak má být.

Ava: Bez soucitu (foto: Bontonfilm)

Prověřená zábava

Kromě zmíněné trilogie o Jamesi Bourneovi dá Ava svým střihem, pojetím akčních scén a technothrillerovém feelingu vzpomenout i na řadu jiných pecek, jako je třeba Captain America: The Winter Soldier. Antihrdinka Jessicy Chastain v něčem připomíná i starého dobrého Johna McClaina – nejde totiž o žádnou nezničitelnou superhrdinku, ale člověka z masa a kostí, kterého kopance do obličeje pekelně zabolí a spustí z něj i proudy krve. Potom se samozřejmě nabízí srovnání s akčními hrdinkami Atomic Blonde, Annou, Lucy nebo třeba marvelovskou Black Widow, přičemž na odsunutí jejího sólového filmu je uvedení Avy alespoň trochu náplastí. Z čehož všeho plyne, že od snímku nelze čekat nic moc originálního – spíš mnohokrát prověřenou zábavu. A povedlo se.

Už poněkud neoriginální úvodní titulková pasáž, která naznačuje minulost hlavní postavy prostřednictvím rychlých střihů a novinových nápisů ukazuje, že tvůrci vyzobávají z akční kinematografie staré a osvědčené prvky. Předcházející scéna s vraždou arogantního byznysmena ale nastavuje solidní a dynamické tempo filmu, které se mu bohužel podaří udržet jen napůl. Hlavní dějová linka, která ukazuje rozkol mezi Avou a její tajnou organizací, funguje skvěle, ať už Ava „ukončuje“ své cíle, mudruje o etice své práce s mentorskou postavou skvělého Johna Malkoviche nebo si jde po krku s hitmanským šéfem Colinem Farellem, vše funguje skvěle.

Vedlejší zápletka o problémech s matkou, sestrou a bývalým přítelem ale působí jaksi nadbytečně a jinak zábavný film kvůli nim zhruba v polovině ztrácí dech. Lze z nich cítit jistá snaha o hloubku, k tomu ale bohatě stačí Aviina drogově alkoholická minulost a trauma ze vztahu s otcem, který hezky doplňuje její vztah s Malkovichem. Místo zdlouhavých sesterských dialogů by snímku slušela třeba povedená automobilová honička, která zde navzdory žánru zcela chybí.

Ava: Bez soucitu (foto: Bontonfilm)

Po filmu o sexy vražedkyni samozřejmě nelze vyžadovat zcela striktní logiku, i přesto ale některé momenty trochu udeří do očí – hlavně opakované procházky zkrvavených postav pod dohledem hotelových či letištních kamer, navzdory kterým se vrahouny nikdy v průběhu filmu nepodaří chytit či identifikovat. Za určitou uvěřitelnost lze ale scénář a režiséra pochválit v otázce nečernobílého pojetí postav, díky kterému si nemůžete pomoct a místy „záporákovi“ v jeho boji proti poněkud bezohledné Avě dokonce i trochu fandíte.

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 75%
  75
 • Kamera - 70%
  70
 • Hudba - 70%
  70

Ava: Bez soucitu (2020)

Kdo odkládal návštěvu skomírajících kin, protože čekal na čistokrevnou hollywoodskou zábavu, konečně dostal důvod koupit si lístek. Ava: Bez soucitu není bezchybný či přelomový film, je ale poctivou akční jízdou se sexy hlavní hrdinkou a charismatickými mužskými protějšky.

73 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2020

Ava: Bez soucitu
Ava
Ava: Bez súcitu
Akční / Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller
USA, 2020, 98 min
Premiéra: 6. 8. 2020 Bontonfilm CZ / Bontonfilm SK
Režie: Tate Taylor
Scénář: Matthew Newton
Kamera: Stephen Goldblatt
Hudba: Bear McCreary
Hrají: Jessica Chastain, Colin Farrell, John Malkovich, Geena Davis, Common, Jess Weixler, Joan Chen, Diana Silvers, Ioan Gruffudd, Matt Lindquist